Featured

WRESTLING: Mountain View wins state championship; 8 individuals win titles including third for Roman Bravo-Young

Mountain View won the first wrestling championship in school history (Courtesy Photo)

Prescott Valley Event Center: Feb. 9-11

Mountain View won the Division II state championship with a score of 177.5 to 171 over Queen Creek. The Mountain Lions were paced by individual state champions:

120: Senior Jayce Cunha (28-4) over Armando Valencia of Sahuaro (Fall 5:59).
132: Sophomore Marcus Castillo (38-2) over Atilano Escobar of Liberty (Dec 9-5).

“Couldn’t be happier,” head coach PJ Ponce said. “Queen Creek beat us by 42 points in Las Cruces earlier and we told the guys no one believes you can do it but us in this room. We won as a family.”

Ponce said the team got a big boost when Cunha came up with a pin over Valencia of Sahuaro and the “team caught on fire” when  Castillo beat  Escobar of Liberty.

Cienega senior Skyler Cavanaugh (30-5) won the 220-pound division over Jacob Kidd of Bradshaw Mountain (Dec 3-2).

In Division I, Sunnyside took second place and the Blue Devils were paced by state champions:

106: Freshman Jesse Ybarra (45-3) over Chris Kelly of Chandler (Dec 4-1).
113: Junior Manny Garcia (38-4) over Andres Duron of Cibola (Dec 6-5).
132: Junior Roman Bravo-Young (43-0) over Peter Rossi of Desert Mountain (MD 18-6).
145: Senior David Salazar (48-3) over Alan Beltran of Cibola (Fall 5:28).

Sunnyside junior Roman Bravo-Young won his third straight championship in his remarkable career. When asked about how this one felt Bravo-Young simply said, “Just as good as the first. The pressure is off. A lot harder to stay on top then it is to get there!”

Tucson senior Michael Escobedo (53-10) won the 170-pound division over Jason Moore of Red Mountain (Dec 5-3).

DIVISION III & IV RESULTS HERE

Jayce Cunha & Marcus Castillo (Courtesy Photo)

DIVISION I

TEAM SCORES
1. Corona Del Sol 226.5
2. Sunnyside 203.0
3. Cibola 145.0
4. Desert Vista 102.5
5. Mountain View (Mesa) 100.5
6. Tucson 95.0

D1-106 Results
1st Place – Jesse Ybarra of Sunnyside
1st Place Match
Jesse Ybarra (Sunnyside) 45-3, Fr. over Chris Kelly (Chandler) 34-5, Fr. (Dec 4-1).

D1-113 Results
1st Place – Manny Garcia of Sunnyside
1st Place Match
Manny Garcia (Sunnyside) 38-4, Jr. over Andres Duron (Cibola) 35-5, Sr. (Dec 6-5).
4-2).

D1-120 Results
2nd Place – Vicente Loaiza of Sunnyside
1st Place Match
Cameron Upshur (Corona Del Sol) 32-4, Jr. over Vicente Loaiza (Sunnyside) 34-7, Jr. (Dec 7-4).

D1-126 Results
2nd Place – Angelo Pool of Tucson
3rd Place – Aaron Rodriquez of Sunnyside
1st Place Match
Stone Crooks (Boulder Creek) 48-2, Sr. over Angelo Pool (Tucson) 56-9, Jr. (Dec 4-2).
3rd Place Match
Aaron Rodriquez (Sunnyside) 39-7, So. over Cole Bernstein (Corona Del Sol) 42-10, Sr. (Dec 2-1).

D1-132 Results
1st Place – Roman Bravo-Young of Sunnyside
1st Place Match
Roman Bravo-Young (Sunnyside) 43-0, Jr. over Peter Rossi (Desert Mountain) 43-9, Sr. (MD 18-6).

D1-138 Results
5th Place – Hector Salazar of Sunnyside
5th Place Match
Hector Salazar (Sunnyside) 39-10, Sr. over Daniel Huerta (Mesa) 23-10, Sr. (Fall 2:30).

D1-145 Results
1st Place – David Salazar of Sunnyside
6th Place – Vicente Silva of Tucson
1st Place Match
David Salazar (Sunnyside) 48-3, Sr. over Alan Beltran (Cibola) 28-5, Sr. (Fall 5:28).
5th Place Match
Benjamin Peters (Mountain View (Mesa)) 42-9, Sr. over Vicente Silva (Tucson) 53-13, Sr. (Dec 10-4).

D1-152 Results
5th Place – Ivan Tena of Sunnyside
5th Place Match
Ivan Tena (Sunnyside) 35-11, Sr. over Patrick Cross (Valley Vista) 39-18, Sr. (Fall 3:26).

