Tucson High School Sports

Holiday Basketball/Soccer Tournament Updates: Bisbee Girls, St. Augustine Boys Claim Amphitheater Boyd Baker Hoops Titles


WEDNESDAY

AMPHITHEATER BOYD BAKER

BOYS SEMIFINALS
San Manuel 52, Patagonia 39
St. Augustine 52, Duncan 37

BOYS CHAMPIONSHIP
St. Augustine 55, San Manuel 49

GIRLS SEMIFINALS
St. David 50, Desert Christian 29
Bisbee 58, Willcox 20

GIRLS CHAMPIONSHIP
Bisbee 42, St. David 37

Sean Miller’s youngest son Braden is a senior guard with Salpointe (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

SALPOINTE TIP-OFF (B)
Tucson 54, Pueblo 30
Desert View 55, Sahuarita 49
Nogales 64, Canyon del Oro 56
Salpointe 75, Ironwood Ridge 62 — Grant Weitman had 21 points and seven assists, Evan Nelson added 19 points, five rebounds, four assists and three steals, and Jordan Gainey finished with 18 points, 13 rebounds, two blocked shots and five assists.

PIMA COLLEGE DICK MCCONNELL (B)
Flowing Wells 54, Walden Grove 31 — Flowing Wells senior guard Khalid Whittaker led all scorers with 20 points.
Catalina Foothills 77, Rio Rico 30 — Caralina Foothills junior guard Trace Comeau led Catalina Foothills with 17 points in the win.
Sahuaro 56, Amphitheater 40
Cholla 81, Palo Verde 66

FRIDAY

SAHUARO BOYD BAKER (G)
Empire vs. Sahuaro, 9 a.m.
Pusch Ridge vs. Salpointe, 9 a.m.
Cienega vs Sunnyside, 10:30 a.m.
Nogales vs. Palo Verde, 10:30 a.m.
Catalina Foothills vs. Cholla, Noon
Marana vs. Canyon del Oro, Noon
Rio Rico vs. Rincon/UHS, 1:30 p.m.
Bradshaw Mountain vs. Sahuarita, 1:30 p.m.
Bracket Play

BUENA SSVEC CLASSIC (B)
Buena vs. Baboquivari, 10 a.m.
Cienega vs. La Joya Community, 11:20 a.m.
Sunnyside vs. Baboquivari, 12:40 p.m.
Douglas vs. Goldwater, 2 p.m.
Rincon/UHS vs/ Sunnyside, 3:20 p.m.
Cienega vs. Goldwater, 4:40 p.m.
Rincon/UHS vs. Douglas, 6 p.m.
Buena vs. La Joya Community, 7:20 p.m.

SALPOINTE TIP-OFF (B)
Canyon del Oro vs. Desert View, 12 p.m.
Pueblo vs. Sahuarita, 1:30 p.m.
Ironwood Ridge vs. Tucson, 3 p.m.
Nogales vs. Salpointe, 4:30 p.m.

PIMA COLLEGE DICK MCCONNELL (B)
Rio Rico vs Walden Grove, 1 p.m.
Amphi vs. Palo Verde, 2:30 p.m.
Catalina Foothills vs. Flowing Wells, 4 p.m.
Cholla vs. Sahuaro, 5:30 p.m.

SATURDAY, NOV. 30

SAHUARO BOYD BAKER (G)
Bracket Play

SALPOINTE TIP-OFF (B)
Bracket Play

PIMA COLLEGE (B)
Bracket Play

BUENA SSVEC CLASSIC (B)
Buena vs. Goldwater, 10 a.m.
Rincon/UHS vs. La Joya Community, 11:20 a.m.
Sunnyside vs. Cienega, 12:40 p.m.
Douglas vs. Baboquivari, 2 p.m.
Rincon/UHS vs. Goldwater, 3:20 p.m.
La Joya Community vs. Sunnyside, 4:40 p.m.
Cienega vs. Baboquivari, 6 p.m.
Douglas vs. Buena, 7:20 p.m.

PANTHER SOCCER CLASSIC

Photo by Andy Morales/AllSportsTucson.com

WEDNESDAY

BOYS
Kofa 3, Amphitheater 0
Desert View 2, Pueblo 0
Catalina Foothills 3, Catalina 1
Cholla 3, Rio Rico 0
Casa Grande 3, Tanque Verde 1

GIRLS

Desert View 4, Amphitheater 0
Pueblo 4, Cholla 0
Douglas 6, Palo Verde 0

FRIDAY

BOYS

Tanque Verde vs. Amphitheater, 10 a.m.
Catalina vs. Pueblo, 11:30 a.m.
Cholla vs. Desert View, 1 p.m.
Palo Verde vs. Rio Rico, 2:30 p.m.

GIRLS

Amphitheater vs. Douglas, 10 a.m.
Nogales vs. Pueblo, 10 a.m.
Flowing Wells vs. Palo Verde, 11:30 a.m.
Sunnyside vs. Rio Rico, 11:30 a.m.
Cholla vs. Nogales, 1 p.m.
Douglas vs. Desert View, 1 p.m.
Rio Rico vs. Pueblo, 2:30 p.m.
Flowing Wells vs. Amphitheater, 2:30 p.m.


FOLLOW @JAVIERJMORALES ON TWITTER!

ALLSPORTSTUCSON.com publisher, writer and editor Javier Morales is a former Arizona Press Club award winner. He is a former Arizona Daily Star beat reporter for the Arizona basketball team, including when the Wildcats won the 1996-97 NCAA title. He has also written articles for CollegeAD.com, Bleacher Report, Lindy’s Sports, TucsonCitizen.com, The Arizona Republic, Sporting News and Baseball America, among many other publications. He has also authored the book “The Highest Form of Living”, which is available at Amazon.

print
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

To Top