Football

MEGA PLAYOFF RESULTS & SCHEDULE: Cross Country, Swim, Football & Golf

Allie Schadler (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

Allie Schadler (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

The volleyball brackets will be released on Sunday at 11 a.m.

SATURDAY

1A FOOTBALL QUARTERFINALS

Saturday, Oct. 29
No. 4 St. David beat No. 5 NFL Yet, 60-22
No. 6 Valley Union lost to No. 3 Williams, 72-28

CROSS COUNTRY SECTIONALS

Saturday, Oct. 29: Rio Rico High School

D-I, Section I (COMPLETE RESULTS)

D-II, Section I (COMPLETE RESULTS)

GIRLS INDIVIDUAL
1: Katelynn Strate, Buena 20:37.56

BOYS INDIVIDUAL
1: Manuel Olivo-Quinones, Buena 16:18.74

GIRLS TEAM
1: Catalina Foothills

BOYS TEAM
1: Buena

D-III, Section I (COMPLETE RESULTS)

GIRLS INDIVIDUAL
1: Allie Schadler, Rio Rico 18:20.57

BOYS INDIVIDUAL
1: Gamar Garem, Amphitheater 17:34.68

BOYS TEAM
1: Rio Rico

GIRLS TEAM
1: Salpointe

D-IV, Section II (COMPLETE RESULTS)

GIRLS INDIVIDUAL
1: Lily Richardson, Thatcher 22:56.03

BOYS INDIVIDUAL
1: Connor Palmer, Thatcher 18:07.37

GIRLS TEAM
1: Thatcher

BOYS TEAM
1: Thatcher

MONDAY

D-II GIRLS GOLF FIRST ROUND

Monday, Oct. 31, 8 a.m., Del Urich

D-II BOYS GOLF FIRST ROUND

Monday, Oct. 31, 8 a.m., Randolph

TUESDAY

D-II GIRLS GOLF FINAL ROUND

Tuesday, Nov. 1, 8 a.m., Del Urich

D-II BOYS GOLF FINAL ROUND

Tuesday, Nov. 1, 8 a.m., Randolph

WEDNESDAY

D-I GIRLS GOLF FIRST ROUND

Wednesday, Nov. 2, 7:30 a.m., Aguila

THURSDAY

D-I GIRLS GOLF FINAL ROUND

Thursday, Nov. 3, 7:30 a.m., Aguila

FRIDAY

STATE DIVE MEET

Friday, Nov. 4: Skyline Aquatic Center

6A FOOTBALL FIRST ROUND

No. 11 Tucson at No. 6 Hamilton, 7 p.m.

5A FOOTBALL FIRST ROUND

No. 1 Cienega hosts No. 16 Fairfax, 7 p.m.
No. 3 Ironwood Ridge hosts No. 14 Flowing Wells, 7 p.m.
No. 7 Marana hosts No. 10 Kellis, 7 p.m.
No. 8 Mountain View hosts No. 9 Mesquite, 7 p.m.
No. 11 Desert View at No. 6 Queen Creek, 7 p.m.

4A FOOTBALL FIRST ROUND

No. 4 Salpointe hosts No. 13 Canyon del Oro, 7 p.m.
No. 6 Catalina Foothills hosts No. 11 Cactus Shadows, 7 p.m.
No. 16 Amphitheater at No. 1 Saguaro, 7 p.m.

SATURDAY

SWIM STATE MEET

Saturday, Nov 5: Skyline Aquatic Center & PCDS Aquatic Center

CROSS COUNTRY STATE MEET

Saturday, Nov. 5, Cave Creek Golf Course: 9 a.m. – 2 p.m.

3A FOOTBALL FIRST ROUND

No. 5 Sabino hosts No. 12 Safford, 6 p.m.
No. 10 Pusch Ridge at No. 7 NW Christian, 6 p.m.

2A FOOTBALL FIRST ROUND

No. 2 Santa Cruz hosts No. 15 Alchesay, 6 p.m.
No. 3 Thatcher hosts No. 14 Chandler Prep, 6 p.m.
No. 5 Benson hosts No. 12 Tombstone, 6 p.m.
No. 16 Bisbee at No. 1 Round Valley, 6 p.m.

1A FOOTBALL SEMIFINALS

Saturday, Nov. 5
No.4 St. David vs. No. 1 Bagdad, 6:30 p.m. at Maricopa High School

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

 

frog

To Top