Featured

Flowing Wells Wrestling Invitational: Roman Bravo-Young, David Salazar & Patrick Klass win championships

Roman Bravo-Young (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

MORE PHOTOS HERE

The Flowing Wells host committee handed out some awards and scholarships prior to the championship round with Mountain View Marana standout Jace Cunha and Flowing Wells senior Anthony Padilla taking home the student scholarships.

Paul Vasquez was handed his 2015-16 Regional Assistant Coach of the Year certificate for his efforts at Ironwood Ridge last year. Vasquez is now at Pueblo. In addition, East Valley Tribune writer Jason P. Skoda was named “Honorary Caballero” for his continued and valued efforts to report on the wrestling scene. Skoda is regarded as the top wrestling writer in the state of Arizona.

Patrick Klass (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

COMPLETE STORY AT AZPreps365.com

TEAM RESULTS

1. Corona del Sol 250.0
2. Sunnyside 247.5
3. Queen Creek 187.5
4. Cleveland 163.0
4. Marana Mt. View 163.0
6. Mesa Mt View 157.0
7. Safford 156.5
8. Desert Vista 119.0
9. Thunderbird 111.5
10. Tucson 107.0
11. Silver City 105.0
12. Kofa 102.0
13. Cienega 93.0
14. Red Mountain 89.0
14. Walden Grove 89.0
16. Ironwood Ridge 87.0
17. Boulder Creek 81.0
18. Sahuaro 77.5
19. Brophy Prep 70.0
20. Desert View 69.5
21. Centennial 67.0
22. Marcos de Niza 66.0
23. Highland 57.0
24. Hamilton 56.5
25. Desert Mountain 51.5
26. Canyon del Oro 50.0
27. Deming 48.5
28. Flowing Wells 41.0
28. Mountain Point 41.0
30. El Dorado 39.0
31. Del Valle 36.5
32. Sahuarita 29.0
33. Higley 25.0
34. Douglas 22.0
35. Willcox 21.0
36. Pueblo 16.5
37. Americas 15.0
38. San Luis 13.0
39. Catalina Foothills 10.0
40. Socorro 9.0
41. Rincon 4.0

David Salazar (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

INDIVIDUAL RESULTS

108 Results
1st Place – Zack Kvavle of Corona del Sol
2nd Place – Jesse Ybarra of Sunnyside
3rd Place – Alex Dieball of Desert Mountain
4th Place – Hunter Richards of Mesa Mt View
5th Place – Tristan Mascarenas of Cleveland
6th Place – Blake Rose of Sahuaro
1st Place Match
Zack Kvavle (Corona del Sol) 42-2, So. over Jesse Ybarra (Sunnyside) 30-3, Fr. (Dec 10-5).
3rd Place Match
Alex Dieball (Desert Mountain) 31-2, Jr. over Hunter Richards (Mesa Mt View) 20-4, So. (Fall 3:51).
5th Place Match
Tristan Mascarenas (Cleveland) 19-4, Fr. over Blake Rose (Sahuaro) 31-3, Jr. (Dec 5-2).

115 Results
1st Place – Xavier Rico of Queen Creek
2nd Place – Manny Garcia of Sunnyside
3rd Place – Diego Guerrero of Walden Grove
4th Place – Marco Rivera of Tucson
5th Place – Aaron Valenzuela of Kofa
6th Place – Javier Ortiz of Marana Mt. View
1st Place Match
Xavier Rico (Queen Creek) 25-1, Jr. over Manny Garcia (Sunnyside) 30-3, Jr. (Dec 7-6).
3rd Place Match
Diego Guerrero (Walden Grove) 38-4, So. over Marco Rivera (Tucson) 34-7, Jr. (Dec 5-1).
5th Place Match
Aaron Valenzuela (Kofa) 27-6, Jr. over Javier Ortiz (Marana Mt. View) 25-6, Jr. (For.).

122 Results
1st Place – Michael Mascarenas of Cleveland
2nd Place – Jacob Frias of Desert View
3rd Place – Vicente Loaiza of Sunnyside
4th Place – Armando Valencia of Sahuaro
5th Place – Brady Schall of Queen Creek
6th Place – Zeke Marquez of Silver City
1st Place Match
Michael Mascarenas (Cleveland) 34-1, Sr. over Jacob Frias (Desert View) 23-1, Jr. (MD 13-1).
3rd Place Match
Vicente Loaiza (Sunnyside) 19-6, Jr. over Armando Valencia (Sahuaro) 23-4, Sr. (Dec 2-1).
5th Place Match
Brady Schall (Queen Creek) 20-4, Sr. over Zeke Marquez (Silver City) 23-9, So. (Dec 14-9).

