Baseball

PLAYOFFS: Rincon & Sunnyside in epic softball battle plus baseball, tennis & beach volleyball results

Rincon/University will be watching the AZPreps365 bracket show on Thursday. (Andy Morales/AllSportsTucosn.com)

“I could tell the moment the ball hit the sweet spot.”

That’s how Rincon/University freshman Angelina Camen knew she had provided the walk-off single needed to push the Rangers past Sunnyside 3-2 in the bottom of the 11th on Wednesday in the 6A Play-In bracket. The “sweet spots” were hard to come by on a day where both pitchers got stronger and stronger as the game went on, but Camen’s RBI put an end to a game that could have ended several times earlier.

Jazmine Ayala took the circle for No. 19 Sunnyside and Bailey Tanner got the ball for No. 14 Rincon/UHS. The two teams split in the regular season with the Rangers winning at Sunnyside and the Blue Devils winning at Rincon/UHS and it took 11 innings to decide the rubber match…

STORY AT AZPreps365.com

Jazmine Ayala had 12 strikeouts (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

 

WEDNESDAY, APRIL 25

BEACH VOLLEYBALL QUARTERFINALS
No. 7 Corona del Sol over No. 2 Salpointe, 4-1
No. 1 O’Connor over No. 8 Ironwood Ridge, 4-1

BOYS D-I TEAM TENNIS
No. 7 Perry over No. 10 Buena, 5-3

BOYS D-II TEAM TENNIS
No. 1 Catalina Foothills over No. 16 Williams, 5-0
No. 3 Salpointe over No. 14 Shadow Mountain, 5-0
No. 4 Nogales over No. 13 Seton Catholic, 5-0
No. 5 Bradshaw Mountain over No.12 Ironwood Ridge, 5-4

BOYS D-III TEAM TENNIS
No.3 Pusch Ridge over No. 14 Miami, 5-0
No. 4 Gregory School hosts No. 13 Morenci
No. 15 Benson at No. 2 Thatcher

BASEBALL: 4A – 6A PLAY-IN TOURNAMENT
No. 14 Perry beat No. 19 Tucson, 3-1
No. 14 Cienega beat No. 19 Independence, 5-4
No. 16 Ironwood Ridge beat No. 17 Vista Grande, 10-2
No. 11 Poston Butte beat No. 22 Sahuaro, 7-6
No. 9 Kellis beat No. 24 Mountain View, 12-6
No. 18. Marcos de Niza beat No. 15 Douglas, 6-2.
No. 11 Williams beat No. 22 Walden Grove, 6-5

SOFTBALL: 3A – 6A PLAY-IN TOURNAMENT
No. 10 Tucson beat No. 23 Xavier Prep, 4-0
No. 14 Rincon/UHS beat No. 19 Sunnyside, 3-2 (11)
No. 15 Sahuaro beat No. 18 Lake Havasu, 10-0 (5)
No. 12 Mountain View beat No. 21 Apollo, 12-2 (5)
No. 14 Queen Creek beat No. 19 Desert View, 2-1
No. 13 Willow Canyon beat No. 20 Marana, 8-7
No. 12 Amphitheater beat No. 21 Pueblo, 9-1
No. 13 Rio Rico beat No. 20 Buckeye, 10-0 (5)
No. 19 Douglas beat No. 14 Flagstaff, 7-2
No. 11 Sahuarita beat No. 22, Pusch Ridge, 13-3 (5)
No. 13 Sabino beat No. 20 Blue Ridge, 7-0

FRIDAY, APRIL 27

BASEBALL; 3A PLAY-IN TOURNAMENT
No. 12 Empire hosts No. 21 American Leadership, 4 p.m.
No. 14 Pusch Ridge hosts No. 19 Snowflake, 4 p.m.

