Basketball

Oro Valley Soccer Invite Kicks Off Winter Tourneys

(Andy Morales/AllSportsTucson.com)

MORE PHOTOS HERE

Southern Arizona Winter Invitationals

The Oro Valley High School Soccer Invitational features action from boys and girls and it began on Wednesday, Dec. 26 with competition taking place at Naranja Park in Oro Valley and Campo Verde High School.

The Ironwood Ridge and Tucson High boys played to a 1-1 tie with all the scoring action taking place early with Pedro Ritt putting the Nighthawks up 1-0 on a pass from Alex Fonseca in the 16th minute and then Badger junior Darian Navarro came through with the equalizer moments later….

GAME STORY & KATIE JEFFERS HAT TRICK AT AZPREPS365.COM

(Andy Morales/AllSportsTucson.com)

BASKETBALL

Sabino Boys Holiday Classic
Dec. 27-28

Thursday, Dec. 27
Amphitheater vs. Sahuaro. 9 a.m.
Sahuarita vs. Gregory School, 9 a.m.
Walden Grove vs. Flowing Wells, 10:30 a.m.
Desert View vs. Palo Verde, 10:30 a.m.
Canyon del Oro vs. Kofa, Noon
Sabino vs. Casteel, Noon
Sahuarita vs. Sahuaro, 1:30 p.m.
Amphitheater vs. Gregory School, 1:30 p.m.
Palo Verde vs. Flowing Wells, 3 p.m.
Kofa vs. Walden Grove, 3 p.m.
Desert View vs. Casteel, 4:30 p.m.
Canyon del Or vs. Sabino, 4:30 p.m.

Friday, Dec. 28
Amphitheater vs. Casteel, 9 a.m.
Sahuarita vs. Walden Grove, 9 a.m.
Kofa vs. Sahuaro, 10:30 p.m.
Desert View vs. Gregory School, 10:30 a.m.
Canyon del Oro vs. Flowing Wells, Noon
Palo Verde vs. Sabino, Noon
Casteel vs. Gregory School, 1:30 p.m.
Sahuaro vs. Walden Grove, 1:30 p.m.
Desert View vs. Amphitheater, 3 p.m.
Kofa vs. Sahuarita, 3 p.m.
Palo Verde vs. Canyon del Oro, 4:30 p.m.
Flowing Wells vs. Sabino, 4:30 p.m.

Tombstone Boys Basketball Tournament
Dec. 27-28

Thursday, Dec. 27
Tombstone vs. Bisbee, 9 a.m.
Bisbee vs. San Manuel, 11 a.m.
San Manuel vs. Tombstone, 3 p.m.

Thursday, Dec. 28
Tombstone vs. San Manuel, 10 a.m.
Bisbee vs. San Manuel, Noon
Bisbee vs. Tombstone, 4 p.m.

Flowing Wells Girls Holiday Shoot Out
Dec. 27-28

Thursday, Dec. 27
Empire vs. Pueblo, 9 a.m.
Amphitheater vs. Sahuaro, 9 a.m.
Sunnyside vs. Buena, 10:30 a.m.
Catalina Foothills vs. Marana, 10:30 a.m.
Thatcher vs. Desert Christian, Noon
Palo Verde vs. Marshfield (OR), Noon
Nogales vs. Rincon/UHS, 1:30 p.m.
Kofa vs. Flowing Wells, 1:30 p.m.
Bracket Play: 3-7:30 p.m.

Friday, Dec. 28
Bracket Play: 9 a.m.-7:30 p.m.

SOCCER

Oro Valley High School Soccer Invitational
Dec. 26-29: Naranja Park & Campo Verde

Wednesday, Dec. 26
Ironwood Ridge 1, Tucson 1 (B)
Ironwood Ridge 4, Tucson 0 (G)
Campo Verde 1, Perry 0 (B)
Gilbert 0, Perry 0 (G)

Thursday, Dec, 27
Ironwood Ridge vs. Perry, 9 a.m. (G)
Campo Verde vs. Tucson, 9 a.m. (B)
Catalina Foothills vs. Campo Verde, 10:45 a.m. (G)
Campo Verde vs. Ironwood Ridge, 12: 30 a.m. (B)
Tucson vs. Perry, 12:30 p.m. (G)
Tucson vs. Catalina Foothills, 2:15 p.m. (B)

Friday, Dec. 28
Ironwood Ridge vs. Gilbert, 9 a.m. (G)
Catalina Foothills vs. Perry, 9 a.m. (B)
Catalina Foothills vs. Queen Creek, 10:45 a.m. (G)
Ironwood Ridge vs. Perry, 12:30 p.m. (B)
Tucson vs. Gilbert, 12:30 p.m. (G)
Ironwood Ridge vs. Catalina Foothills, 5 p.m. (B)

Saturday, Dec. 29
Catalina Foothills vs. Campo Verde, 9 a.m. (B)
Tucson vs. Perry, 9 a.m. (B)
Bracket Play: 3 p.m. (B)
Bracket Play: 10:45 a.m. – 5 p.m. (G)

The Walden Grove Soccer Invitational
Jan. 2-5

Wednesday, Jan. 2
Nogales vs. Walden Grove, 9:30 a.m. (B)
Desert View vs. Amphitheater, 11:30 a.m. (G)
Rio Rico vs. Sabino, 12:30 p.m. (B)
Sahuaro vs. Walden Grove, 2 p.m. (G)
Desert View vs. Cholla, 3 p.m. (B)

Thursday, Jan. 3
Desert View vs. Mountain View, 9:30 a.m. (B)
Sahuaro vs. Amphitheater, 11 a.m. (G)
Nogales vs. Sabino, 12:30 p.m. (B)
Walden Grove vs. Desert View, 2 p.m. (G)
Rio Rico vs. Walden Grove, 3:30 p.m. (B)

Friday, Jan. 4
Sahuaro vs. Desert View, 9:30 a.m. (G)
Nogales vs. Rio Rico, 11 a.m. (B)
Sabino vs. Walden Grove, 12:30 p.m. (B)
Cholla vs. Mountain View, 3:30 p.m. (B)

Palo Verde Girls Invitational
Jan. 2-5

Wednesday, Jan. 2
Cholla vs. Palo Verde, 10 a.m.
Sahuarita vs. Flowing Wells, 11:45 a.m.
Tanque Verde vs. Douglas, 1:30 p.m.
Sabino vs. Casa Grande, 3:15 p.m.

Thursday, Jan. 3
Palo Verde vs. Tanque Verde, 10 a.m.
Casa Grande vs. Sahuarita, 11:45 a.m.
Douglas vs. Cholla, 1:30 p.m.
Flowing Wells vs. Sabino, 3:15 p.m.

Friday, Jan. 4
Douglas vs. Palo Verde, 10 a.m.
Cholla vs. Tanque Verde, 11:45 a.m.
Casa Grande vs. Flowing Wells, 1:30 p.m.
Sabino vs. Sahuarita, 3:15 p.m.

WRESTLING

McGlumphy-Comaduran Wrestling Tournament
Jan. 4-5: Benson High School

Benson, Catalina Foothills, Bisbee, Douglas, Pima, Thatcher, Chandler Prep, Catalina, Sabino, Amphitheater, Empire, Tombstone and St. David.

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

print

To Top