Featured

Wrestling Brackets Released: 168 from Southern Arizona

 

Walden Grove (Courtesy Photo)

Sunnyside qualified 18 out of a possible 24 combined slots for state with 13 coming from the boy’s side and Walden Grove qualified 13 with 12 out of the boys competition. In all, 157 wrestlers from Southern Arizona are headed to state competition this week.

The Blue Devils are going for their 32nd state championship and Walden Grove is looking to capture the first team title in school history after falling to Yuma 170 to 169.5 last year.

STATE BRACKETS

Sunnyside (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

STATE SCHEDULE

Findlay Toyota Center: Prescott Valley
Division III/IV: Feb. 7-8
Division I/II: Feb. 8-9
Girls: Feb: 8

RETURNING STATE CHAMPIONS

120: Gilbert Rodriguez, So. San Manuel
126: Jesse Ybarra, Jr. Sunnyside (2x)
132: Diego Guerrero, Sr. Mountain View (3x)
132: Marcus Castillo, Sr. Mountain View (2x)
220: Clayson Goodwin, Jr. Benson (2x)

RETURNING RUNNER-UPS

113: Ethan Shoup, So. Cienega
120: Damond Lujan, Sr. Pueblo
126: Bobby Tellez, Sr. Cienega
145: Evan Killgore, Sr. Walden Grove

First-ever Girls High School Wrestlers from Southern Arizona (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

COMBINED SECTION CHAMPIONS (37)
Walden Grove: 9
Sunnyside: 8
Cienega: 4
Mountain View: 3
Benson: 2
Flowing Wells: 2
Pueblo: 2
Willcox: 2
Canyon del Oro
Douglas
Empire
San Manuel
Marana

COMBINED STATE QUALIFIERS (168)
Sunnyside: 18
Walden Grove: 13
Canyon del Oro 11
Pueblo: 11
Cienega: 10
Ironwood Ridge: 10
Mountain View: 10
Benson: 9
Buena: 8
Tucson: 7
Douglas: 6
Willcox: 6
Catalina: 5
Empire: 5
Desert View: 4
Bisbee: 3
Flowing Wells: 3
Rincon/UHS: 3
Salpointe: 3
Santa Rita: 3
Tombstone: 3
Catalina Foothills: 2
Marana: 2
Sahuaro: 2
San Manuel: 2
Amphitheater
Nogales
Palo Verde
Sabino
Sahuarita

BOYS WRESTLING SECTION CHAMPIONS

DIVISION I

120: Caleb Pool, So. Tucson (33-5)

DIVISION II

106: Brandon Lee, Sr. Flowing Wells (42-9)
113: James Brown, So. Sunnyside (39-1)
120: Jaime Rivera, Fr. Sunnyside (33-5)
126: Bobby Tellez, Sr. Cienega (45-3)
132: Marcus Castillo, Sr. Mountain View (54-0)
138: Jason Hill, Jr. Cienega (38-11)
145: Carlo Castagnaro, Jr. Cienega (33-4)
152: Anthony Echemendia, Sr. Sunnyside (18-0)
160: Fernando Villaescusa, Fr. Sunnyside (34-13)
170: Dominique Johnson, Sr. Cienega (29-3)
182: Elijah Wyatt, Sr. Sunnyside (38-3)
195: Eric Purvin, Sr. Mountain View (43-7)
220: Rudy Acedo, So. Mountain View (39-7)
285: Adrian Monveal, Sr. Sunnyside (32-4)

DIVISION III

113: Gabriel Castillo, Sr. Walden Grove (28-13)
120: Damond Lujan, Sr. Pueblo (16-3)
126: Owen Berry, Jr. Walden Grove (46-1)
132: Diego Guerrero, Sr. Walden Grove (47-2)
145: Evan Killgore, Sr. Walden Grove (46-2)
160: Marcos Gamez, Jr. Walden Grove (36-5)
182: Charles Hindley, Sr. Pueblo (49-6)
195: Ricardo Avelar, Jr. Walden Grove (45-8)
220: Jackson Edwards, Sr. Walden Grove (47-4)
285: Adam Alvarenga, Sr. Walden Grove (49-3)

