Tucson Little League Baseball & Softball

Frog & Firkin Little League Report: Sunnyside Excelling with Dominating Wins for Majors and Juniors in State Tournaments and Seniors Starting Regionals


Please note that teams from District 5, 8 and 12 are in our coverage area.

West Regional Seniors Baseball
Sacramento, Calif.

Thursday
Opening round
Arizona (Sunnyside/District 12) vs. Oregon, 1 p.m.

West Regional Intermediates Baseball
Nogales Fleischer Field

Wednesday
Opening round
Arizona (Sierra Vista/District 8) vs. Nogales (Host/District 8), 6 p.m.

Arizona Juniors State Baseball
Sierra Vista Arbenz and Cole fields

Tuesday
Second round
Western (District 5) — 1
Nogales (District 8) — 3

Top Western performer: P Troy Ituralde, 1 for 3 with an RBI and 6 IP allowing two hits with 10 strikeouts and one walk.

Top Nogales performers: P Esteban Acevedo, 7 IP with five hits allowed and nine strikeouts and one walk; Alan Durazo, 1 for 2 with two runs; and Uriel Quintero, 1 for 3 with a run.

Sunnyside (District 12) — 16
Paradise Valley (District 3) — 4 (five innings)

Sunnyside’s Diego Pinedo accepting congratulations after winning the District 12 title (Javier Morales/AllSportsTucson.com)

Top Sunnyside performers: Jeovanni Toledo, 2 for 3 with two runs, double, HR and three RBIs and 4 IP with six strikeouts and three walks; Roman Basurto, 1 for 3 with two runs, HR and two RBIs; Diego Pinedo, 2 for 3 with a run and RBI; and Cesar Orosco, 2 for 4 with two runs and two RBIs and 2 IP with two hits allowed and four strikeouts and no walks.

Wednesday
Winners bracket final
Nogales (District 8) vs. Sunnyside (District 12), 8 p.m.

Elimination bracket
Western (District 5) vs. Tolleson West End (District 2) , 5 p.m.

Arizona Majors State Baseball
Kingman Southside Park

Tuesday
Second round
Sunnyside (District 12) — 19
Sierra Vista (District 8) — 2 (five innings)

Top Sunnyside performers: C Jordan Mayboca, 3 for 4 with three runs, double, HR (grand slam) and four RBIs; P Francisco Rivero, 3 for 5 with two runs, double and two RBIs and 5 IP with three hits allowed and eight strikeouts and one walk; 3B Angel Armenta, 2 for 4 with three runs, double and RBI; SS Damian Lorta, 1 for 1 with three runs, HR and an RBI; LF Jorge Zazueta, 1 for 2, one run, HR (grand slam) and four RBIs; P Michael Muniz, 1 IP with no hits allowed and two strikeouts and no walks.

Sunnyside after winning the District 12 Little League title (Javier Morales/AllSportsTucson.com)

Wednesday
Elimination bracket
Canyon View (District 5) vs. Queen Creek (District 14), 5:30 p.m.
Sierra Vista (District 8) vs. McCormick Ranch (District 6), 8 p.m.

Thursday
Winners bracket semifinal
Sunnyside (District 12) vs. Tempe South (District 13), 8 p.m.

Arizona 9-11 State Baseball
Flagstaff Dawson Field

Tuesday
Second round
Oro Valley (District 5) — 16
Mohave Valley (District 9) — 0 (three innings)

Top Oro Valley performers: LF Regen Mazura, 3 for 3 with two doubles, triple and three RBIs; 2B Cody Milne, 1 for 2, one run and one RBI; Christian Soder, 2 for 2 with three runs and three RBIs; C Peyton Carson, 1 for 3 with one run, HR (grand slam) and four RBIs; RF Cole Newton, 1 for 3 with one run and one RBI; 3B Fabian Acuna, 1 for 2 with one run and one RBI; P DiAngelo Alexander, 3 IP with no hits allowed with seven strikeouts and six walks and 1 for 3 with one run and one RBI; and Cruz Valdivia, 1 for 1, one run, triple and an RBI.

Oro Valley’s Christian Soder (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

Nogales (District 8) — 17
Arcadia (District 6) — 2 (three innings)

Top Nogales performers: Xaciel Garcia, 2 for 2 with two runs, HR and two RBIs; E.J. Mayer, 2 for 2 with a double, two runs and two RBIs; Esteban Vasquez, 1 for 3 with two runs and two RBIs; Juan Pablo Tapia, 2 for 3 with two doubles and two runs

Wednesday
Elimination bracket
Freedom (District 12) vs. Four Peaks (District 7), 7 p.m.

Thursday
Winners bracket semifinal
Oro Valley (District 5) vs. Nogales (District 8), 7 p.m.

Arizona 8-10 State Baseball
Tempe Sports Complex

Tuesday
Winners bracket semifinals
Santa Rita (District 12) — 0
Queen Creek (District 14) — 13 (four innings)

Elimination bracket
Canyon View (District 5) — 13
Red Mountain (District 7) — 18

Nogales (District 8) — 2
Chandler North (District 13) — 5

Wednesday
Elimination bracket
Santa Rita (District 12) vs. Chandler North (District 13), 6 p.m.

West Regional Juniors Softball
Arthur Pack Regional Park

Thursday
Opening round
Thornydale (Host/District 5) vs. Washington, 7:30 p.m.

West Regional Seniors Softball
Missoula, Mont.

Friday
Opening round
Arizona (Sierra Vista/District 8) vs. Hawaii, 9 a.m.

Arizona 9-11 State Softball
Sierra Vista Domingo Paiz Fields

Tuesday
Second round
Sierra Vista (District 8) — 0
Cactus Foothills (District 3) — 19

Elimination bracket
Tucson Mountain (District 5) — 3
Flagstaff (District 1) — 18

Sunnyside (District 12) — 2
Avondale (District 2) — 17

Wednesday
Elimination bracket
Sierra Vista (District 8) vs. Flagstaff (District 1), 5:30 p.m.


FOLLOW @JAVIERJMORALES ON TWITTER!

ALLSPORTSTUCSON.com publisher, writer and editor Javier Morales is a former Arizona Press Club award winner. He is a former Arizona Daily Star beat reporter for the Arizona basketball team, including when the Wildcats won the 1996-97 NCAA title. He has also written articles for CollegeAD.com, Bleacher Report, Lindy’s Sports, TucsonCitizen.com, The Arizona Republic, Sporting News and Baseball America, among many other publications. He has also authored the book “The Highest Form of Living”, which is available at Amazon.

print
To Top