Basketball

HOOPS PLAYOFFS: Pueblo girls advance; difficult night for 5A boy’s teams

Jasmine Belt scored 10 points to help Pueblo get past Nogales. (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

FREE PHOTOS HERE

No. 2 Pueblo beat No. 15 Nogales 59-29 Tuesday night to advance to the 4A quarterfinal round scheduled for Friday, Feb. 16. The Warriors will host No. 7 Cactus at 6:30 p.m…..

GAME STORY AT AZPreps365.com

Yahaira Sanchez led Nogales from four wins to a state playoff appearance in one year. (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

TUESDAY, FEB. 13

BOYS 5A FIRST ROUND
No. 14 Fairfax 83, No. 3 Buena 63
No. 12 Paradise Valley 54, No. 5 Cienega 46
No. 11 Centennial 57, No. 6 Cholla 52
No. 10 Sahuaro 64, No. 7 Mesquite 58

GIRLS 4A FIRST ROUND
No. 2 Pueblo 59, No. 15 Nogales 29
No. 9 Rio Rico 59, No. 8 Estrella Foothills 32
No. 7 Cactus 51, No. 10 Salpointe 36
No. 5 Thunderbird 42, No. 12 Canyon del Oro 41

GIRLS 3A FIRST ROUND
No. 10 Sabino 66, No. 23 Kingman 33
No. 9 Empire 61, No. 24 Globe 47
No. 11 Tanque Verde 69, No. 22 Wickenburg 31

GIRLS 2A PLAY-IN TOURNAMENT
No. 17 Round Valley 52, No. 16 Benson 38
No. 10 Pima 43, No. 23 Desert Christian 32

WEDNESDAY, FEB. 14

GIRLS 6A FIRST ROUND
No. 9 Tucson at No. 8 Red Mountain, 6:30 p.m.

GIRLS 5A FIRST ROUND
No. 14 Fairfax at No. 3 Sahuaro, 6:30 p.m.
No. 10 Marana at No. 7 Sierra Linda, 6:30 p.m.
No. 11 Cienega at No. 6 Apollo, 6:30 p.m.
No. 12 Ironwood Ridge at No. 5 Arcadia, 6:30 p.m.

BOYS 4A FIRST ROUND
No. 14 Peoria at No. 3 Catalina Foothills, 6:30 p.m.
No. 10 Nogales at No. 7 Palo Verde, 6:30 p.m.
No. 11 Salpointe at No. 6 Seton Catholic, 6:30 p.m.

BOYS 3A FIRST ROUND
No. 21 Show Low at No. 12 Empire, 6:30 p.m.
No. 23 Sahuarita at No. 10 Globe, 6:30 p.m.

BOYS 2A PLAY-IN TOURNAMENT
No. 20 St. Augustine at No. 13 Valley Sanders, 6:30 p.m.

FRIDAY, FEB. 16

BOYS 5A QUARTERFINALS
No. 10 Sahuaro at No. 2 Sunnyslope, 6:30 p.m.

GIRLS 4A QUARTERFINALS
No. 7 Cactus at No. 2 Pueblo, 6:30 p.m.
No. 9 Rio Rico at No. 1 Seton catholic, 6:30 p.m.

GIRLS 3A SECOND ROUND
No. 7 Pusch Ridge vs. No. 10 Sabino, 6:30 p.m. (Amphi)
No. 9 Empire vs. No. 8 Chinle, 6:30 p.m. (Ganado)
No. 11 Tanque Verde at No. 6 Safford (EAC)

GIRLS 1A FIRST ROUND
No. 13 Grand Canyon vs. No. 4 Baboquivari, 1:30 p.m. (Prescott)
No. 14 Anthem Prep vs. No. 7 St. David, 4:30 p.m. (Bradshaw Mtn.)
No. 9 Rock Point vs. No. 8 Immaculate Heart, 9 a.m. (Yavapai)
No. 14 Bowie/San Simon vs. No. 3 Ray, 10:30 a.m.(Prescott)
No. 16 Gregory School vs. No. 1 Ft. Thomas, 7:30 p.m. (Prescott)

BOYS 1A FIRST ROUND
No. 16 Ash Fork vs. No. 1 Gregory School, 4:30 p.m. (Prescott)
No. 9 Patagonia vs. No. 8 Valley Lutheran, 9 a.m. (Bradshaw Mtn.)
No. 12 Baboquivari vs. No. 5 Williams, Noon (Prescott)

SATURDAY, FEB. 17

BOYS 4A QUARTERFINALS
Nogales/Palo Verde winner

BOYS 3A SECOND ROUND
No. 8 Sabino vs. Kingman/Page winner, TBD

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

print

" />
To Top