Featured

Sunnyside claims Mile High Challenge title with eight individual champions


Sunnyside captured eight individual titles en route to earning the Mile High Challenge wrestling tournament championship at Prescott Valley on Saturday.

Audrey Jimenez, the AllSportsTucson.com High School Athlete of the Year for 2021, started 2022 strong winning the 106-pound championship and earning the Most Outstanding Wrestler honor of the event at the Findlay Toyota Events Center.

Audrey Jimenez placed first in the 106-pound competition and earned the Most Outstanding Wrestler award in the Mile High Challenge at Prescott Valley (Jimenez photos)

Jimenez defeated teammate Chris Lopez in the championship match by a 2-0 decision and was 4-0 overall in the event including two wins by fall and another by a major decision.

Sunnyside’s Sergio Vega (113 pounds), James Armstrong (120), Jaime Rivera (150), Michael Avelar (165) and Rene Fragoso (190) won all of their matches in the event either by fall, technical fall or major decision.

Salpointe also competed and Andru Gomez (24-3) won the third-place match of the 120-pound class by a 7-5 decision over Tony Hernandez (18-5) of Coconino.

The girls division of the event included wrestlers from Sunnyside, CDO, Salpointe, Tucson, Cienega, Ironwood Ridge, Marana, Mountain View, Sahuarita, Santa Cruz and Walden Grove.

Casteel won the title and Sunnyside was the top local team finishing fifth.

Sunnyside’s Soleil Ponce with her third-place medallion at the Mile High Challenge in Prescott Valley (Ponce photo)

Sunnyside finishers in girls division

100 — Tatiana Hernandez, second

106 — Hilaria Burruel, fifth

120 — Bianca Cobo, fifth

138 — Soleil Ponce, third

145 — Jenell Rodriguez, second

Top 5 teams in boys division

1 Sunnyside 322.5
2 Morenci 228.5
3 Yuma Catholic 162.0
4 Corona Del Sol 148.0
5 Ironwood 122.0

Sunnyside champions in boys division

106 – Audrey Jimenez

113 – Sergio Vega

120 – James Armstrong

126 – Carlos Stanton

132 – Cristian Rivera

150 – Jaime Rivera

165 – Michael Avelar

190 – Rene Fragoso

106

  • 1st Place – Audrey Jimenez of Sunnyside
  • 2nd Place – Chris Lopez of Sunnyside
  • 3rd Place – Anthony Escalera of Coconino
  • 4th Place – Khel Lipumano of Yuma Catholic
  • 5th Place – Samuel Smith of Chandler
  • 6th Place – Evan Soliz of Corona Del Sol

1st Place Match

  • Audrey Jimenez (Sunnyside) 18-3, So. over Chris Lopez (Sunnyside) 4-1, Fr. (Dec 2-0)

113

  • 1st Place – Sergio Vega of Sunnyside
  • 2nd Place – Breck Williams of Morenci
  • 3rd Place – Ricardo Lopez of Sunnyside
  • 4th Place – Trevor Hamm of Corona Del Sol
  • 5th Place – Che Jenkins of Salpointe
  • 6th Place – Zackary Mello of Prescott

1st Place Match

  • Sergio Vega (Sunnyside) 19-0, Fr. over Breck Williams (Morenci) 15-2, So. (TF-1.5 5:03 (21-2))

120

  • 1st Place – James Armstrong of Sunnyside
  • 2nd Place – Mikey Doerr of Yuma Catholic
  • 3rd Place – Andru Gomez of Salpointe
  • 4th Place – Tony Hernandez of Coconino
  • 5th Place – Tyler Hamm of Corona Del Sol
  • 6th Place – Hunter Lane of Chino Valley

1st Place Match

  • James Armstrong (Sunnyside) 18-2, Jr. over Mikey Doerr (Yuma Catholic) 33-3, Sr. (TF-1.5 5:32 (20-4))

126

  • 1st Place – Carlos Stanton of Sunnyside
  • 2nd Place – Gabe Gonzales of Globe
  • 3rd Place – Noah Torres of Morenci
  • 4th Place – Nickolas Phillips of Coconino
  • 5th Place – Jason Ramirez of Holbrook
  • 6th Place – Ty Trickle of Brophy

1st Place Match

  • Carlos Stanton (Sunnyside) 18-2, Fr. over Gabe Gonzales (Globe) 22-1, Jr. (Dec 12-5)

132

  • 1st Place – Cristian Rivera of Sunnyside
  • 2nd Place – Kai Miller of Mingus Union
  • 3rd Place – JADEN GALINDO of Cesar Chaves
  • 4th Place – Ryan Lin of Brophy
  • 5th Place – Zion Granados of Safford
  • 6th Place – Brayden Johnson-Brown of Corona Del Sol

1st Place Match

  • Cristian Rivera (Sunnyside) 19-2, So. over Kai Miller (Mingus Union) 6-1, Jr. (Dec 5-0)

