Tucson High School Sports

Salpointe tennis coach John Condes retires after 32 years & 8 championships

John Condes (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

READ THE STORY AT AZPREPS365.com

SOUTHERN ARIZONA COMBINED TITLES
15: Kristie Stevens, Catalina Foothills Girls
11: Fred Corrin, Bisbee Boys/Girls
10: Sue Clark, Tucson Girls
9: Jose Sanchez, Canyon del Oro Boys
9: Robb Salant, Catalina Foothills & Rincon Boys
8: John Condes, Salpointe Boys/Girls
7: Roland Kotwica, Salpointe & Rincon Boys/Girls
6: Si Ganem, Tucson Boys
6: Mark Swenson, Gregory School Boys/Girls (Active)
6: Kathryn Young, Tucson Girls
5: Perri Touche, Salpointe Girls
5: David Towne, Pusch Ridge Boys/Girls
5: Jason Greer, Tucson Boys
5: Bill Olsen, Ajo Boys
5: Charlie Smith, Tombstone Girls
4: Ryan Bais, Ironwood Ridge Boys
4: Jeffrey Bloomberg, Catalina Foothills Boys (Active)
4: Andy Fetsis, Pusch Ridge Boys/Girls (Active)
4: Ken Fones, Catalina Boys
4: Cecil Miller, Willcox Boys/Girls

JOHN CONDES CHAMPIONSHIPS
1994: 5A Girls
1996: 5A Girls
2004: 5A Boys
2005: 5A Boys
2006: 5A-I Boys
2007: 5A-I Boys
2008: 5A-I Boys
2011: 5A-I Boys

SOUTHERN ARIZONA GIRLS CHAMPIONS

Tucson (23)
1915: 5A (unknown)
1916: 5A (unknown)
1929: 5A (Nelda Taffe)
1936: 5A (Kathryn Young)
1937: 5A (Kathryn Young)
1938: 5A (Kathryn Young)
1945: 5A (Kathryn Young)
1946: 5A (Kathryn Young)
1947: 5A (Kathryn Young)
1948: 5A (Romaine Bower)
1949: 5A (Romaine Bower)
1950: 5A (Sally Henry)
1956: 5A (June Holcombe)
1959: 5A (Sue Clark)
1960: 5A (Sue Clark)
1961: 5A (Sue Clark)
1962: 5A (Sue Clark)
1964: 5A (Sue Clark)
1966: 5A (Sue Clark)
1967: 5A (Sue Clark)
1968: 5A (Sue Clark)
1971: 5A (Sue Clark)
1972: 5A (Sue Clark)

Catalina Foothills (15)
2000: 4A (Kristie Stevens)
2001: 4A (Kristie Stevens)
2002: 4A (Kristie Stevens)
2003: 4A (Kristie Stevens)
2004: 4A (Kristie Stevens)
2005: 4A (Kristie Stevens)
2006: 4A-I (Kristie Stevens)
2007: 4A-I (Kristie Stevens)
2009: 4A-I (Kristie Stevens)
2010: 4A-I (Kristie Stevens)
2011: 4A-I (Kristie Stevens)
2013: D-II (Kristie Stevens)
2014: D-II (Kristie Stevens)
2018: D-II (Kristie Stevens)
2019: D-II (Kristie Stevens)

Bisbee (10)
1921: 5A (unknown)
1959: 4A (Fred Corrin)
1961: 4A (Fred Corrin)
1964: 4A (Fred Corrin)
1965: 4A (Fred Corrin)
1966: 4A (Fred Corrin)
1967: 4A (Fred Corrin)
1968: 4A (Fred Corrin)
1969: 4A (Fred Corrin)
1970: 4A (Curtis McKale)

Salpointe (9)
1993: 5A (Jim Reffkin)
1994: 5A (John Condes)
1996: 5A (John Condes)
2004: 5A (Perri Touche)
2006: 5A-I (Perri Touche)
2007: 5A-I (Perri Touche)
2009: 5A-I (Perri Touche)
2010: 5A-I (Perri Touche)
2011: 5A-I (Perri Touche)

