Tucson High School Sports

Former Cienega standout Dakota Martin & Empire standout Nathan Smith earn Collegiate Summer League honors

(PSCL Graphic)

Former Empire standout Nathan Smith (Aurora University) was named Player of the Game playing in the Palm Springs Collegiate Summer League (PSCL) on June 23. Smith went 2-for-3 with an RBI.

Former Cienega standout Dakota Martin (Benedictine) earned PSCL Player of the Game honors on June 20. He went 1-1 with a walk-off double.

(PSCL Graphic)

This list will be updated all year in an effort to recognize all former local prep stars who have gone on to achieve either academic and/or athletic awards at the next level. These are not high school awards but collegiate and professional recognitions. NOT CHAMPIONSHIPS. If you are aware of anything I have missed along the way, please let me know.

Portions from news release.

We recognized 164 athletes in 2018. We have 103 athletes recognized this year so far.

Nathan Smith/Baseball
Empire/Aurora
PSCL Player of the Game (6/23)

Dakota Martin/Baseball
Cienega/Benedictine
PSCL Player of the Game (6/20)

Tristan Peterson/Baseball
Canyon del Oro/Rochester Honkers
WAC Hitter of the Week (3/25)
College Baseball National Player of the Week (3/25)
WAC Hitter of the Week Nominee (4/1)
Collegiate Baseball 1st Team All-American (5/30)
Midwest-ABCA/Rawlings All-Region First Team (6/12)
Rochester Player of the Game (6/18)
Rochester Player of the Game (6/18)

Nick Gonzales/Baseball
Cienega/NM State
Collegiate Slugger Award Watch List (2/13)
WAC Hitter of the Week (2/18)
USA Golden Spikes Award (2/18)
WAC Hitter of the Week (2/25)
NCBWA National Player of the Month (3/7)
WAC Hitter of the Week (5/6)
USA Baseball Golden Spikes Award Semifinalist (5/15)
First Team ALL-WAC (5/21)
Collegiate Baseball 1st Team All-American (5/30)
2019 Dick Howser Trophy Semifinalist (5/16)
Bragan Award Semifinalist (6/5)
NCBWA District 8 Player of the Year (6/7)
Baseball America 2nd Team All-American (6/10)
Midwest-ABCA/Rawlings All-Region First Team (6/12)
D1Baseball First Team All-American (6/13)
ABCA/Rawlings NCAA Div. I All-American First Team (6/15)

Tyler Fallwell/Baseball
Palo Verde/Sioux City Explorers
American Association Pitcher of the Week (6/17)

Jake Engel/Baseball
Ironwood Ridge/Dixie State
RMAC Player of the Week (4/2)
D2 Baseball Team of the Month (4/8)
All-RMAC First Team (5/7)
RMAC All-Tournament Team (5/15)
D2CCA South Central Region First Team (5/15)
NCBWA D-II 1st Team All-American (5/29)
CCA NCAA II 1st Team All-American (5/31)
So. Central-ABCA/Rawlings All-Region First Team (5/24)
DII ABCA/Rawlings Third Team All-American (5/31)

Nick Estrella/Baseball
Ironwood Ridge/Azusa Pacific
PacWest Preseason Team (1/23)
All-PacWest First Team (5/14)
D2CCA West Region Second Team (5/15)
DII West-ABCA/Rawlings All-Region First Team (5/24)

Spencer Packard/Baseball
Canyon del Oro/Campbell
All-Greenville Region (6/7)

Brianna Hardy/Softball
Buena/Phoenix College
ACCAC D-II Pitcher of the Week (2/4)
ACCAC D-II Pitcher of the Week (2/20)
ACCAC D-II Pitcher of the Week (4/11)
ACCAC Pitcher of the Year (5/7)
ACCAC D-II All-Region (5/7)
NJCAA All-Region (6/4)
NJCAA D-I 1st Team All-American (6/6)
NJCAA D-I National Player of the Year (6/6)

Justice Summerset/Track & Field
Mountain View/Arizona
Pac 12 Field Athlete of the Week (4/30)
NCAA 2nd Team All-American (6/7)

Kelsey Jenkins/Softball
Sabino/Canadian Wild
Park Planet Player of the Game (5/31)

Reece Nilsen/Golf
Catalina Foothills/Rocky Mountain
NAIA Men’s Golf Third Team All-American (5/31)

