Baseball

PLAYOFFS: Complete softball, baseball & tennis results PLUS updated playoff schedules

Zaid Abril took the mound for the Hawks (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

MORE SALPOINTE/RIO RICO PHOTOS HERE

There were some close calls, there were some blowouts, there were teams eliminated, there were teams celebrated – where to begin?

In 4A baseball, No. 1 Nogales had no difficulty getting past No. 16 Combs at home with a score of 11-1 in five innings. Ralph Padilla had a home run in the fourth to help pace the Apaches.

No. 2 Salpointe survived a scare against No. 15 Rio Rico but held on for the 2-0 victory. Zaid Abril took the mound for the Hawks and he limited the Lancers to four hits in five innings of work but the Lancers cashed in on two costly errors to seal the win…

4A BASEBALL/5A SOFTBALL ROUNDUP HERE

Salpointe advances to the quarterfinal round. (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

6A/4A SOFTBALL ROUNDUP HERE

In team tennis action, No. 1 Catalina Foothills beat No. 8 Nogales, 5-0 to advance to the Division II semifinal round and No. 2 Pusch Ridge beat No. 7 Safford, 5-0 to advance to the D-III semifinals.

Camila Rezetko and the rest of the Falcons are in the semifinal round (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

TUESDAY, MAY 2

BASEBALL

4A Round 1.
No. 1 Nogales beat No. 16 Combs, 11-1 (5)
No. 2 Salpointe beat No. 15 Rio Rico, 2-0
No. 4 Canyon del Oro beat No. 13 Apache Junction, 6-5

SOFTBALL

6A Round 2
No. 3 Tucson beat No. 6 Desert Ridge, 7-5

5A Round 2
No. 1 Cienega beat No. 9 Mountain View, 10-1
No. 3 Sahuaro beat No. 6 Ironwood Ridge, 4-3

4A Quarterfinals
No. 1 Canyon del Oro beat No. 8 Greenway, 6-1
No. 5 Salpointe beat No. 4 Apache Junction, 10-5
No. 3 Sunrise Mountain beat No. 6 Pueblo, 5-2

GIRLS D-II TEAM TENNIS

Quarterfinals
No. 1 Catalina Foothills beat No. 8 Nogales, 5-0
No. 2 Notre Dame beat No. 7 Salpointe, 5-0

GIRLS D-III TEAM TENNIS

Quarterfinals
No. 2 Pusch Ridge beat No. 7 Safford, 5-0
No. 5 Phoenix Country Day beat No. 4 Benson, 5-1
No. 3 Page beat No. 6 Sabino, 5-4

WEDNESDAY, MAY 3

BOYS D-II TEAM TENNIS

Quarterfinals, 3 p.m.
No. 8 Douglas at No. 1 Catalina Foothills
No. 5 Notre Dame at No. 4 Salpointe
No. 11 Nogales at No. 3 Greenway

BOYS D-III TEAM TENNIS

Quarterfinals, 3 p.m.
No. 5 Northland Prep at No. 4 Pusch Ridge
No. 7 Safford at No. 2 Tanque Verde

GIRLS D-I TEAM TENNIS

Quarterfinal, 3 p.m.
No. 8 Rincon/University at No. 1 Desert Mountain

D-I/D-II STATE TRACK MEET

Mesa Community College, 1:15 p.m.

THURSDAY, MAY 4

SOFTBALL

6A Round 3 at Rose Mofford, 7:30 p.m.
No. 7 Hamilton at No. 3 Tucson

5A Round 3 at Rose Mofford, 7:30 p.m.
No. 1 Cienega vs. No.5 Chaparral
No. 3 Sahuaro vs. No. 2 Shadow Ridge

5A Elimination Bracket, 6:30 p.m.
No. 9 Mountain View vs. No. 6 Verrado
No. 6 Ironwood Ridge vs. No. 10 Queen Creek

4A Semifinal at Hillenbrand, 6:30 p.m.
No. 1 Canyon del Oro vs. No. 5 Salpointe

5A/6A BOYS VOLLEYBALL PLAY-IN

At higher seed, 6:30 p.m.

FRIDAY, MAY 5

BASEBALL

4A Quarterfinals, 4 p.m.
No. 8 Thunderbird at No. 1 Nogales
No. 7 Cactus Shadows at No. 2 Salpointe
No. 12 Coconino at No. 4 Canyon del Oro

3A Round 1 at Surprise Complex, 6:30 p.m.
No. 13 American Leadership vs. No. 4 Sahuarita
No. 14 Sabino vs. No. 3 Florence
No. 16 Empire vs. No. 6 Holbrook

2A Round 1 at Goodyear Complex, 4 p.m.
No. 9 Bisbee vs. No. 8 Benson
No. 12 Alchesay vs. No. 5 Willcox

1A Round 1 at Goodyear Complex
No. 14 Anthem Prep vs No. 3 Valley Union, 6:30 p.m.
No. 12 Mogollon vs. No. 5 St. David, 4 p.m.

SOFTBALL

3A Quarterfinal at Rose Mofford, 7 p.m.
No. 12 Empire vs. No. 4 Safford

3A Quarterfinal at Hillenbrand, 6:30 p.m.
No. 11 Sabino vs. No. 14 Sahuarita

2A Quarterfinal at Rose Mofford, 5 p.m.
No. 2 Benson vs. No. 7 Paradise Honors
No. 5 Santa Cruz vs. No. 4 Camp Verde
No. 6 San Manuel vs. No. 3 Morenci

1A Quarterfinal at Rose Mofford, 5 p.m.
No. 6 St. David winner vs. No. 3 Mogollon

GIRLS D-II TEAM TENNIS

Semifinal at Paseo Racquet Center, 11 a.m.
No. 1 Catalina Foothills vs. No. 4 Arcadia

GIRLS D-III TEAM TENNIS

Semifinal at Paseo Racquet Center, 4 p.m.
No. 2 Pusch Ridge vs. No. 3 Page

D-III/IV STATE TRACK MEET

Mesa Community College, 1:15 p.m.

SATURDAY, MAY 6

BASEBALL

2A Round Quarterfinal at Goodyear Complex
No. 9 Bisbee/No. 8 Benson winner vs. TBD

D-I/D-II/D-III/D-IV STATE TRACK MEET

Mesa Community College, 1 p.m.

5A/6A BOYS VOLLEYBALL

First Round, 4 p.m.

THURSDAY, MAY 11

D-III GOLF DAY 1

Randolph Golf Course, 8 a.m.

FRIDAY, MAY 12

D-III GOLF DAY 2

Randolph Golf Course, 8 a.m.

BEACH VOLLEYBALL ALL-STARS
2017 SOFTBALL/BASEBALL All-FRESHMAN TEAM

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

 

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

WordPress spam blocked by CleanTalk.
To Top