Featured

Former CDO standout Kenzie Fowler named to the Arizona All-Decade Softball Team

Former Canyon del Oro standout Kenzie Fowler Quinn (2010-14) was named to the University of Arizona All-Decade Softball Team for the 2010s. Quinn was a two-time National Gatorade Pitcher of the Year while dominating from the circle for the Dorados.

According to the release for Fowler:

Two-time All-American
Went 38-9 and took Arizona to the Women’s College World Series Championship Series as a freshman in 2010
Sixth in Arizona history with 857 career strikeouts, including 371 Ks in 2010, seventh in Arizona history
Threw four no-hitters in 2010, second most in a season in school history
Finalist for National Player of the Year in 2010
All-WCWS performer in 2010

This list will be updated all year in an effort to recognize all former local prep stars who have gone on to achieve either academic and/or athletic awards at the next level. These are not high school awards but collegiate and professional recognitions. NOT CHAMPIONSHIPS. If you are aware of anything I have missed along the way, please let me know.

Portions from news release.

We have recognized 133 athletes so far this year. We recognized 195 athletes in 2019.

Kenzie Fowler/Softball
Canyon del Oro/Arizona
Arizona Softball All-Decade Team (12/17)

Stacy Engel Iveson/Softball
Catalina/Arizona
Arizona Softball All-Decade Team (10/22)

Leticia Pineda-Boutté,/Softball
Desert View/Arizona
Arizona Softball All-Decade Team (10/29)

Zachary Bohnenkamp/Football
Canyon del Oro/Northern State
NSIC All-Academic Team of Excellence (4/21)
NSIC Sanford Health Scholarship (6/26)
NSIC All-Academic Team of Excellence (11/18)

Efrain Segoviano/Football
Tucson/ Southwest Minnesota State
NSIC All-Academic Team honors (11/18)

Tony Torres/Cross Country
Ironwood Ridge/Colorado Mesa
RMAC All-Academic First Team (11/5)
RMAC Runner of the Week (11/18)

Bijan Robinson/Football
Salpointe/Texas
Big 12 Newcomer of the Week (11-9)

Antonio Fernandez/Baseball
Sunnyside/New Mexico
Lobo Baseball All-1990s Decade Team (10/30)

Luis Gonzalez/Baseball
Catalina Foothills/New Mexico
Lobo Baseball All-2010s Decade Team (2/20)

Jacob Meeker-Hackett/Football
Cienega/Arizona
Arizona Student-Athlete of the Month (10/12)

Andre Jackson/Baseball
Cienega/Dodger
Dodgers Top 30 Prospect List (8/24)

Nick Gonzales/Baseball
Cienega/New Mexico State
Perfect Game Preseason All-American (1/7)
NCAA Baseball Player of the Year Contender (1/15)
D1Baseball Preseason First Team All-American (1/21)
Preseason All-WAC Team (2/5)
Preseason WAC Player of the Year (2/5)
USA Baseball Golden Spikes Award Watch List (2/13)
WAC Hitter of the Week (2/16)
Collegiate Baseball National Player of the Week (2/17)
WAC Hitter of the Week (2/24)
CoSIDA Academic All-District First Team (5/14)
Collegiate Baseball First Team (5/26)
Collegiate Baseball Player of the Year (5/26)
CoSIDA Academic All-American Second Team (6/11)
MLB Top 100 Prospect (8/24)
Pirates Top Prospect (8/24)

Anthony Echemendia/Wrestling
Sunnyside/Ohio State
Ohio State Student-Athlete of the Month (9/1)

Kianna Galindo/Softball
Sahuarita/Eastern New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Tatiana Ortiz-Hannah/Volleyball
Sahuarita/Western New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Hannah Semon/Volleyball
Ironwood Ridge/Texas A&M International
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Hayden Zuniga/Soccer
Walden Grove/Eastern New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Cameron Vega/Football
Rincon/UHS/Western New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Wyatt Campos/Football
Tucson/Western New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Grisdey Paredes-Alvarez/Softball
Sunnyside/Western New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Peyton Kendrick/Football
Santa Rita/Western New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Sophia Rodriguez/Cross Country
Marana/Western New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Marina Garcia/Softball
Desert View/Western New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Wyatt Jefferies/Football
Empire/Western New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Andrew Leonard/Basketball
Cienega/Western New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Roberto Cota/Cross Country
Pueblo/Western New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Christine Ortega/Basketball
Flowing Wells/Texas A&M International
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Jokaira Paredes/Softball
Sunnyside/Eastern New Mexico
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Arianna Navarrete/Volleyball
St. Augustine/Cameron
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Elysa Rodriguez/Softball
Empire/Eastern New Mexico
Eastern New Mexico Athlete of the Year (4/15)
LSC Commissioner’s Honor Roll (7/14)