Alexis Belkof/Gymnastics
Catalina Foothills/Sacramento State
MPSF Second Team Vault & Floor (3/21)
MPSF 1st Team Scholar Athlete (4/19)

Allie Schadler/Track
Rio Rico/Washington
NCAA Indoor First Team All-American (3/9)
MPSF Scholar Athlete (4/5)

Trevor Volpe/Track
Salpointe/Arizona
MPSF Scholar Athlete (4/5)

Carlos Villarreal/Track
Rio Rico/Arizona
NCAA Indoor First Team All-American (3/9)
Arizona Junior of the Year (4/23)
Arizona student-athlete of the month (5/6)
MPSF Scholar Athlete (4/5)

Lanea Tuiasosopo/Rowing
Ironwood Ridge/UCLA
UCLA Scholar-Athlete of the Year

Trevor Werbylo/Golf
Salpointe/Arizona
All-Pac-12 Second Team (5/1)

Delaney Schnell/Diving
Tucson/Arizona
Pac-12 Women’s Diver of the Week (1/30)
NCAA 1-Meter All-American (3/21)
NCAA 3-Meter All-American (3/22)
NCAA All-American Platform (3/23)
Pac-12 Dive All-Academic Second Team (4/9)
Arizona Sophomore of the Year (4/23)
Team USA World Platform Diving Roster (5/26)

Annabelle Huether/Golf
Salpointe/Pomona-Pitzer
Second Team All-SCIAC (4/30)

Gina Snyder/Softball
Sahuaro/Arizona
Arizona Player of the Game (5/11)
Pac-12 Softball All-Academic First Team (5/23)

Katie Faulk/Softball
Marana/Utah
Pac-12 Softball All-Academic First Team (5/23)

Jonathan Walters/Golf
Canyon del Oro/South Mountain
Phil Mickelson Outstanding Freshman Finalist (5/11)
Phil Mickelson Outstanding Freshman Award (5/20)
NJCAA West Region All-American (5/20)
NJCAA PING 1st team All-American (5/20)

Jessica Williams/Golf
Amphitheater/Embry Riddle
CoSIDA Academic All-District (5/16)
NAIA First Team All-American (5/20)

Brandon Holbert/Baseball
Empire/Rainy River
MCAC Baseball Northern All-Division (5/15)
MCAC Baseball All-State (5/20)

Phil Hindes/Baseball
Sahuaro/Rainy River
MCAC Baseball Northern All-Division (5/15)

Mia Trejo/Softball
Tucson/UNLV
Mountain West Player of the Week (4/2)
NFCA West Region Second Team (5/19)

Jaymon Cervantes/Baseball
Empire/Minot State
NSIC All-Conference (5/8)
NSIC Baseball All-Tournament Team (5/12)

Maggie Morales/Softball
Canyon del Oro/Minnesota Crookston
NSIC All-Academic with Distinction Award (1/18)
UMC Student-Athlete of the Month (4/8)
NSIC All-Academic (5/16)

Dylan Thomas/Baseball
Sabino/University of Mary
NSIC All-Academic (5/16)

Mark Fulbright/Baseball
Buena/Minot State
NSIC All-Academic (5/16)

Drew Hill/Baseball
Ironwood Ridge/Colorado School of Mines
RMAC Pitcher of the Week (4/9)
All-RMAC First Team (5/7)
RMAC All-Tournament Team (5/15)
D2CCA South Central Region Second Team (5/15)

Maddie Dowdle/Softball
Pusch Ridge/Grand Canyon
WAC All-Tournament Team (5/11)

Brittany Woolridge/Softball
Empire/Concordia
GPAC All-Conference (5/8)

Yannira Acuna/Softball
Salpointe/ASU
PAC-12 All-Freshman Team (5/8)

Shelby Kennedy/Softball
Cienega/Yale
Senior CLASS Award Nominee (3/15)
All-Ivy League Second Team (5/8)

Margarita Corona/Softball
Tucson/Stephen F. Austin
Southland Hitter of the Year (5/7)
Southland Conference First Team (5/7)

Destinee Williams/Softball
Cienega/Prairie View A&M
G.E. Higgs Award (4/23)
SAC All-Conference (5/9)

Iliana Mendoza/Softball
Tucson/Eastern New Mexico
All-LSC Third Team (5/2)

Abby Doughty/Softball
Cienega/Utah Valley
WAC Hitter of the Week (4/1)
All-WAC First Team (5/7)