D1-160 Results
4th Place – Jose Rubio of Sunnyside
3rd Place Match
Joe Carey (Basha) 39-13, So. over Jose Rubio (Sunnyside) 12-3, Jr. (Dec 4-0).

D1-170 Results
1st Place – Michael Escobedo of Tucson
1st Place Match
Michael Escobedo (Tucson) 53-10, Sr. over Jason Moore (Red Mountain) 32-12, Sr. (Dec 5-3).

D1-182 Results
2nd Place – Kashawn Crump-Valencia of Tucson
1st Place Match
Brock Doolen (Mountain View (Mesa)) 47-2, Sr. over Kashawn Crump-Valencia (Tucson) 47-13, Jr. (Fall 1:47).

D1-220 Results
4th Place – Gabriel Duarte of Tucson
3rd Place Match
Jacob Lambert (Cesar Chavez) 39-2, Sr. over Gabriel Duarte (Tucson) 29-7, Sr. (Dec 5-4).

DIVISION II

TEAM RESULTS
1. Mountain View (Marana) 177.5
2. Queen Creek 171.0
3. Liberty 139.0
4. Desert Edge 116.5
5. Williams Field 102.5
6. Cienega 88.0
9. Ironwood Ridge 59.0
16. Sahuaro 39.0
17. Desert View 36.0
18. Marana 32.5
29. Flowing Wells 16.0
37. Buena 4.0
38. Catalina Foothills 3.0
43. Cholla 0.0
43. Nogales 0.0

D2-106 Results
3rd Place – Blake Rose of Sahuaro
4th Place – Gabe Ortiz of Mountain View (Marana)
3rd Place Match
Blake Rose (Sahuaro) 50-5, Jr. over Gabe Ortiz (Mountain View (Marana)) 31-13, Fr. (Dec 5-0).

D2-113 Results
4th Place – Javier Ortiz of Mountain View (Marana)
3rd Place Match
Mark Prado (Shadow Ridge) 47-6, Fr. over Javier Ortiz (Mountain View (Marana)) 38-8, Jr. (Dec 4-1).

D2-120 Results
1st Place – Jayce Cunha of Mountain View (Marana)
2nd Place – Armando Valencia of Sahuaro
3rd Place – Jacob Frias of Desert View
5th Place – Payton Billings of Ironwood Ridge
1st Place Match
Jayce Cunha (Mountain View (Marana)) 28-4, Sr. over Armando Valencia (Sahuaro) 38-5, Sr. (Fall 5:59).
3rd Place Match
Jacob Frias (Desert View) 40-4, Jr. over Zachary Padilla (Deer Valley) 49-10, Sr. (Dec 6-3).
5th Place Match
Payton Billings (Ironwood Ridge) 27-20, So. over Alberto Piedra Diaz (Glendale) 49-9, Sr. (Dec 7-4).

D2-126 Results
2nd Place – Andrew Cota of Mountain View (Marana)
3rd Place – Patrick Klass of Ironwood Ridge
1st Place Match
Brandon Courtney (Desert Edge) 40-0, Sr. over Andrew Cota (Mountain View (Marana)) 42-8, Jr. (Fall 0:14).
3rd Place Match
Patrick Klass (Ironwood Ridge) 45-6, Sr. over Shane Stratfold (Cactus Shadows) 31-6, Sr. (TF-1.5 5:00 (15-0)).

D2-132 Results
1st Place – Marcus Castillo of Mountain View (Marana)
5th Place – Miciah Beard of Cienega
1st Place Match
Marcus Castillo (Mountain View (Marana)) 38-2, So. over Atilano Escobar (Liberty) 40-5, Jr. (Dec 9-5).
5th Place Match
Miciah Beard (Cienega) 38-17, Sr. over Alex Reyes (Desert Edge) 31-7, Sr. (Fall 3:19).

D2-138 Results
3rd Place – Daivon Lee of Mountain View (Marana)
3rd Place Match
Daivon Lee (Mountain View (Marana)) 42-9, So. over Brenan Powell (Liberty) 22-10, Jr. (Dec 3-1).

D2-145 Results
5th Place – Devin Easby of Mountain View (Marana)
5th Place Match
Devin Easby (Mountain View (Marana)) 34-10, Sr. over Jonathan Neher (Higley) 35-20, Sr. (Dec 4-3).

D2-152 Results
3rd Place – Frankie Lee of Mountain View (Marana)).
3rd Place Match
Frankie Lee (Mountain View (Marana)) 46-5, Sr. over Enrigue Vasconcelos (Glendale) 39-12, Sr. (SV-1 7-5).