128 Results
1st Place – Patrick Klass of Ironwood Ridge
2nd Place – Aaron Rodriguez of Sunnyside
3rd Place – Byron McKade Finch of Safford
4th Place – Salvador Silva of Walden Grove
5th Place – Andrew Cota of Marana Mt. View
6th Place – Noah Mirabal of Cleveland
1st Place Match
Patrick Klass (Ironwood Ridge) 35-4, Sr. over Aaron Rodriguez (Sunnyside) 26-5, So. (Dec 8-2).
3rd Place Match
Byron McKade Finch (Safford) 39-1, So. over Salvador Silva (Walden Grove) 38-4, Jr. (Fall 3:00).
5th Place Match
Andrew Cota (Marana Mt. View) 23-6, Jr. over Noah Mirabal (Cleveland) 23-5, Sr. (Inj. 0:00).

134 Results
1st Place – Roman Bravo-Young of Sunnyside
2nd Place – Stone Crooks of Boulder Creek
3rd Place – Marcus Castillo of Marana Mt. View
4th Place – Angelo Pool of Tucson
5th Place – Bryce Nickel of Corona del Sol
6th Place – Evan Killgore of Walden Grove
1st Place Match
Roman Bravo-Young (Sunnyside) 28-0, Jr. over Stone Crooks (Boulder Creek) 40-2, Sr. (Dec 10-4).
3rd Place Match
Marcus Castillo (Marana Mt. View) 28-2, So. over Angelo Pool (Tucson) 36-7, Jr. (SV-1 4-2).
5th Place Match
Bryce Nickel (Corona del Sol) 14-6, So. over Evan Killgore (Walden Grove) 31-7, So. (Dec 6-4).

140 Results
1st Place – Jacob Garcia of Corona del Sol
2nd Place – Denen Fernandez of Queen Creek
3rd Place – Sheldon Cole of Boulder Creek
4th Place – Bryce Saylor of Centennial
5th Place – Hector Salazar of Sunnyside
6th Place – Jack Luttrell of Cleveland
1st Place Match
Jacob Garcia (Corona del Sol) 16-3, Jr. over Denen Fernandez (Queen Creek) 30-1, So. (Dec 6-5).
3rd Place Match
Sheldon Cole (Boulder Creek) 42-3, So. over Bryce Saylor (Centennial) 22-3, Sr. (Dec 8-4).
5th Place Match
Hector Salazar (Sunnyside) 25-6, Sr. over Jack Luttrell (Cleveland) 30-8, Jr. (MD 13-5).

147 Results
1st Place – David Salazar of Sunnyside
2nd Place – Hunter Carmona of Corona del Sol
3rd Place – Dawon Andrews of Safford
4th Place – Vicente Silva of Tucson
5th Place – Benjamin Peters of Mesa Mt View
6th Place – Luke Jacobs of Brophy Prep
1st Place Match
David Salazar (Sunnyside) 33-3, Sr. over Hunter Carmona (Corona del Sol) 36-8, Sr. (Dec 10-7).
3rd Place Match
Dawon Andrews (Safford) 36-1, So. over Vicente Silva (Tucson) 34-9, Sr. (MD 10-2).
5th Place Match
Benjamin Peters (Mesa Mt View) 29-7, Sr. over Luke Jacobs (Brophy Prep) 25-14, Jr. (Dec 10-6).

154 Results
1st Place – Vincent Dolce of Corona del Sol
2nd Place – Frankie Lee of Marana Mt. View
3rd Place – Garrett Wolfe of Mesa Mt View
4th Place – Andrew Torres of Marcos de Niza
5th Place – Tyler Spilsbury of Cleveland
6th Place – Ivan Tena of Sunnyside
1st Place Match
Vincent Dolce (Corona del Sol) 16-0, Sr. over Frankie Lee (Marana Mt. View) 27-4, Sr. (Fall 0:58).
3rd Place Match
Garrett Wolfe (Mesa Mt View) 29-5, Sr. over Andrew Torres (Marcos de Niza) 34-5, Jr. (Dec 7-1).
5th Place Match
Tyler Spilsbury (Cleveland) 28-8, Sr. over Ivan Tena (Sunnyside) 23-8, Sr. (Dec 9-7).

