Baseball

PLAYOFFS: 4A/5A baseball second round on Monday

Canyon del Oro celebrates a 2-run walk-off by Brian Romero to get past Coconino 6-4 in the first round. (Jeff Bohnenkamp‎ Photo)

MONDAY, APRIL 30

BASEBALL: 5A SECOND ROUND at HoHoKam
No. 3 Flowing Wells vs. No. 6 Notre Dame, 4 p.m.
No. 7 Buena vs. No 2 Verrado, 6:30 p.m.

BASEBALL 4A SECOND ROUND
No. 1 Nogales hosts No. 8 Salpointe, 6 p.m.
No. 2 Catalina Foothills hosts No. 7 Thunderbird, 4 p.m.
No. 4 Canyon del Oro hosts No. 5 Sunrise Mountain, 4 p.m.

TUESDAY, MAY 1

SOFTBALL 6A SECOND ROUND
No. 10 Tucson at No. 2 Pinnacle, 4 p.m.

SOFTBALL 5A FIRST ROUND
No. 3 Cienega hosts No. 6 Centennial, 4 p.m.
No. 8 Ironwood Ridge at No. 1 Arcadia, 4 p.m.

SOFTBALL 4A SECOND ROUND
No. 1 Canyon Del Oro hosts No. 9 Coconino, 4 p.m.
No. 5 Salpointe at No. 4 Sunrise Mountain, 4 p.m.

GIRLS D-I TENNIS QUARTERFINALS
No. 4 Rincon/UHS hosts No. 5 Mesa Mountain View, 3 p.m.

GIRLS D-II TENNIS QUARTERFINALS
No. 2 Catalina Foothills hosts No. 10 Greenway, 3 p.m.
No. 5 Salpointe at No. 4 Cactus Shadows, 3 p.m.
No. 6 Nogales at No. 3 Thunderbird, 3 p.m.

GIRLS D-III TEAM TENNIS
No. 5 Pusch Ridge at No. 4 Scottsdale Prep, 3 p.m.
No. 10 Gregory School at No. 2 Phoenix Country Day, 3 p.m.
No. 11 Sahuarita at No. 3 Gilbert Classical, 3 p.m.

WEDNESDAY, MAY 2

TRACK & FIELD; DAY 1

BOYS D-II TENNIS QUARTERFINALS
No. 1 Catalina Foothills hosts No. 8 Greenway, 3 p.m.
No. 3 Salpointe hosts No. 6 Notre Dame, 3 p.m.
No. 4 Nogales hosts No. 5 Bradshaw Mountain, 3 p.m.

BOYS D-III TENNIS QUARTERFINALS
No.3 Pusch Ridge hosts No. 6 Chandler Prep, 3 p.m.
No. 4 Gregory School hosts No. 5 Phoenix Country Day, 3 p.m.

FRIDAY, MAY 4

BASEBALL: 1A FIRST ROUND at Goodyear
No. 3 Baboquivari vs. No. 14 Fredonia, 6:30 p.m.
No. 4 St. David vs. No. 13 Anthem Prep, 6:30 p.m.
No. 8 Valley Union vs. No. 9 San Pasqual, 4 p.m.

BASEBALL: 2A FIRST ROUND at Goodyear
No. 2 Willcox vs. Kingman Academy, 6:30 p.m.
No. 3 Bisbee vs. No. 14 Tempe Prep, 6:30 p.m.

BASEBALL: 3A FIRST ROUND at Surprise
No. 1 Sabino vs. No. 16 Yuma Catholic, 6:30 p.m.
No. 3 Sahuarita vs. No. 14 Blue Ridge, 6:30 p.m.
No. 8 Catalina vs. No. 9 Safford, 4 p.m.
No. 12 Empire vs. No. 5 Northwest Christian, 6:30 p.m.
No. 13 Pusch Ridge vs. No. 4 Florence, 4 p.m.

SOFTBALL: 3A QUARTERFINALS at Rose Mofford
No. 7 Empire vs. No. 2 Casteel, 8 p.m.
No. 11 Sahuarita vs. No. 3 Show Low, 8 p.m.

SOFTBALL: 2A QUARTERFINALS at Rose Mofford
No. 1 Benson vs. No. 8 Kingman Academy, 6 p.m.
No. 3 Willcox vs. No. 6 Paradise Honors, 6 p.m.

SOFTBALL: 1A QUARTERFINALS at Rose Mofford
No. 12 St. David vs. No. 4 Williams, 4 p.m.

SATURDAY, MAY 5

5A/6A BOYS VOLLEYBALL

MONDAY, MAY 7

Beach Volleyball Pairs Playoffs at Mesquite
P. Lewis/A. Russell, Salpointe vs. T. Garrett/T. Pope, O’Connor, 7 p.m.
A. Duarte/M. Sundholm, Salpointe vs. A. Spartz/G. Cook, O’Connor, 5 p.m.

TUESDAY, MAY 8

DIVISION III GOLF DAY ONE

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

print

To Top