Willcox (7)
1936: 3A (Dorothy Sawyer)
1955: 1A.2A (Cecil Miller)
1965: 1A/2A (Cecil Miller)
1965: 1A/2A (Doug Wagner)
1976: 1A/2A (Connie Truelove)
1992: 1A/2A (Anthony Prowell)
1993: 1A/2A (Bob Nelson)

Canyon del Oro (6)
1976: 4A (Ina Leffler)
1976: 4A (Ina Leffler)
1977: 4A (Bucky Hazon)
1978: 4A (Bucky Hazon)
1979: 4A (Bucky Hazon)
1980: 4A (Pam Reavis)

Pusch Ridge (6)
2007: 1A/2A (David Towne)
2008: 1A (David Towne)
2010: 1A (David Towne)
2017: D-III (Andy Fetsis)
2018: D-III (Andy Fetsis)
2019: D-III (Andy Fetsis)

Tombstone (6)
1970: 1A/2A (Bill Symms)
1981: 1A/2A (Charlie Smith)
1983: 1A/2A (Charlie Smith)
1984: 1A/2A (Charlie Smith)
1987: 1A/2A (Charlie Smith)
1991: 1A/2A (Charlie Smith)

The Gregory School (5)
1999: 1A (Dale Long)
2000: 1A (Dale Long)
2001: 1A (Faith Hisey)
2008: 1A (Mark Swenson)
2011: 1A (Mark Swenson)

Benson (4)
1942: 1A-2A (unknown)
1956: 1A/2A (Bill Marquardt)
1990: 1A/2A (Annetta Follmer)
2016: D-III (JT Merrill)

Sahuaro (4)
1973: 5A (Betty Johnson)
1975: 5A (Betty Johnson)
1978: 5A (Karen Oliver)
1979: 5A (George Yuhas)

Nogales (3)
1981: 4A (Jody Moreno)
1984: 4A (Ron Guglielmo)
1985: 4A (Ron Guglielmo)

Sabino (3)
1992: 4A (Chuck Leggett)
1993: 4A (Chuck Leggett)
1995: 4A (Eric Anderson)

Sahuarita (2)
1983: 3A (Pat Paterson)
1998: 3A (Dee Christofers)

Amphitheater (1)
1985: 5A (Glenn Steimling)

Flowing Wells (1)
1989: 4A (Paul Grissom)

Ironwood Ridge (1)
2012: D-II (William Little)

Rincon/UHS (1)
1994: 4A (Roland Kotwica)

Santa Rita (1)
1972: 4A (Maxine Tovrea)

SOUTHERN ARIZONA BOYS CHAMPIONS

Tucson (16)
1916: 5A (Unknown)
1928: 5A (CL McFarland)
1938: 5A (Jason Greer)
1945: 5A (Jason Greer)
1946: 5A (Jason Greer)
1447: 5A (Jason Greer)
1948: 5A (Jason Greer)
1949: 5A (Bill Duffen)
1953: 5A (Si Ganem)
1954: 5A (Si Ganem)
1955: 5A (Si Ganem)
1959: 5A (Si Ganem)
1959: 5A (Si Ganem)
1959: 5A (Si Ganem)
1978: 5A (Ken Kissell)
1980: 5A (Ted Kissell)

Catalina Foothills (14)
1997: 4A (Robb Salant)
2005: 4A (Robb Salant)
2006: 4A-I (Robb Salant)
2007: 4A-I (Robb Salant)
2008: 4A-I (Robb Salant)
2009: 4A-I (Robb Salant)
2010: 4A-I (Robb Salant)
2011: 4A-I (Robb Salant)
2014: D-II (Bill Wright)
2015: D-II (Bill Wright)
2016: D-II (Jeffrey Bloomberg)
2017: D-II (Jeffrey Bloomberg)
2018: D-II (Jeffrey Bloomberg)
2019: D-II (Jeffrey Bloomberg)

