Featured

D-I Golf: Angelica Martinez & Daniel Henely are in striking distance after Day One

Daniel Henely (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

MONDAY, NOV. 4

D-I GOLF FIRST ROUND
Angelica Martinez, Tucson: 14th (+3)
Daniel Henely, Cienega: 12th (E)
Diego Guerrero, Cienega: 24th (+4)
Isaac Ruiz, Buena: 51st (+10)

TUESDAY, NOV. 5

4A-5A VOLLEYBALL FIRST ROUND
5A: No. 10 Notre Dame at No. 7 Ironwood Ridge, 6:30 p.m.
5A: No. 12 Cienega at No. 5 Sunrise Mountain, 6:30 p.m.
5A: No. 13 Marana at No. 4 Centennial, 6:30 p.m.
4A: No. 12 Youngker at No. 5 Salpointe, 6:30 p.m.
4A: No. 13 Canyon del Oro at No. 4 Greenway, 6:30 p.m.
4A: No. 15 Catalina Foothills at No. 2 Estrella Foothills, 6:30 p.m.

2A-3A VOLLEYBALL PLAY-IN
3A: No. 17 Yuma Catholic at No. 16 Sabino, 6 p.m.
3A; No. 22 Pusch Ridge at No. 11 Monument Valley, 6 p.m.
2A: No. 21 Phoenix Christian at No. 12 St. Augustine, 6 p.m.
2A: No. 16 Benson at No. 17 Pinon, 6 p.m.
2A: No. 24 Desert Christian at No. 9 Parker, 6 p.m.

D-I GOLF SECOND ROUND
Angelica Martinez, Tucson (1 10:30 a.m.)
Daniel Henely, Cienega (1 11:50 a.m.)
Diego Guerrero, Cienega (1 11:40 a.m.)
Isaac Ruiz, Buena (10 11:50 a.m.)

WEDNESDAY, NOV. 6

CROSS COUNTRY SECTIONALS

THURSDAY, NOV. 7

4A-5A VOLLEYBALL QUARTERS
SWIMMING PRELIMS

FRIDAY, NOV. 8

2A-5A FOOTBALL FIRST ROUND
5A: No. 10 Sunnyslope (6-4) at No. 7 Cienega (8-2), 7 p.m.
5A: No. 9 Buena (8-2) at No. 8 Sunrise Mountain (7-3), 7 p.m.
5A: No. 13 Ironwood Ridge (5-5) at No. 4 Casteel (7-3), 7 p.m.
5A: No. 16 Mountain View (6-4) at No. 1 Williams Field (8-2), 7 p.m.
4A: No. 16 Glendale (8-2) at No. 1 Sahuaro (8-2)
4A: No. 14 Marcos de Niza (5-5) at No. 3 Canyon del Oro (8-2)
4A: No. 12 Casa Grande (6-4) at No. 5 Walden Grove (9-1)
4A: No. 11 Pueblo (8-2) at No. 6 Mesquite (7-3)
3A: No. 10 Sabino (8-2) at No. 7 Safford (7-3), 7 p.m.
2A: No. 13 Chandler Prep (7-3) at No. 4 Santa Cruz (8-2), 7 p.m.
2A: No. 9 Benson (7-3) at No. 8 Veritas (8-2), 7 p.m.
2A: No. 10 Bisbee (8-2) at No. 7 Thatcher (6-4), 7 p.m.

1A-2A VOLLEYBALL FIRST ROUND
1A: No. 12 Valley Union vs. No. 5 St. David, 1 p.m. at Coronado
1A: No. 12 San Simon vs. No. 5 North Phoenix Prep, 9 a.m. at Coronado

SWIMMING FINALS

FRIDAY, NOV. 15

OPEN DIVISION FOOTBALL QUARTERS
No. 5 Pinnacle (8-2) at No. 4 Salpointe (9-0), 7 p.m.

SATURDAY, NOV. 16

CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014, he was awarded the Ray McNally Award in 2017, a 2019 AZ Education News award winner and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Andy was named an Honorary Flowing Wells Caballero in 2019. Contact Andy Morales at amoralesmytucson@yahoo.com

print
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

To Top