Uncategorized

PLAYOFFS: 4A Baseball, Track & Field & Boys Tennis

University of Arizona commit Neysia Howard will be competing this week. (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

WEDNESDAY, MAY 2

BASEBALL: 4A ROUND 3
No.2 Catalina Foothills vs. No. 3 Seton Catholic, 6:30 p.m. (HoHoKam)
No. 8 Salpointe vs. No. 5 Sunrise Mountain, 6:30 p.m. (Diablo)

BASEBALL: 4A ELIMINATION at Amphi
No. 4 Canyon del Oro vs. No. 1 Nogales, 6 p.m.

TRACK & FIELD: DAY I
Mesa Community College, 11:30 a.m.

BOYS D-II TENNIS: QUARTERFINALS
No. 1 Catalina Foothills hosts No. 8 Greenway, 3 p.m.
No. 3 Salpointe hosts No. 6 Notre Dame, 3 p.m.
No. 4 Nogales hosts No. 5 Bradshaw Mountain, 3 p.m.

BOYS D-III TENNIS: QUARTERFINALS
No.3 Pusch Ridge hosts No. 6 Chandler Prep, 3 p.m.
No. 4 Gregory School hosts No. 5 Phoenix Country Day, 3 p.m.

THURSDAY, MAY 3

BASEBALL: 5A ELIMINATION at Amphi
No. 3 Flowing Wells vs. No. 7 Buena, 5:30 p.m.

SOFTBALL: 6A ELIMINATION at Rose Mofford
No. 10 Tucson vs. No. 3 O’Connor, 8 p.m.

SOFTBALL: 5A THIRD ROUND at Rose Mofford
No. 3 Cienega vs. No. 7 Verrado, 6 p.m.
No. 8 Ironwood Ridge vs. No. 4 Chaparral, 6 p.m.

SOFTBALL 4A THIRD ROUND at Pima
No. 1 Canyon Del Oro vs. No 5 Salpointe, 4 p.m.

5A/6A BOYS VOLLEYBALL: PLAY-IN

FRIDAY, MAY 4

BASEBALL: 1A FIRST ROUND at Goodyear
No. 3 Baboquivari vs. No. 14 Fredonia, 6:30 p.m.
No. 4 St. David vs. No. 13 Anthem Prep, 6:30 p.m.
No. 8 Valley Union vs. No. 9 San Pasqual, 4 p.m.

BASEBALL: 2A FIRST ROUND at Goodyear
No. 2 Willcox vs. Kingman Academy, 6:30 p.m.
No. 3 Bisbee vs. No. 14 Tempe Prep, 6:30 p.m.

BASEBALL: 3A FIRST ROUND at Surprise
No. 1 Sabino vs. No. 16 Yuma Catholic, 6:30 p.m.
No. 3 Sahuarita vs. No. 14 Blue Ridge, 6:30 p.m.
No. 8 Catalina vs. No. 9 Safford, 4 p.m.
No. 12 Empire vs. No. 5 Northwest Christian, 6:30 p.m.
No. 13 Pusch Ridge vs. No. 4 Florence, 4 p.m.

SOFTBALL: 3A QUARTERFINALS at Rose Mofford
No. 7 Empire vs. No. 2 Casteel, 8 p.m.
No. 11 Sahuarita vs. No. 3 Show Low, 8 p.m.

SOFTBALL: 2A QUARTERFINALS at Rose Mofford
No. 1 Benson vs. No. 8 Kingman Academy, 6 p.m.
No. 3 Willcox vs. No. 6 Paradise Honors, 6 p.m.

SOFTBALL: 1A QUARTERFINALS at Rose Mofford
No. 12 St. David vs. No. 4 Williams, 4 p.m.

GIRLS D-II TENNIS: SEMIFINALS at Paseo
No. 2 Catalina Foothills vs. No. 5 Nogales, Noon

GIRLS D-III TEAM: TENNIS at Paseo
No. 5 Pusch Ridge vs. No. 1 Thatcher, 3 p.m.

TRACK & FIELD: DAY II
Mesa Community College, 11:30 a.m.

SATURDAY, MAY 5

GIRLS D-II TENNIS: CHAMPIONSHIP at Paseo
No. 2 Catalina Foothills/No. 5 Nogales vs. TBD, 2 p.m.

5A/6A BOYS VOLLEYBALL FIRST ROUND

TRACK & FIELD: DAY III
Mesa Community College, 11:30 a.m.

MONDAY, MAY 7

Beach Volleyball Pairs Playoffs at Mesquite
P. Lewis/A. Russell, Salpointe vs. T. Garrett/T. Pope, O’Connor, 7 p.m.
A. Duarte/M. Sundholm, Salpointe vs. A. Spartz/G. Cook, O’Connor, 5 p.m.

TUESDAY, MAY 8

DIVISION III GOLF: ROUND ONE
Omni Tucson National, 10 a.m.

WEDNESDAY, MAY 9

DIVISION III GOLF: ROUND TWO
Omni Tucson National, 9 a.m.

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

print

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

WordPress spam blocked by CleanTalk.
To Top