Featured

PLAYOFF SCHEDULES: D2 Golf starts Monday & D2 Golf Wednesday

Maya Benita (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

MONDAY, OCT. 28

D-II GOLF FIRST ROUND

GIRLS: SONORAN COURSE
9:30 a.m. (1) Zoe Newell, Ironwood Ridge
9:40 a.m. (1) Raina Ports, Ironwood Ridge
9:50 a.m. (1) Hannah Ports, Ironwood Ridge
10 a.m. (1) Celia Schrecker, Ironwood Ridge
10:10 a.m. (1) Makenna Brown, Ironwood Ridge

10:20 a.m. (1) Maya Benita, Catalina Foothills
10:30 a.m. (1) Libby Axen, Catalina Foothills
10:40 a.m. (1) Mia Cesarek, Catalina Foothills
10:50 a.m. (1) Rylie Crane, Catalina Foothills
11 a.m. (1) Caroline Axen, Catalina Foothills

11:20 a.m. (1) Maddie Greene, Rincon/UHS

9:30 a.m. (11) Mackenzie McRee, Salpointe
9:40 a.m. (11) Susie Gietl, Salpointe
9:50 a.m. (11) Lauren Graffam, Salpointe
10 a.m. (11) Madeline Hall, Salpointe
10:10 a.m. (11) Akyra Kay, Salpointe

11:10 a.m. (11) Madeline Fay, Canyon del Oro
11:20 a.m. (11) Cassidy Morrow, Sahuaro

BOYS: CATALINA COURSE
11:20 a.m. (1) Max Krueger, Salpointe
11:30 a.m. (1) Carlos Astiazaran, Salpointe
11:40 a.m. (1) Jackson Huether, Salpointe
11:50 a.m. (1) Mateo McNew, Salpointe
Noon (1) Albert Quihuis, Salpointe

12:10 p.m. (1) Gabriel Escalera, Walden Grove

10:30 a.m. (10) Jarrod Johnson, Ironwood Ridge
10:40 a.m. (10) Zander Los, Ironwood Ridge
10:50 a.m. (10) Drew Bowers, Ironwood Ridge
11 a.m. (10) Ben Hogan, Ironwood Ridge
11:10 a.m. (10) Michael Denman, Ironwood Ridge

12:10 p.m. (10) Andrew Rivas, Canyon del Oro
12:10 p.m. (10) RayJ Ramirez, Sabino
12:20 p.m. (10) Jake Myre, Sabino
12:30 a.m. (10) Devin Ackermann, Mountain View

TUESDAY, OCT. 29

D-II GOLF SECOND ROUND

WEDNESDAY, OCT. 30

2A SOCCER QUARTERS
No. 5 St. Johns at No. 4 Bisbee, 6 p.m.
No. 8 Willcox at No. 8 Blue Ridge, 2 p.m.

THURSDAY, OCT. 31

4A-6A VOLLEYBALL PLAY-IN

MONDAY, NOV. 4

D-I GOLF FIRST ROUND

TUESDAY, NOV. 5

2A-3A VOLLEYBALL PLAY-IN
4A-6A VOLLEYBALL FIRST ROUND
D-I GOLF SECOND ROUND

WEDNESDAY, NOV. 6

CROSS COUNTRY SECTIONALS

THURSDAY, NOV. 7

4A-6A VOLLEYBALL QUARTERS
SWIMMING PRELIMS

FRIDAY, NOV. 8

2A-6A FOOTBALL FIRST ROUND
1A-2A VOLLEYBALL FIRST ROUND
SWIMMING FINALS

FRIDAY, NOV. 15

OPEN DIVISION FOOTBALL QUARTERS

SATURDAY, NOV. 16

CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014, he was awarded the Ray McNally Award in 2017, a 2019 AZ Education News award winner and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Andy was named an Honorary Flowing Wells Caballero in 2019. Contact Andy Morales at amoralesmytucson@yahoo.com

To Top