Basketball

Cienega advances to semifinals plus complete Southern Arizona results & schedule

Angel Addleman (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

No.7 Cienega upset No. 2 Arcadia Friday night in 5A action to advance to the semifinal round to be played next Wednesday, Feb. 22 at Grand Canyon University. Cienega (18-6) is the only 4A to 6A team from Southern Arizona to survive the night. Tucson (6A), Marana (5A), Ironwood Ridge (5A), Pueblo (4A) and Canyon del Oro (4A) all lost in the various quarterfinal rounds….

COMPLETE ROUNDUP AT AZPreps365.com

FRIDAY, FEB 17

GIRLS 6A

QUARTERFINALS
No. 4 Millennium 54, No. 5 Tucson 33

GIRLS 5A

QUARTERFINALS
No. 4 Chaparral 66, No. 5 Marana 54
No. 7 Cienega 45, No. 2 Arcadia 41
No. 1 Mesquite 102, No. 9 Ironwood Ridge 51

GIRLS 4A

QUARTERFINALS
No. 4 Flagstaff 84, No. 5 Pueblo 65
No. 1 Cactus Shadows 59, No. 9 Canyon del Oro 32

GIRLS 3A

SECOND ROUND
No. 5 Pusch Ridge 58, No. 12 Yuma Catholic 22
No. 3 Chinle 66, No. 14 Tanque Verde 29

GIRLS 2A

FIRST ROUND
No. 4 Chandler Prep 36, No. 13 Benson 27

BOYS 2A

FIRST ROUND
No. 11 Rancho Solano 71, No. 6 St. Augustine 57
No. 8 Horizon Honors 75, No. 9 Santa Cruz 61

GIRLS 1A

FIRST ROUND
No. 3 The Gregory School 34, No. 14 Duncan 22
No. 13 Greyhills 42, No. 4 Immaculate Heart 30
No. 11 Anthem Prep 46, No 6 St. David 34
No. 2 Rock Point 49, No. 15 Baboquivari 40

BOYS 1A

FIRST ROUND
No. 8 Joseph City 61, No. 9 Immaculate Heart 47
No. 1 The Gregory School 78, No. 16 Bagdad 60
No. 5 St. David 44, No. 12 Patagonia 38
No. 7 Baboquivari 51, No. 10 Williams 39

SATURDAY, FEB 18

BOYS 5A

QUARTERFINALS: 6:30 p.m.
No.5 Buena at No. 4 Chaparral
No. 6 Cienega at No. 3 Sunnyslope
No. 15 Liberty at No. 10 Sahuaro

BOYS 4A

QUARTERFINALS: 6:30 p.m.
No. 7 Tempe at No. 2 Salpointe
No. 11 Marcos de Niza at No. 3 Catalina Foothills

BOYS 3A

SECOND ROUND at Poston Butte
No. 13 Sabino vs. No. 4 American Leadership, 6:30 p.m.

GIRLS 1A

QUARTERFINALS at Yavapai
No. 3 The Gregory School vs. No. 11 Anthem Prep, 10:30 a.m.

BOYS 1A

QUARTERFINALS at Yavapai
No. 1 The Gregory School vs. No. 8 Joseph City, 4:30 p.m.
No. 5 St. David vs. No. 4 Valley Lutheran, 9 a.m.
No. 7 Baboquivari vs. No. 4 NFL Yet, 7:30 p.m.

Monday, Feb. 20

GIRLS 3A

QUARTERFINALS at Prescott Valley
No. 5 Pusch Ridge vs. No. 4 Holbrook, 1 p.m.

Wednesday, Feb. 22

GIRLS 5A

SEMIFINALS at Grand Canyon
No. 6 Cienega vs. No. 3 Sierra Linda, 3 p.m.

print

To Top