Basketball

Southern Arizona Winter Invitational Results

(Andy Morales/AllSportsTucson.com)

BASKETBALL

Sabino Boys Holiday Classic
Dec. 27-28

Thursday, Dec. 27
Amphitheater 55, Sahuaro 41
Gregory School 62, Sahuarita 58
Walden Grove 61, Flowing Wells 53
Palo Verde 75, Desert View 51
Canyon del Oro 73, Kofa 33
Sabino 77, Casteel 75
Sahuaro 60, Sahuarita 59
Amphitheater 75, Gregory School 72
Palo Verde 70, Flowing Wells 25
Walden Grove 75, Kofa 47
Casteel 72, Desert View 44
Sabino 81, Canyon del Or 58

Friday, Dec. 28
Amphitheater vs. Casteel, 9 a.m.
Sahuarita vs. Walden Grove, 9 a.m.
Kofa vs. Sahuaro, 10:30 p.m.
Desert View vs. Gregory School, 10:30 a.m.
Canyon del Oro vs. Flowing Wells, Noon
Palo Verde vs. Sabino, Noon
Casteel vs. Gregory School, 1:30 p.m.
Sahuaro vs. Walden Grove, 1:30 p.m.
Desert View vs. Amphitheater, 3 p.m.
Kofa vs. Sahuarita, 3 p.m.
Palo Verde vs. Canyon del Oro, 4:30 p.m.
Flowing Wells vs. Sabino, 4:30 p.m.

Tombstone Boys Basketball Tournament
Dec. 27-28

Thursday, Dec. 27
Bisbee 49, Bisbee 41
San Manuel 56, Bisbee 26
San Manuel 49, Tombstone 36

Thursday, Dec. 28
Tombstone vs. San Manuel, 10 a.m.
Bisbee vs. San Manuel, Noon
Bisbee vs. Tombstone, 4 p.m.

Flowing Wells Girls Holiday Shoot Out
Dec. 27-28

Thursday, Dec. 27
Pueblo 53, Empire 50
PUE: Summer Fox 24, Getsemani Cazares 13
EMP: Emily Shreves 14, Ava Ramaley 14, Makena Elkins 12

Sahuaro 75, Amphitheater 30
SAH: Alyssa Brown 28, Alyssa Franke 13
AMP: Mattanaya Vital 14

Sunnyside 59, Buena 54
SS: Angelina Alcantar 19, Anneliese Felix 16, Gisselle Gonzales 12
BUE: Jaslyn Booker 17, Alani Encinas 12

Marana 50, Catalina Foothills 31
MAR: Anabella Muscoreil 20, Antoinette Audiss 13
CF: Emily Chua 9

Thatcher 52, Desert Christian 34
THAT: Brooklyn Angle 17
DC: Emma Blunk 16

Marshfield (OR) 53, Palo Verde 36
ORE: Hailey Browning 12, Alex Locati 10
PV: Aaliyah Ortiz 16

Rincon/UHS 69, Nogales 67 (3 OT)
RIN: Loraya Rocha 32, Madeline Greene 19
NOG: Czarina Mada 29, Eden Harrison 19, Dominique Acosta 14

Flowing Wells 49, Kofa 47
FW: Milinda Arguellez 24, Alenna Flores 10
KO: Reagan Goforth 19, Kamariaha Hawkins 13

Buena 68, Empire 49
BUE: Booker 15, Encinas 13
EMP: Sarah Lewis 20, Shreves 11

Desert Christian 45, Amphitheater 30
DC: Rikki Adams 15, Blunk 11
AMP: Linda Smith 7, Macy Tuakalau 7

Pueblo 42, Sunnyside 38
PUE: Fox 25
SS: Alcantar 15, Felix 10

Sahuaro 68, Thatcher 39
SAH: Brown 27, Franke 23
THAT: Angle 15, Taya Baldwin 10

Palo Verde 46, Nogales 40
PV: Kiana Ortiz 14, A. Ortiz 11, Alaze Santos 10
NOG: Harrison 13

Catalina Foothills 42, Kofa 20
CF: Bryn Callie 18, Chua 12
KO: Jyannell Guerrero 8

Flowing Wells 39, Marana 35
Marshfield 45, Rincon/UHS 43

Friday, Dec. 28
Empire vs Nogales, 9 a.m.
Rincon/UHS vs. Sunnyside, 9 a.m.
Kofa vs. Amphitheater, 10:30 a.m.
Marana vs. Thatcher, 10:30 a.m.
Palo Verde vs. Buena, Noon
Catalina Foothills vs Desert Christian, Noon

SEMIFINALS
Marshfield vs. Pueblo, 1:30 p.m.
Sahuaro vs Flowing Wells, 1:30 p.m.