162 Results
1st Place – Brandon Konecny of Corona del Sol
2nd Place – Alejandro Torres of Marcos de Niza
3rd Place – Jacob Rasmussen of Mountain Point
4th Place – Vinny Vega of Silver City
5th Place – Colin Hall of Marana Mt. View
6th Place – Gabriel Lopez of Desert View
1st Place Match
Brandon Konecny (Corona del Sol) 16-0, Sr. over Alejandro Torres (Marcos de Niza) 35-1, Jr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
Jacob Rasmussen (Mountain Point) 32-5, . over Vinny Vega (Silver City) 21-3, Jr. (Dec 4-3).
5th Place Match
Colin Hall (Marana Mt. View) 24-9, Sr. over ## (Desert View) 16-8, Jr. (M. For.).

172 Results
1st Place – David Castaneda of Kofa
2nd Place – Jason Moore of Red Mountain
3rd Place – Stephen Graham of Thunderbird
4th Place – Mike Escobedo of Tucson
5th Place – Gabriel De La Rocha of Brophy Prep
6th Place – Armando Galindo of Silver City
1st Place Match
David Castaneda (Kofa) 30-1, Jr. over Jason Moore (Red Mountain) 27-10, Sr. (Dec 10-8).
3rd Place Match
Stephen Graham (Thunderbird) 39-3, Sr. over Mike Escobedo (Tucson) 35-6, Sr. (Dec 6-1).
5th Place Match
Gabriel De La Rocha (Brophy Prep) 24-7, Jr. over Armando Galindo (Silver City) 25-5, Sr. (M. For.).

184 Results
1st Place – Anthony Saba of Queen Creek
2nd Place – Curtis Stevenson of Thunderbird
3rd Place – Brock Doolen of Mesa Mt View
4th Place – Jacob Mansman of Ironwood Ridge
5th Place – Jose Hernandez of Sunnyside
6th Place – Diego Fill of Corona del Sol
1st Place Match
Anthony Saba (Queen Creek) 30-2, Jr. over Curtis Stevenson (Thunderbird) 45-2, Sr. (Dec 7-2).
3rd Place Match
Brock Doolen (Mesa Mt View) 31-2, Sr. over Jacob Mansman (Ironwood Ridge) 36-4, Sr. (Dec 5-1).
5th Place Match
Jose Hernandez (Sunnyside) 22-5, Sr. over Diego Fill (Corona del Sol) 35-9, Sr. (Fall 4:32).

197 Results
1st Place – Chad Porter of Desert Vista
2nd Place – Eric Mickelson of Thunderbird
3rd Place – Jeremiah Hollen of Mesa Mt View
4th Place – Louis Aguilar of Marana Mt. View
5th Place – David Melkumov of Cienega
6th Place – Dominik Florez of Sunnyside
1st Place Match
Chad Porter (Desert Vista) 30-2, Sr. over Eric Mickelson (Thunderbird) 25-3, Jr. (Dec 11-6).
3rd Place Match
Jeremiah Hollen (Mesa Mt View) 26-6, So. over Louis Aguilar (Marana Mt. View) 22-4, Sr. (Dec 3-1).
5th Place Match
David Melkumov (Cienega) 26-4, Sr. over Dominik Florez (Sunnyside) 24-9, Sr. (Dec 8-3).

222 Results
1st Place – Tarik Sutkovic of Thunderbird
2nd Place – Chase Umphres of Safford
3rd Place – Skyler Cavanaugh of Cienega
4th Place – Dale Banning of Queen Creek
5th Place – Jacob Featherman of Corona del Sol
6th Place – Jonathan Garcia of Mesa Mt View
1st Place Match
Tarik Sutkovic (Thunderbird) 5-0, So. over Chase Umphres (Safford) 29-5, Jr. (Dec 8-1).
3rd Place Match
Skyler Cavanaugh (Cienega) 13-1, Sr. over Dale Banning (Queen Creek) 26-5, So. (Dec 10-3).
5th Place Match
Jacob Featherman (Corona del Sol) 21-10, Sr. over Jonathan Garcia (Mesa Mt View) 13-11, Jr. (Dec 6-5).

287 Results
1st Place – Daimon Altamirano of Cleveland
2nd Place – Brian Olmedo of Brophy Prep
3rd Place – Brett Johnson of Desert Vista
4th Place – JoPaul Arbizo of Safford
5th Place – Julian Barcelo of Tucson
6th Place – Cody Bartz of Highland
1st Place Match
Daimon Altamirano (Cleveland) 22-2, Sr. over Brian Olmedo (Brophy Prep) 16-5, Sr. (Dec 9-7).
3rd Place Match
Brett Johnson (Desert Vista) 29-8, So. over JoPaul Arbizo (Safford) 25-8, Jr. (Fall 3:28).
5th Place Match
Julian Barcelo (Tucson) 31-10, Sr. over Cody Bartz

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

print

To Top