D2-160 Results
2nd Place – Blake Proper of Marana
6th Place – Colin Hall of Mountain View (Marana)
1st Place Match
Marco Groves (McClintock) 52-0, Jr. over Blake Proper (Marana) 44-6, Sr. (Dec 12-6).
5th Place Match
Luke Allan (Shadow Ridge) 50-12, Sr. over Colin Hall (Mountain View (Marana)) 35-15, Sr. (Dec 11-7).

D2-170 Results
5th Place – Nicholas Garcia of Mountain View (Marana)
5th Place Match
Nicholas Garcia (Mountain View (Marana)) 39-12, Sr. over Adriane Kedekein (Liberty) 30-16, Jr. (Dec 4-3).

D2-182 Results
3rd Place – Jacob Mansman of Ironwood Ridge
6th Place – Justin Shorbe of Flowing Wells
3rd Place Match
Jacob Mansman (Ironwood Ridge) 49-6, Sr. over Zane McKinney (Williams Fie) 32-9, Sr. (Dec 8-1).
5th Place Match
Olijah Sally (Bradshaw Mtn) 52-6, Sr. over Justin Shorbe (Flowing Wells) 38-11, Sr. (Fall 3:40).

D2-195 Results
3rd Place – David Melkumov of Cienega
6th Place – Cole Esplin of Marana
3rd Place Match
David Melkumov (Cienega) 43-6, Sr. over Jonathan Matuzak (Queen Creek) 36-16, Jr. (Fall 2:52).
5th Place Match
Nickalas Sigala (Raymond S. Kellis) 36-13, Sr. over Cole Esplin (Marana) 35-20, Jr. (Fall 1:24).

D2-220 Results
1st Place – Skyler Cavanaugh of Cienega
1st Place Match
Skyler Cavanaugh (Cienega) 30-5, Sr. over Jacob Kidd (Bradshaw Mtn) 57-3, Sr. (Dec 3-2).

CHAMPIONSHIP TEAMS

Sunnyside (30)
1979: 5A (Don Klostreich)
1981: 5A (Don Klostreich)
1982: 5A (Don Klostreich)
1983: 5A (Don Klostreich)
1984: 5A (Don Klostreich)
1985: 5A (Don Klostreich)
1986: 5A (Don Klostreich)
1987: 5A (Don Klostreich)
1988: 5A (Don Klostreich)
1990: 4A (Richard Sanchez)
1991: 4A (Richard Sanchez)
1992: 4A (Richard Sanchez)
1993: 4A (Richard Sanchez)
1994: 4A (Richard Sanchez)
1996: 5A (Bobby DeBerry)
1998: 5A (Bobby DeBerry)
1999: 5A (Bobby DeBerry)
2000: 4A (Bobby DeBerry)
2001: 4A (Bobby DeBerry)
2002: 4A (Bobby DeBerry)
2003: 4A (Bobby DeBerry)
2004: 4A (Bobby DeBerry)
2005: 4A (Bobby DeBerry)
2006: 5A-II (Bobby DeBerry)
2007: 5A-II (Bobby DeBerry)
2008: 5A-II (Bobby DeBerry)
2009: 5A-II (Bobby DeBerry)
2010: 5A-II (Bobby DeBerry)
2011: D-I (Bobby DeBerry)
2013: D-I (Anthony Leon)

Santa Cruz (5)
1977: 3A (Jay Denton)
1978: 3A (Steve Combs)
1979: 3A (Steve Combs)
1991: 1A/2A (Jay Denton)
1995: 3A (Jay Denton)

Benson (4)
1983: 1A/2A (Fred Comaduran)
1989: 1A/2A (Fred Comaduran)
1993: 1A/2A (Fred Comaduran)
1994: 1A/2A (Fred Comaduran)

Flowing Wells (4)
1978: 4A (Dave Thomas)
1979: 4A (Dave Thomas)
1980: 4A (Dave Thomas)
1994: 4A (Dave Thomas)

Ironwood Ridge (4)
2011: D-II (Tim Berrier)
2012: D-II (Tim Berrier)
2013: D-II (Tim Berrier)
2016 (D-I) (Tim Berrier)

Desert View (3)
1987: 4A (Chris Antoniotti)
1988: 4A (Chris Antoniotti)
1989: 4A (Chris Antoniotti)

Pueblo (2)
1992: 5A (John Mulay)
2008: 4A-I (Steve Lopez)

San Manuel (2)
2002: 1A/2A (Manny Yubeta)
2004: 1A/2A (Manny Yubeta)

Cienega (1)
2009: 4A-I (Marty Niblo)

Marana (1)
1983: 4A (Bob Newman)

Mountain View (1)
2017: D-II (PJ Ponce)

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

To Top