Savannah Shoffner/Soccer
Cienega/Oklahoma Baptist
GAC Academic All-Star (3/19)

Jessica Williams/Golf
Amphitheater/Embry-Riddle
Embry-Riddle Athlete of the Year (4/14)
WGCA All-American Scholar (7/1)

Alyza Flores/Golf
Cienega/NAU
WGCA All-American Scholar (7/1)

Jonathan Lerma/Baseball
Catalina/Central Lakes
MCAC Pitcher of the Week (3/11)

Yesenia Dominguez/Soccer
Tucson/Pima
1st Team NJCAA All-Academic (7/10)

John Dormanen/Baseball
Ironwood Ridge/Pima
1st Team NJCAA All-Academic (7/10)

Michael Fonseca/Track
Cienega/Pima
1st Team NJCAA All-Academic (7/10)

Emma Franzone/Soccer
Sahuarita/Pima
1st Team NJCAA All-Academic (7/10)

Seti Valencia/Soccer
Sunnyside/Pima
1st Team NJCAA All-Academic (7/10)

Terrell Huggins/Baseball
Cienega/GateWay
1st Team NJCAA All-Academic (7/10)

Ian Ponce/Baseball
Salpointe/GateWay
1st Team NJCAA All-Academic (7/10)

Braden Boisvert/Baseball
Empire/Scottsdale
1st Team NJCAA All-Academic (7/10)

Jesus Carmona/Baseball
Salpointe/Rainy River
1st Team NJCAA All-Academic (7/10)

Kenneth Markel/Baseball
Mountain View/Rainy River
1st Team NJCAA All-Academic (7/10)

Efrain Cervantes/Baseball
Salpointe/South Mountain
1st Team NJCAA All-Academic (6/15)

Aaron Folsom/Baseball
Catalina/Rainey River
2nd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Steven Saunders/Baseball
Buena/Cochise
2nd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Patience Bartz/Soccer
Mountain View/Pima
2nd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Emma Blunk/Basketball
Desert Christian/Pima
2nd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Taylor Gutierrez/Soccer
Tucson/Pima
2nd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Alex Kelch/Baseball
Tucson/Pima
2nd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Juan Miranda/Cross Country/Track
Flowing Wells/Pima
2nd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Juan Quintana/Tennis
Palo Verde/Pima
2nd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Alejandra Ramirez/Soccer
Marana/Pima
2nd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Nikki Suckell/Soccer
Ironwood Ridge/Pima
2nd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Ryan Grabosch/Baseball
Salpointe/Central Arizona
2nd Team NJCAA All-Academic (6/25)

Esteban Ruelas/Baseball
Cienega/Rainy River
3rd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Nikya Orange/Basketball
Tanque Verde/Cochise
3rd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Brianna Guzman/Soccer
Douglas/Cochise
3rd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Zeleya Loop/Volleyball
Canyon del Oro/Yavapai
3rd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Herbie Arana/Basketball
Rio Rico/Pima
3rd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Daniel Durazo/Baseball
Salpointe/Pima
3rd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Avery Dylla/Track
Ironwood Ridge/Pima
3rd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Sammy Legleu/Basketball
Nogales/Pima
3rd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Adalberto “Max” Leon/Baseball
Sahuarita/Pima
3rd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Brianna Lewis/Soccer
Tucson/Pima
3rd Team NJCAA All-Academic (7/10)

Samuel Salisbury/Golf
Walden Grove/South Mountain
3rd Team NJCAA All-Academic (6/15)

Alec Larson/Baseball
Catalina Foothills/Eastern Arizona
3rd Team NJCAA All-Academic (6/2)

Solymar Navarro/Softball
Sahuarita/Eastern Arizona
3rd Team NJCAA All-Academic (6/2)

Adam Moraga/Baseball
Sunnyside/Science & Arts of Oklahoma
SAC Commissioner’s Honor Roll (7/1)

Jaide Stepter/Track
Canyon del Oro/USC
Milesplit Athlete of the Decade 32 (5/26)
Milesplit Athlete of the Decade 16 (6/4)
Milesplit Athlete of the Decade Final 8 (6/23)
Milesplit Athlete of the Decade Final 4 (6/23)
Milesplit Female Athlete of the Decade (6/28)

Allie Schadler/Track & Field
Rio Rico/Washington
Indoor T&F All-American 3000M (5/26)
Indoor T&F All-American Distance Med Relay (5/26)
Pac-12 Spring Academic Honor Roll (6/8)
Milesplit Athlete of the Decade 32 (5/26)
Milesplit Athlete of the Decade 16 (6/4)