TENNIS: SINGLES/DOUBLES QUARTERFINALS
D-I: Ethan Lee, Rincon/UHS vs. No. 3 Luke Urlaub, Desert Vista, 3:30 p.m.
D-II: No. 4 Jack Mandala, Salpointe vs. No. 5 5 Brendan Perry, Catalina Foothills, 5 p.m.
D-II: Anton Nazaroff, Catalina Foothills vs. No. 2 Oliver Boleratzky, Deer Valley, 5 p.m.
D-II: No. 1 George Jiang / Mason Lee, Catalina Foothills vs. No. 8 Trevor Swartz / Alex Vergara, Greenway, 5 p.m.
D-II: Carlos Beranbe / Ben Behrens, Ironwood Ridge vs. No.2 Jackson Hartenbach / Eric Cho, Salpointe, 5 p.m.
D-III: No. 1 Preston Grammond, Pusch Ridge vs. Will Ray, Valley Lutheran, 6:30 p.m.
D-III: No. 4 Jordan Merrill, Benson vs. No. 5 Federico Niccacci, St. David, 6:30 p.m.
D-III: No. 1 Wilder Cooke / Alex Sparks, Gregory School vs. No. 8 Tyler Bierman / Michael Greer, Thatcher, 6:30 p.m.
D-III: No. 2 Christian Fetsis / Diego Rodriguez, Pusch Ridge vs. No. 7 Bobby Wendt / Alex Tam, Phoenix Country Day, 6:30 p.m.

D-I: No. 4 Lindsey Pesqueira / Sophie Lopez, Rincon/UHS vs No. 5 Elizabeth Vijan / Ava Keste, Pinnacle, 3:30 p.m.
D-II: No. 1 Selma Fereres, Catalina Foothills vs. No. 8 Danielle Quenzler, Cactus Shadows, 5 p.m.
D-II: No. 2 Samantha Loving, Salpointe vs. No. 7 Aari Sivakumar, Saguaro, 5 p.m.
D-II: No. 5 Emily Lopez, Amphitheater vs. No. 4 Faith Daab, Coconino, 5 p.m.
D-II: No. 2 Chloe Gavino / Abby Watson, Catalina Foothills vs. No. 7 Melina Oropeza / Ana Lucia Bustamante, Nogales, 5 p.m.
D-II: No. 4 Halle Zadro / Annabelle Mulick, Catalina Foothills vs. No. 6 Grace Hogan / Natalie Hoffman, Notre Dame, 5 p.m.
D-II: No. 8 Natalie Valcke / Keeva Krueger, Salpointe vs. No. 1 Jillian Rasmussen / Katie Reed, Arcadia, 5 p.m.
D-III: No. 1 Sofia Fetsis, Pusch Ridge vs. Kelsey Smith, Page, 6:30 p.m.
D-III: Sammi Gutierrez, Sahuarita vs. Adrianna Zamora, Sabino, 6:30 p.m.
D-III: No. 1 Kay Lee Merrill / Piper Thoutt, Benson vs. Alyssa Shapiro / Katie Wick, Scottsdale Prep, 6:25 p.m.
D-III: Emma Reilly / Colleen Harris, Pusch Ridge vs. No. 4: Keiryn Lines / Ella Peterson Safford, 6:25 p.m.
D-III: Kate Maxfield / Hailey Brack, Pusch Ridge vs. No. 7 Maya Abou-Haidar / Katie Bartolino, Phoenix Country Day, 6:25 p.m.

SATURDAY, APRIL 28

BASEBALL: 4A – 6A FIRST ROUND

SOFTBALL: 1A-6A FIRST ROUND

TUESDAY, MAY 1

GIRLS D-I TENNIS QUARTERFINALS
No. 4 Rincon/UHS hosts No. 5 Mesa Mountain View, 3 p.m.

GIRLS D-II TENNIS QUARTERFINALS
No. 2 Catalina Foothills hosts No. 10 Greenway, 3 p.m.
No. 5 Salpointe at No. 4 Cactus Shadows, 3 p.m.
No. 6 Nogales at No. 3 Thunderbird, 3 p.m.

GIRLS D-III TEAM TENNIS
No. 5 Pusch Ridge at No. 4 Scottsdale Prep, 3 p.m.
No. 10 Gregory School at No. 2 Phoenix Country Day, 3 p.m.
No. 11 Sahuarita at No. 3 Gilbert Classical, 3 p.m.

WEDNESDAY, MAY 2

TRACK & FIELD; DAY 1

BOYS D-II TENNIS QUARTERFINALS
No. 1 Catalina Foothills hosts No. 8 Greenway, 3 p.m.
No. 3 Salpointe hosts No. 6 Notre Dame, 3 p.m.
No. 4 Nogales hosts No. 5 Bradshaw Mountain, 3 p.m.

BOYS D-III TENNIS QUARTERFINALS
No.3 Pusch Ridge hosts No. 6 Chandler Prep, 3 p.m.

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

print

To Top