Kellye Springstead/Softball
Tanque Verde/California Baptist
WAC Pitcher of the Week nominee (2/11)
WAC Pitcher of the Week (3/11)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/1)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/9)
WAC Pitcher of the Week (4/15)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/22)
WAC Pitcher of the Week Nominee (5/6)
All-WAC First Team (5/7)

Bailey Thompson/Softball
Canyon del Oro/Seattle
WAC Hitter of the Week (2/18)
WAC Hitter of the Week (4/15)
All-WAC First Team (5/7)

Brianna Aguilar/Softball
Salpointe/Grand Canyon
WAC Preseason Team (1/30)
WAC Pitcher of the Week Nominee (2/18)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/1)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/22)
WAC Pitcher of the Week (5/6)
All-WAC Second Team (5/7)

Andie Larkins/Softball
Sahuaro/Seattle
WAC Preseason Team (1/30)
WAC Pitcher of the Week Nominee (3/25)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/15)
WAC Pitcher of the Week (4/22)
All-WAC Second Team (5/7)

Maria Vanezza Caldera/Softball
Tucson/Pima
ACCAC Second Team (5/7)

Bianca Castillo/Softball
Rio Rico/Pima
ACCAC Third Team (5/7)

Diondra Bodman/Softball
Marana/Paradise Valley
ACCAC D-II All-Region (5/7)

Carlos Apodaca/Wrestling
Rio Rico/Embry-Riddle
NAIA Wrestling Scholar-Athlete (3/6)
NWCA Scholar All-American (4/25)

Haley Basye/Softball
Canyon del Oro/Embry Riddle
All-Cal Pac Team (5/1)

Danielle Jamieson/Softball
Sahuaro/Embry Riddle
All-Cal Pac Team Honorable Mention (5/1)

Roman Bravo Young/Wrestling
Sunnyside/Penn State
NCAA Freshman All-American (3/22)
NWCA D-I Scholar All-American (4/25)

Andrew Cota/Wrestling
Mountain View/Hunter
NWCA D-II Scholar All-American (3/14)

Austin Bryan/Baseball
Sahuarita/Pima
ACCAC D- I Pitcher of the Week (2/4)
ACCAC D- I Pitcher of the Week (4/15)
ACCAC All-D-I Region (4/30)
All-ACCAC Second Team (4/30)

Efrain Cervantes/Baseball
Salpointe/South Mountain
ACCAC All-D-I Region (4/30)
All-ACCAC Second Team (4/30)

Mason Gavre/Baseball
Canyon del Oro/Paradise Valley
ACCAC All-D-2 Region (4/30)

Manny Villa/Baseball
Sahuarita/Scottsdale
ACCAC All-D-2 Region (4/30)

Kelsey Siemons/Basketball
Catalina Foothills/Colorado Mesa
RMAC Tournament All-Tournament Team (3/9)

Jessica Giacoma/Softball
Pusch Ridge/Yavapai
Roughrider Hitter of the Week (4/21)

Nic Conway/Softball
Catalina Foothills/Yale
Ivy League Honor Roll (3/11)
Ivy League Honor Roll (4/15)
Ivy League Honor Roll (4/22)

Erick Migueles/Baseball
Canyon del Oro/Utah
Pac-12 Baseball Player of the Week nominee (4/15)

Karena Garcia/Basketball
Flowing Wells/Smith College
NEWMAC Academic All-Conference Team (2/18)
USTFCCCA All-Academic Team (2/15)

Brooks Fail/Swim
Catalina Foothills/Arizona
Pac-12 Men’s Swimmer of the Week Nominee (1/30)
NCAA 800 Free Relay All-American Honorable Mention (3/27)
NCAA 800 Free All-American (3/28)
Pac-12 Swimming All-Academic First Team (4/9)

Matthew Lujan/Swim
Catalina Foothills/Arizona
Pac-12 Swimming All-Academic First Team (4/9)

Isaac Stump/Swim
Ironwood Ridge/Arizona
Pac-12 Swimming All-Academic Second Team (4/9)

Taylor Nations/Swim
Sabino/Arizona
Pac-12 Swimming All-Academic First Team (4/9)

Lexy Ram/Basketball
Ironwood Ridge/Cal Baptist
Academic All-WAC (4/10)

Erik Orr/Swim
Rincon/UHS/Air Force
Academic All-WAC (4/10)

Rhett Rodriguez/Football
Catalina Foothills/Arizona
Arizona Student-Athlete of the Month (4/8)