SOCCER

Oro Valley High School Soccer Invitational
Dec. 26-29: Naranja Park & Campo Verde

Wednesday, Dec. 26
Ironwood Ridge 1, Tucson 1 (B)
Ironwood Ridge 4, Tucson 0 (G)
Campo Verde 1, Perry 0 (B)
Gilbert 0, Perry 0 (G)
Campo Verde 1, Queen Creek 0 (G)

Thursday, Dec, 27
Perry 3, Ironwood Ridge 0 (G)
Campo Verde 2, Tucson 1 (B)
Campo Verde 3, Catalina Foothills 0 (G)
Ironwood Ridge 2, Campo Verde 1 (B)
Perry 5, Tucson 0 (G)
Tucson 3 Catalina Foothills 2 (B)

Friday, Dec. 28
Ironwood Ridge vs. Gilbert, 9 a.m. (G)
Catalina Foothills vs. Perry, 9 a.m. (B)
Catalina Foothills vs. Queen Creek, 10:45 a.m. (G)
Ironwood Ridge vs. Perry, 12:30 p.m. (B)
Tucson vs. Gilbert, 12:30 p.m. (G)
Ironwood Ridge vs. Catalina Foothills, 5 p.m. (B)

Saturday, Dec. 29
Catalina Foothills vs. Campo Verde, 9 a.m. (B)
Tucson vs. Perry, 9 a.m. (B)
Bracket Play: 3 p.m. (B)
Bracket Play: 10:45 a.m. – 5 p.m. (G)

Walden Grove Soccer Invitational
Jan. 2-5

Wednesday, Jan. 2
Nogales vs. Walden Grove, 9:30 a.m. (B)
Desert View vs. Amphitheater, 11:30 a.m. (G)
Rio Rico vs. Sabino, 12:30 p.m. (B)
Sahuaro vs. Walden Grove, 2 p.m. (G)
Desert View vs. Cholla, 3 p.m. (B)

Thursday, Jan. 3
Desert View vs. Mountain View, 9:30 a.m. (B)
Sahuaro vs. Amphitheater, 11 a.m. (G)
Nogales vs. Sabino, 12:30 p.m. (B)
Walden Grove vs. Desert View, 2 p.m. (G)
Rio Rico vs. Walden Grove, 3:30 p.m. (B)

Friday, Jan. 4
Sahuaro vs. Desert View, 9:30 a.m. (G)
Nogales vs. Rio Rico, 11 a.m. (B)
Sabino vs. Walden Grove, 12:30 p.m. (B)
Cholla vs. Mountain View, 3:30 p.m. (B)

Palo Verde Girls Invitational
Jan. 2-5

Wednesday, Jan. 2
Cholla vs. Palo Verde, 10 a.m.
Sahuarita vs. Flowing Wells, 11:45 a.m.
Tanque Verde vs. Douglas, 1:30 p.m.
Sabino vs. Casa Grande, 3:15 p.m.

Thursday, Jan. 3
Palo Verde vs. Tanque Verde, 10 a.m.
Casa Grande vs. Sahuarita, 11:45 a.m.
Douglas vs. Cholla, 1:30 p.m.
Flowing Wells vs. Sabino, 3:15 p.m.

Friday, Jan. 4
Douglas vs. Palo Verde, 10 a.m.
Cholla vs. Tanque Verde, 11:45 a.m.
Casa Grande vs. Flowing Wells, 1:30 p.m.
Sabino vs. Sahuarita, 3:15 p.m.

WRESTLING

McGlumphy-Comaduran Wrestling Tournament
Jan. 4-5: Benson High School

Benson, Catalina Foothills, Bisbee, Douglas, Pima, Thatcher, Chandler Prep, Catalina, Sabino, Amphitheater, Empire, Tombstone and St. David.

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

print

To Top