Swim & Dive

SOUTHERN ARIZONA SWIM ALL-STARS: Brooks Fail & Kaylin Farnum

(Andy Morales/AllSportsTucson.com)

(Kaylin Farnum: Andy Morales/AllSportsTucson.com)

Girls Swimmer of the Year
Kaylin Farnum, Sabino

Girls Performer of the Year
Kristen Covello, Tucson

Girls Freshman of the Year
Taylor Alicea-Jorgensen, Catalina Foothills

Girls Coach of the Year
Melanie Paulsen, Sabino

(Brooks Fail/Andy Morales/AllSportsTucson.com)

(Brooks Fail: Andy Morales/AllSportsTucson.com)

Boys Swimmer of the Year
Brooks Fail, Catalina Foothills

Boys Performers of the Year
Erik Orr, Rincon/UHS
Sam Mulay, Catalina Foothills

Boys Coach of the Year
Ed Walter, Catalina Foothills

BOYS ALL-SOUTHERN ARIZONA

200 MEDLEY RELAY
Catalina Foothills: Martin Hocheder – Andy Duffield, Sam Mulay – Jr.- Sr John Greener – Jr.
Salpointe: Liam Blair – Sr. Ryan Blanchard – Sr. Eric Hardy – Sr. Ricardo Santiago – Fr.
Rincon/UHS: Tobias Kochenderfer – Sr. Keegan Kelaher – So. Drake Barberii – So. Alexander Singleton – Sr.
Canyon del Oro: Matthew Albers, Wyatt Matson, Alexander Pollock, Tim Oetter

200 FREE
Brooks Fail, Catalina Foothills (STATE CHAMPION)
Erik Orr, Sr. Rincon/UHS
Martin Hocheder, Catalina Foothills
Andrew Nay, Sr. Walden Grove

200 IM
Sam Mulay, Catalina Foothills (STATE CHAMPION)
Brooks Fail, Catalina Foothills
Braden Christensen, Sr. Cholla
Will Newman, Jr. Pusch Ridge (STATE CHAMPION)

50 FREE
Jack Hadley, Catalina Foothills
James Hines, Sr. Salpointe
Jackson Breshears, Salpointe
Joe Breinholt, Sr. Tanque Verde

100 FLY
Drake Barberii, So. Rincon/UHS
Wyatt Matson, Canyon del Oro
Brooks Fail, Catalina Foothills
Will Newman, Pusch Ridge

100 FREE
Erik Orr, Rincon/UHS
Brooks Fail, Catalina Foothills
Joe Breinholt, Tanque Verde
Andrew Nay, Walden Grove (STATE CHAMPION)

500 FREE
Brooks Fail, Catalina Foothills (STATE CHAMPION)
Martin Hocheder, Catalina Foothills
Scott Pekarske, Catalina Foothills
Grant Nations, Sabino

200 FREE RELAY
Rincon/UHS: Ethan Done – Sr. Andrew Johnson – Jr. Alexander Singleton – Sr. Erik Orr – Sr.
Catalina Foothills: Jack Hadley, Andy Duffield, John Greener, Brooks Fail
Salpointe Jackson Breshears – Sr. Ryan Blanchard – Sr. Ricardo Santiago – Fr. James Hines – Sr.
Canyon del Oro: Alexander Pollock Tim Oetter Ernesto Apodaca Wyatt Matson

100 BACK
Will Newman, Pusch Ridge (STATE CHAMPION)
Liam Blair, Salpointe
Braden Christensen, Sr. Cholla
Jack Hadley, Catalina Foothills

100 BREAST
Sam Mulay, Catalina Foothills
Ryan Blanchard, Sr. Salpointe
Andy Duffield, Catalina Foothills
Grant Nations, Sabino

400 FREE RELAY
Catalina Foothills: Jack Hadley, Scott Pekarske, Sam Mulay, Brooks Fail
Rincon/UHS: Erik Orr – Sr. Drake Barberii – So. Ethan Done – Sr. Andrew Johnson – Jr.
Salpointe: Jackson Breshears – Sr. James Hines – Sr. Eric Hardy – Sr. Liam Blair – Sr.
Sabino: Rory Albrecht, Seth Markowski, John Denninghoff, Grant Nations

DIVING
Kelvin Swope, Buena
Danilo Molina, Catalina Foothills
Brian Scofield, Buena

GIRLS ALL-SOUTHERN ARIZONA

200 MEDLEY RELAY
Tucson: Samantha Covello – So. Kristen Covello – Sr. Ruby Bottai – So. Isabel Garcia – So.
Catalina Foothills: Isabelle Bishop – Sr. Rachel Kahn – So. Taylor Alicea-Jorgensen – Fr. Melissa King – Fr.
Ironwood Ridge: Hannah Houlton – So. