Swim & Dive

SWIM: Sabino girls win team championship; Brooks Fail & Will Newman win twice

University of Arizona commit Brooks fail won 2 gold medals (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

University of Arizona commit Brooks Fail won 2 gold medals (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

SWIM & DIVE CHAMPIONSHIPS

DIVISION I

RUNNER-UP FINISHERS
Kristen Covello, Tucson: 50 Free (23.61)
Kristen Covello, Tucson: 100 Free (52.09)

THIRD PLACE FINISHERS
Erik Orr, Rincon: 200 Free (1:41.28)
Erik Orr, Rincon: 100 Frees (46.56)
Drake Barberii, Rincon: 100 Fly (50.98)

DIVISION II

CHAMPIONS
Brooks Fail, Catalina Foothills: 200 Free (1:39.20)
Brooks Fail, Catalina Foothills 500 Free (4:27.44)
Sam Mulay, Catalina Foothills: 200 IM (1:55.05)

RUNNER-UP FINISHERS
Catalina Foothills Boys Team
Salpointe 200 Free Relay
(Jialing Brust, Haley Mattingly, Alexis Rothe, Teagan McGinnis)
Catalina Foothills 400 Free Relay
(Jack Hadley, Scott Pekarske, Sam Mulay Brooks Fail)
Scott Pekarske, Catalina Foothills: 500 Free (4:43.99)
Sam Mulay, Catalina Foothills: 100 Breast (58.63)

THIRD PLACE FINISHERS
Catalina Foothills Girls Team
Catalina Foothills 200 Free Relay
(Jack Hadley, Andy Duffield, John Greener, Brooks Fail)
Catalina Foothills 200 Free Relay
(Heidi Bockisch, Jenna Vaaler, Kristina DeFoor, Gianna Badillo)
Salpointe 400 Free Relay
(Jackson Breshears, Eric Hardy, James Hines, Liam Blair)
Salpointe 400 Free Relay
(Sarah Schou, Dalen Hinderaker, Alexis Rothe, Teagan McGinnis)
Martin Hocheder, Catalina Foothills: 200 Free (1:45.18)
Martin Hocheder, Catalina Foothills: 500 Free (4:44.17)
Taylor Alicea-Jorgensen, Catalina Foothills: 100 Fly (57.04)

DIVISION III

CHAMPIONS
Sabino Girls Team
Sabino 200 Medley Relay
(Skylar Dikeman, Beatrice Oliver, Margaret Oliver, Kaylin Farnum)
Sabino: 400 Free Relay
(Skylar Dikeman, Margaret Oliver, Mikayla Spry, Kaylin Farnum)
Will Newman, Pusch Ridge: 200 IM (1:57.03)
Will Newman, Pusch Ridge 100 Back (53.13)
Andrew Nay, Walden Grove: 100 Free (47.32)
Kaylin Farnum, Sabino: 100 Free (52.28)

RUNNER-UP FINISHERS
Desert Christian: 200 Free Relay
(Caleb Kruis, Keenan Harmon, Jerah Francone, Brad Roden)
Kaylin Farnum, Sabino: 200 IM (2:10.40)
Isabella Black, Pusch Ridge: 50 Free (25.20)
Joe Breinholt, Tanque Verde: 100 Free (47.65)
Grant Nations, Sabino: 500 Free (4:39.22)
Grant Nations, Sabino: 100 Breast (59.34)

THIRD PLACE FINISHERS
Sabino: 200 Free Relay
(Rory Albrecht, Seth Markowski, Grant Nations, John Denninghoff)
Sabino: 400 Free Relay
(Rory Albrecht, Seth Markowski, John Denninghoff, Grant Nations)
Tanque Verde: 400 Free Relay
(Bridget Spooner, Hazel Dasse, Sarynn Patterson, Lindsey Sohoel-Smith)
Andrew Nay, Walden Grove: 200 Free (1:43.78)
Joe Breinholt, Tanque Verde: 50 Free (22.30)
Skylar Dikeman, Sabino: 50 Free (25.32)
Skylar Dikeman, Sabino: 100 Back (1:01.91)

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

 

frog

To Top