Michaela Crunkleton Wilson/Track
Salpointe/Stanford
Milesplit Athlete of the Decade 32 (5/26)

Alyssa Thompson/Track
Salpointe/Arizona
Milesplit Athlete of the Decade 32 (5/26)

Neysia Howard/Track
Tucson/Arizona
Milesplit Athlete of the Decade 32 (5/26)

Andy Trouard/Track
Salpointe/NAU
Milesplit Athlete of the Decade 32 (5/26)

Turner Washington/Track & Field
Canyon del Oro/ASU
Indoor T&F All-American Shot Put (5/26)
Pac-12 Spring Academic Honor Roll (6/8)
Milesplit Athlete of the Decade 32 (5/26)
Milesplit Athlete of the Decade 16 (6/4)

Cameron Crandall/Track & Field
Canyon del Oro/Pima
Milesplit Athlete of the Decade 32 (5/26)
Milesplit Athlete of the Decade 16 (6/4)

Carlos Villarreal/Track & Field
Rio Rico/Arizona
Indoor T&F All-American Mile (5/26)
Milesplit Athlete of the Decade 32 (5/26)
Milesplit Athlete of the Decade 16 (5/26)
Milesplit Athlete of the Decade 8 (5/26)

Justice Summerset/Track & Field
Mountain View/Arizona
Indoor T&F All-American High Jump (5/26)
Milesplit Athlete of the Decade 32 (5/26)

Maggie Morales/Softball
Canyon del Oro/Crookston
Minnesota Crookston All-Decade Team (6/16)

Robin Landrith/Softball
Ironwood Ridge/Baylor
Baylor All-Decade Team (4/11)

Tristan Peterson/Baseball
Canyon del Oro/New Mexico State
Perfect Game Preseason All-American (1/7)
Preseason All-WAC Team (2/5)
NMSU Scholar Athlete Award (5/13)
CoSIDA Academic All-District First Team (5/14)
CoSIDA Academic All-American First Team (6/11)

Tairia Mims-Flowers/Softball
Salpointe/UCLA
ESPN All-Time Softball Team (6/10)

Briggs Duce/Golf
Buena/Arizona
GCAA D I West Region Team (4/16)
Pac-12 Spring Academic Honor Roll (6/8)

Izzy Pacho/Softball
Ironwood Ridge/Arizona
CATS Academics Student-Athlete of the Month (3/4)
Pac-12 Spring Academic Honor Roll (6/8)

Trevor Volpe/Track
Salpointe/Arizona
Pac-12 Spring Academic Honor Roll (6/8)

Yannira Acuña/Softball
Salpointe/ASU
Pac-12 Spring Academic Honor Roll (6/8)

Ellessa Bonstrom/Softball
Canyon del Oro/Utah
Pac-12 Spring Academic Honor Roll (6/8)

Katie Faulk/Softball
Marana/Utah
Pac-12 Spring Academic Honor Roll (6/8)

Marco Dominguez/Wrestling
Ironwood Ridge/Coast Guard
Adm. Frank Ashton Leamy Award (5/26)

Zaylie Calderon/Softball
Mountain View/UTEP
UTEP Student-Athlete of the Week (3/11)
C-USA Honor Roll (5/8)

Heriberto Hernandez Jr./Volleyball
Desert View/Rosemont
Rosemont Rookie of the Year Finalist

Abram Carrasco/Basketball
Cholla/ Westmont College
GSAC Player of the Week (1/6)
GSAC Player of the Week (1/13)
GSAC All-Conference (3/3)
GSAC Player of the Year (3/3)
NAIA 1st Team All-American (3/26)
SBART Athlete of the Year (5/3)

Mikayla Edris/Soccer
Cienega/Northwestern Oklahoma State
GAC Academic All-Star (3/19)

Cody Treatch/Baseball
Mountain View/Southwestern College
KCAC Scholar Athlete (4/23)

Analeisa Bejarano/Softball
Tucson/Tabor College
KCAC Scholar Athlete (4/20)

Marlee Baxter/Softball
Rio Rico/Tabor College
KCAC Scholar Athlete (4/20)

Trevor Werbylo/Golf
Salpointe/Arizona
GCAA D I West Region Team (4/16)
GCAA D I All-American (4/24)

Jonathan Walters/Golf
Canyon del Oro/South Mountain
GCAA NJCAA D II All-American (4/20)

Jake Engel/Baseball
Ironwood Ridge/Dixie State
NCBW Preseason All-American (1/30)
RMAC Player of the Week (3/10)
Dixie Baseball MVP (4/22)