138

  • 1st Place – Cesar Avelar of Cesar Chavez
  • 2nd Place – Adyn Bostick of Sunnyside
  • 3rd Place – Ray Granados of Safford
  • 4th Place – John Provencio of Morenci
  • 5th Place – Dathan Wimer of Mingus Union
  • 6th Place – Aaron Manone of Ironwood

1st Place Match

  • Cesar Avelar (Cesar Chavez) 5-0, . over Adyn Bostick (Sunnyside) 18-3, Fr. (Dec 5-2)

144

  • 1st Place – Shawn Hudman of Morenci
  • 2nd Place – Victor Gonzalez of Sunnyside
  • 3rd Place – Andrew Gonzales of Globe
  • 4th Place – Brock Badke of Chandler
  • 5th Place – Jose Macias of Yuma Catholic
  • 6th Place – Jordan Beauvais of Ironwood

1st Place Match

  • Shawn Hudman (Morenci) 16-1, Sr. over Victor Gonzalez (Sunnyside) 18-3, So. (Dec 9-3)

150

  • 1st Place – Jaime Rivera of Sunnyside
  • 2nd Place – Pablo Macias of Ironwood
  • 3rd Place – Cooper French of Coconino
  • 4th Place – Isaac McKean of Mingus Union
  • 5th Place – Hunter Hancock of Yuma Catholic
  • 6th Place – Gabe Gerardo of Globe

1st Place Match

  • Jaime Rivera (Sunnyside) 19-3, Sr. over Pablo Macias (Ironwood) 19-2, So. (MD 10-0)

157

  • 1st Place – Micah Castro of Corona Del Sol
  • 2nd Place – Cody Torres of Morenci
  • 3rd Place – Asher King of Bradshaw Mountain
  • 4th Place – Grant Murray of Hamilton
  • 5th Place – Gabriel Fuentes of Chandler
  • 6th Place – Job Lee of Sunnyside

1st Place Match

  • Micah Castro (Corona Del Sol) 24-3, Sr. over Cody Torres (Morenci) 12-2, Sr. (MD 13-3)

165

  • 1st Place – Michael Avelar of Sunnyside
  • 2nd Place – Matthew Davis of Chino Valley
  • 3rd Place – Piercen Stahle of Mt View Mesa
  • 4th Place – Kaden Summer of Morenci
  • 5th Place – Jacob Robles of Corona Del Sol
  • 6th Place – Vincint Saucedo of Yuma Catholic

1st Place Match

  • Michael Avelar (Sunnyside) 18-2, Jr. over Matthew Davis (Chino Valley) 14-2, Sr. (Fall 1:33)

175

  • 1st Place – Markell Rivera of Ironwood
  • 2nd Place – Gunnar Luke of Mesa Mountain View
  • 3rd Place – Trenton Blomquist of Yuma Catholic
  • 4th Place – Drew Nicolson of Corona Del Sol
  • 5th Place – Kaleb Hill of Bradshaw Mountain
  • 6th Place – Kevin Santiago of Corona Del Sol

1st Place Match

  • Markell Rivera (Ironwood) 4-0, Jr. over Gunnar Luke (Mesa Mountain View) 26-2, Sr. (Dec 10-4)

190

  • 1st Place – Rene Fragoso of Sunnyside
  • 2nd Place – Dakota McMains of Chino Valley
  • 3rd Place – Jarrett Huber of Mt View Mesa
  • 4th Place – Travis Christianson of Payson
  • 5th Place – Austyn Nelson of Morenci
  • 6th Place – Shane Horan of Ironwood

1st Place Match

  • Rene Fragoso (Sunnyside) 20-1, Sr. over Dakota McMains (Chino Valley) 18-3, Sr. (Fall 1:39)

215

  • 1st Place – David Sweetman of Brophy
  • 2nd Place – Trez Rodriguez of Morenci
  • 3rd Place – Cody Hanna of Prescott
  • 4th Place – Elijah Sosa of Ironwood
  • 5th Place – Jimmy Johnson of Payson
  • 6th Place – Rene Bostick of Sunnyside

1st Place Match

  • David Sweetman (Brophy) 20-0, Jr. over Trez Rodriguez (Morenci) 14-2, Jr. (Fall 0:26)

285

  • 1st Place – Jose Rodriguez of Mesa Mountain View
  • 2nd Place – Eli Barta of Mesa Mountain View
  • 3rd Place – Peyton Hines of Bradshaw Mountain
  • 4th Place – Andrew Slavin of North Canyon
  • 5th Place – Jericho Sanchez of Morenci
  • 6th Place – Tyson Simmons of Basha

1st Place Match

  • Jose Rodriguez (Mesa Mountain View) 4-0, Jr. over Eli Barta (Mesa Mountain View) 21-5, Jr. (SV-1 5-3)

Comments
To Top