Gregory School (12)
1987: 1A/2A (Vinton Geistfeld)
1988: 1A/2A (Vinton Geistfeld)
1990: 1A/2A (David Blackwell)
1991: 1A/2A (Matt Moreno)
1993: 1A/2A (Trim Brown)
1997: 1A/2A (Tom Redman)
1998: 1A/2A (Dale Long)
2000: 1A/2A (Dale Long)
2008: 1A (Mark Swenson)
2009: 1A (Mark Swenson)
2010: 1A (Mark Swenson)
2011: 1A (Mark Swenson)

Canyon del Oro (10)
1967: 3A (Jose Sanchez)
1968: 3A (Jose Sanchez)
1969: 4A (Jose Sanchez)
1972: 4A (Jose Sanchez)
1973: 4A (Jose Sanchez)
1974: 4A (Jose Sanchez)
1975: 4A (Jose Sanchez)
1976: 4A (Jose Sanchez)
1977: 4A (Jose Sanchez)
1986: 5A (Mike Rowe)

Catalina (8)
1962: 5A (Keith Meenan)
1963: 5A (Keith Meenan)
1964: 5A (Keith Meenan)
1965: 5A (Ken Fones)
1966: 5A (Ken Fones)
1968: 5A (Ken Fones)
1969: 5A (Ken Fones)
1989: 5A (Gene Dineen)

Willcox (8)
1942: 1A/2A (Unknown)
1963: 1A/2A (Cecil Miller)
1964: 1A/2A (Cecil Miller)
1965: 1A/2A (Don Wagner)
1966: 1A/2A (Odis Williams)
1972: 3A (Richard Dullum)
1973: 3A (Richard Dullum)
1989: 1A/2A (Tom Davis)

Salpointe (7)
1972: 5A (Roland Kotwica)
2004: 5A (John Condes)
2005: 5A (John Condes)
2006: 5A-I (John Condes)
2007: 5A-I (John Condes)
2008: 5A-I (John Condes)
2011: 5A-I (John Condes)

Rincon (6)
1989: 4A (Robb Salant)
1996: 4A (Roland Kotwica)
1998: 4A (Roland Kotwica)
2002: 4A (Roland Kotwica)
2003: 4A (Roland Kotwica)
2004: 4A (Roland Kotwica)

Sahuarita (7)
1988: 3A (Pat Boyter)
1994: 3A (Paul Riley)
1997: 3A (Dee Christofers)
1998: 3A (Dee Christofers)
2002: 3A (Tina Cueto)
2006: 3A (Tina Cueto)
2007: 3A (Tina Cueto)

Ajo (5)
1938: 3A (Bill Olsen)
1939: 3A (Bill Olsen)
1940: 3A (Bill Olsen)
1941: 3A (Bill Olsen)
1942: 3A (Bill Olsen)

Bisbee (4)
1963: 3A (Fred Corrin)
1965: 3A (Fred Corrin)
1966: 3A (Fred Corrin)
1999: 3A (Bill Dennis)

Ironwood Ridge (4)
2008: 5A-II (Ryan Bais)
2009: 5A-II (Ryan Bais)
2012: D-II (Ryan Bais)
2013: D-II (Ryan Bais)

Nogales (4)
1939: 3A (Lon Bellman)
1941: 3A (Lon Bellman)
1978: 4A (Wayne Shelton)
1981: 4A (Unknown)

Pusch Ridge (3)
2011: 2A/3A (David Towne)
2013: D-III (David Towne)
2018: D-III (Andy Fetsis)

Tombstone (3)
1975: 1A/2A (Mike Roane)
1977: 1A/2A (Charles Smith)
1980: 1A/2A (Charles Smith)

Amphitheater
1945: 3A (Unknown)

Douglas
1925: 5A (Unknown)

Flowing Wells
1970: 4A (Walter Milligan)

Palo Verde
2009: 4A-II (Dan Ireland)

Sabino
1979: 5A (Cliff Jewsbury)

Santa Cruz
2001: 3A (Paul Riley)

Santa Rita
1971: 4A (Kent Fisher)

Tanque Verde
2017: D-III (Collin Alexander)

(Andy Morales/AllSportsTucson.com)

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at amoralesmytucson@yahoo.com 

To Top