Roman Bravo-Young/Wrestling
Sunnyside/Penn State
NWCA First-Team All-American (4/17)

Dominick Parkhurst/Baseball
Sabino/Minot State
NSIC All-Academic honor (4/21)

Shae Bushey/Softball
Cienega/Colorado-Colorado Springs
RMAC All-Academic Team (4/15)

Lauren Wedman/Softball
Sahuaro/Colorado Mesa
RMAC All-Academic Team (4/15)

Kelly Decker/Softball
Ironwood Ridge/Fort Lewis
RMAC All-Academic Team (4/15)

Julia Roberts/Softball
Ironwood Ridge/Fort Lewis
RMAC All-Academic Team (4/15)

Carly Gray/Softball
Sabino/Regis
RMAC All-Academic Team (4/15)

Derek Daly/Baseball
Ironwood Ridge/Colorado School of Mines
RMAC All-Academic Team (4/15)

Brooks Fail/Swim
Catalina Foothills/Arizona
Pac-12 Swimmer of the Week (1/8)
Pac-12 Winter Academic Honor Roll (3/30)
CSCAA All-American 500, 1650, 200 Fly, 800 Free Relay (4/8)

Taylor Nations/Swim
Sabino/Arizona
Pac-12 Winter Academic Honor Roll (3/30)

Sam Beskind/Basketball
Catalina Foothills/Stanford
Pac-12 Winter Academic Honor Roll (3/30)

Alexandra Quihuis/Golf
Salpointe/NM State
WAC Golfer of the Week (3/11)

Bryce Cotton/Basketball
Palo Verde/Perth Wildcats
National Basketball League MVP (2/16)
All-NBL First Team (2/16)
Grand Final MVP (3/18)

Noelle Kerr/Softball
Empire/Puget Sound
Northwest Conference Pitcher of the Week (3/9)
Logger of the Week (3/9)

Nic Conway/Softball
Catalina Foothills/Yale
Ivy League Honor Roll (2/24)
Ivy League Honor Roll (3/9)

Abby Doughty/Softball
Cienega/Utah Valley
Preseason All-WAC Team (2/4)
WAC Hitter of the Week (3/9)

Lesly Cazares/Softball
Desert View/Pima
ACCAC Player of the Week (3/3)

Lual Magot/Basketball
Cholla/McPherson College
KCAC Offensive Player of the Week (1/20)
KCAC All-Conference (2/26)

Alyssa Perez/Basketball
Marana/Pima
ACCAC Player of the Week (2/4)
ACCAC Player of the Week (2/19)
ACCAC Second Team (2/26)
All Region D2 (2/26)

Reece LaFaye/Track
Marana/Weber State
Weber State Athlete of the Decade (2/17)

Nicole Ley/Softball
Rio Rico/Central Arizona
ACCAC Player of the Week (2/19)

Angel Ochoa/Baseball
Canyon del Oro/Pima
ACCAC Player of the Week (2/19)

Scott Bockisch/Swim
Catalina Foothills/Marymount
AEC First Team 200 Medley Relay (2/16)
AEC 2nd Team 100 Fly (2/16)
AEC 2nd Team 200 Relay (2/16)
AEC 2nd Team 400 Relay (2/16)
AEC 2nd Team 400 Medley Relay (2/16)

Nick Estrella/Baseball
Ironwood Ridge/Azusa Pacific
PacWest Player of the Week (2/17)

Reece Nilsen/Golf
Catalina Foothills/Grand Canyon
WAC Men’s Golfer of the Week (4/12)

Bailey Thompson/Softball
Canyon del Oro/Seattle
Preseason All-WAC Team (2/4)

Brianna Aguilar/Softball
Salpointe/Grand Canyon
Preseason All-WAC Team (2/4)

Kevin Jimenez/Baseball
Nogales/New Mexico State
Preseason All-WAC Team (2/5)

Spencer Packard/Baseball
Canyon del Oro/Campbell
Big South Preseason All-Conference (1/27)
Perfect Game Preseason Big South Player of the Year (1/27)

Mandy Lorenson/Softball
Ironwood Ridge/Fort Lewis
RMAC Players to Watch (1/27)

Luis Aguilar/Football
Nogales/NAU
Athlon Sports FCS Postseason All-American (1/15)

Alex Robles/Baseball
Tucson/Naranjeros de Hermosillo
Liga Mexicana del Pacifico Rookie of the Year (1/8)

Jamee Swan/Basketball
Marana/Colorado
Colorado All-Decade Team (1/2)

Comments
To Top