Abram Carrasco/Basketball
Cholla/Pima
ACCAC D-II Player of the Week (1/15)
ACCAC D-II Player of the Week (2/6)
First Team All-ACCAC (2/27)
First Team All-Region I, Division II (2/27)
ACCAC D-II Player of the Week (3/1)
ACCAC Player of the Year Runner-up (4/8)
NJCAA First Team All-American (4/8)

Tim Derksen/Basketball
Amphitheater/Fribourg
Swiss SBL Interperformances Player of the Week (4/2)

Heather O’Connor/Cheer
Ironwood Ridge/Dallas Cowboys
Veteran of the Year (4/5)

Travis Cole/Baseball
Sahuaro/Christian Brothers
GSC Freshman of the Week (4/5)

Hannah Orbach-Mandel/Swim
Catalina Foothills/Kenyon
NCAA 500 Free All-American (3/23)
NCAA 200 Free Relay All-American (3/23)
NCAA 200 Free All-American (3/23)
NCAA 400 Medley Relay All-American (3/23)
NCAA 800 Free Relay All-American (3/23)
NCAA 100 Free Real All-American (3/23)
NCAA 400 Free Relay All-American (3/23)

Derrick Calvillo/Baseball
Canyon del Oro/Hibbing
MCAC Player of the Week (3/11)
NJCAA D-III National Player of the Week (3/14)
MCAC Player of the Week (3/26)

Sierra Rodriguez/Track & Field
Flowing Wells/Air Force
Athlete of the Week (3/20)

Brendan Gary/Basketball
Sahuaro/Buena Vista
ARC All-Academic Team (3/19)

Brian Peabody/Basketball
Sahuaro/Pima Coach
District I, D-II Coach of the Year (3/18)

Rafael Padilla/Baseball
Nogales/Pima
ACCAC D-I Player of the Week (3/11)

NaKeva Mack/Basketball
Cienega/Colorado Northwestern
All-Region 18 (2/28)

Austin France/Baseball
Canyon del Oro/Nicholls State
Player of the Week (2/26)

Chloe Gavino/Tennis
Catalina Foothills/NM State
WAC Tennis Player of the Week (2/26)

Robert Wilson/Basketball
Salpointe/Pima
Second Team All-ACCAC (2/27)
First Team All-Region I, Division II (2/27)

Brian Romero/Baseball
Canyon del Oro/Pima
ACCAC D-I Player of the Week (2/26)

Kamryn Gastelum/Softball
Pueblo/Gateway
ACCAC D-II Pitcher of the Week (1/29)

Bryce Cotton/Basketball
Palo Verde/Perth Wildcats
All-NBL First Team (2/17)

Lexy Coons/Softball
Sahuaro/Grand Canyon
WAC Pitcher of the Week nominee (2/11)

Max Smith/Baseball
Canyon del Oro/UNLV
MWC Preseason All-Conference Team (2/12)

Derek Daly/Baseball
Ironwood Ridge/Colorado School of Mines
RMAC Player of the Week (2/5)

Hannah Whetzel/Track
Catalina Foothills/Arizona
UA Student Athletes of the Month (2/4)

Kayla Green/Softball
Cienega/NM State
WAC Preseason Pitcher of the Year (1/30)
WAC Preseason Team (1/30)

Isabella Almazan/Soccer
Salpointe/Northern Colorado
Big Sky All-Academic (1/24)

Allison Raniere/Soccer
Sahuaro/Eastern Washington
Big Sky All-Academic (1/24)

Mykaela Hammer/Volleyball
Ironwood Ridge/Montana
Big Sky All-Academic (1/24)

Victoria Cooper/Soccer
Ironwood Ridge/NAU
Big Sky All-Academic (1/24)

Chase Laurita/Football
Ironwood Ridge/NAU
Big Sky All-Academic (1/24)

Jake Casteel/Football
Salpointe/NAU
Big Sky All-Academic (1/24)

Max Michalczik/Football
Catalina Foothills/ NAU
Big Sky All-Academic (1/24)

Josh Herzog/Basketball
Catalina Foothills/MSOE
Raider of the Week (1/14)

Alexis Cortez/Basketball
Tucson High/Utah Valley
WAC Player of the Week (1/7)

Levi Wallace/Football
Tucson High/Buffalo Bills
PFF Top Graded Rookie Cornerback (1/2)

print
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

WordPress spam blocked by CleanTalk.
To Top