Cross Country

Salpointe, Pusch Ridge & St. Augustine survive Volleyball Playoffs; Dallan Graybill takes 5th in Golf

Rincon/University standout Dallan Graybill took 5th place. (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

FALL PLAYOFF SCHEDULE

TUESDAY, OCT. 30

DIVISION I GOLF DAY TWO
Omni Tucson National

LOCAL RESULTS
Dallan Graybill, Rincon/UHS: 5th 69-72, 141 -2
Daniel Henely, Cienega: 21st 73-74, 147 +4
Angelica Martinez, Tucson: 30th 92-79, 171 +27
Victoria Pena, Tucson: 49th 99-92, 191 +47

FREE GOLF PHOTOS HERE

5A VOLLEYBALL FIRST ROUND
No. 9 Ironwood Ridge lost to No. 8 Verrado, 3-1 (19-25, 25-16, 30-28, 25-20).
No. 10 Cienega lost to No. 7 Centennial, 3-0 (25-23, 25-18, 25-20)
No. 13 Empire lost to No. 4 Cactus Shadows, 3-0 (25-21, 25-19, 25-16)
No. 15 Mountain View lost to No. 2 Millennium, 3-0, (25-6, 25-10, 25-9)
No. 16 Marana lost to No. 1 Sunnyslope, 3-0 (25-13, 25-13, 25-8)

4A VOLLEYBALL FIRST ROUND
No. 3 Salpointe beat No. 14 Cactus, 3-0 (25-14, 25-18, 25-20)
No. 5 Canyon del Oro lost to No. 12 Desert Edge, 3-1 (23-25, 27-25, 25-20, 26-24)

3A VOLLEYBALL PLAY-IN
No. 16 Pusch Ridge beat No. 17 Chinle, 3-0 (25-15, 25-14, 25-21)
No. 22 Sabino lost to No. 11 Horizon Honors, 3-0

2A VOLLEYBALL PLAY-IN
No. 15 Tombstone lost to No. 18 Round Valley, 3-1
No. 13 St. Augustine beat No. 20 Benson, 3-0 (25-15, 25-12, 25-23)
No. 22 Desert Christian lost to No. 11 Parker, 3-0 (25-9, 25-13, 25-14)

 

WEDNESDAY, OCT. 31

CROSS COUNTRY SECTIONALS
Rio Rico High School, 2:30 p.m.

THURSDAY, NOV. 1

4A VOLLEYBALL QUARTERFINAL ROUND
No. 3 Salpointe hosts No.6 Deer Valley, 6:30 p.m.

FRIDAY, NOV. 2

SWIM & DIVE PRELIMS
Skyline Aquatic Center & Dady Aquatic Center

3A VOLLEYBALL FIRST ROUND
TBD vs. Tanque Verde at Camelback
TBD vs. Pusch Ridge at Camelback

2A VOLLEYBALL FIRST ROUND
TBD vs. No. 13 St. Augustine at Arcadia

1A VOLLEYBALL FIRST ROUND
No. 3 St. David vs. No. 14 Superior, 11 a.m.
No. 9 Bowie/San Simon vs. No. 8 Anthem Prep, 3 p.m.

FOOTBALL FIRST ROUND

5A CONFERENCE
No. 9 Marana (7-3) at No. 8 Cienega (8-2), 7 p.m.
No. 11 Flowing Wells (8-2) at No. 6 Millennium (8-2), 7 p.m.
No. 12 Ironwood Ridge (6-4) at No. 5 Higley (7-3), 7 p.m.

4A CONFERENCE
No. 16 Apache Junction (7-3) at No. 1 Salpointe (10-0), 7 p.m.
No. 12 Glendale (9-1) at No. 5 Sahauro (8-2), 7 p.m.
No. 10 Canyon del Oro (7-3) at No. 7 Cactus (7-3), 7 p.m.
No. 14 Walden Grove (8-2) at No. 3 Desert Edge (7-3), 7 p.m.

3A CONFERENCE
No. 11 Blue Ridge (6-4) at No. 6 Sabino (8-2), 7 p.m.
No, 13 Pusch Ridge (5-5) at No. 4 Page (9-1), 7 p.m.

2A CONFERENCE
No. 9 Benson (6-4) at No. 8 Alchesay (9-1), 7p.m.
No. 10 Willcox (7-3) at No. 7 St. Johns (7-3), 7 p.m.

SATURDAY, NOV. 3

SWIM & DIVE FINALS
Skyline Aquatic Center & Dady Aquatic Center

FRIDAY, NOV. 9

FOOTBALL QUARTERFINALS

5A CONFERENCE
No. 9 Marana/No. 8 Cienega winner at No. 1 Centennial, 7 p.m.

SATURDAY, NOV. 10

CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS
Cave Creek Golf Course

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

print
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

WordPress spam blocked by CleanTalk.
To Top