DIVISION IV

120: Gilbert Rodriguez, So. San Manuel (50-2)
138: David Ens, Sr. Benson (49-6)
152: Ote Allsup, So. Willcox (44-3)
195: Caiden Hall, Jr. Willcox (37-3)
220: Clayson Goodwin, Jr. Benson (56-1)

GIRLS WRESTLING SECTION CHAMPIONS

DIVISION I

101: Natalie Masters, Sr. Empire (8-3)
110: Amelia Lewis, Jr. Walden Grove (6-0)
118: Mylei Seigla, Fr. Canyon Del Oro (14-0)
125: Naliah Rosales, Jr. Marana (11-3)
130: Mercedes de la Rosa, Sr. Flowing Wells (8-1)
135: Adriana Garland, Sunnyside (2-0)
160: Alianna Vega, Sr. Douglas (6-1)
185: Athiana Hernandez, Sunnyside (1-0)

CHAMPIONSHIP TEAMS

Sunnyside (31)
1979: 5A (Don Klostreich)
1981: 5A (Don Klostreich)
1982: 5A (Don Klostreich)
1983: 5A (Don Klostreich)
1984: 5A (Don Klostreich)
1985: 5A (Don Klostreich)
1986: 5A (Don Klostreich)
1987: 5A (Don Klostreich)
1988: 5A (Don Klostreich)
1990: 4A (Richard Sanchez)
1991: 4A (Richard Sanchez)
1992: 4A (Richard Sanchez)
1993: 4A (Richard Sanchez)
1994: 4A (Richard Sanchez)
1996: 5A (Bobby DeBerry)
1998: 5A (Bobby DeBerry)
1999: 5A (Bobby DeBerry)
2000: 4A (Bobby DeBerry)
2001: 4A (Bobby DeBerry)
2002: 4A (Bobby DeBerry)
2003: 4A (Bobby DeBerry)
2004: 4A (Bobby DeBerry)
2005: 4A (Bobby DeBerry)
2006: 5A-II (Bobby DeBerry)
2007: 5A-II (Bobby DeBerry)
2008: 5A-II (Bobby DeBerry)
2009: 5A-II (Bobby DeBerry)
2010: 5A-II (Bobby DeBerry)
2011: D-I (Bobby DeBerry)
2013: D-I (Anthony Leon)
2018: D-I (Anthony Leon)

Santa Cruz (5)
1977: 3A (Jay Denton)
1978: 3A (Steve Combs)
1979: 3A (Steve Combs)
1991: 1A/2A (Jay Denton)
1995: 3A (Jay Denton)

Benson (4)
1983: 1A/2A (Fred Comaduran)
1989: 1A/2A (Fred Comaduran)
1993: 1A/2A (Fred Comaduran)
1994: 1A/2A (Fred Comaduran)

Flowing Wells (4)
1978: 4A (Dave Thomas)
1979: 4A (Dave Thomas)
1980: 4A (Dave Thomas)
1994: 4A (Dave Thomas)

Ironwood Ridge (4)
2011: D-II (Tim Berrier)
2012: D-II (Tim Berrier)
2013: D-II (Tim Berrier)
2016 (D-I) (Tim Berrier)

Desert View (3)
1987: 4A (Chris Antoniotti)
1988: 4A (Chris Antoniotti)
1989: 4A (Chris Antoniotti)

Pueblo (2)
1992: 5A (John Mulay)
2008: 4A-I (Steve Lopez)

San Manuel (2)
2002: 1A/2A (Manny Yubeta)
2004: 1A/2A (Manny Yubeta)

Cienega
2009: 4A-I (Marty Niblo)

Marana
1983: 4A (Bob Newman)

Mountain View
2017: D-II (PJ Ponce)

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at

print

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

WordPress spam blocked by CleanTalk.
To Top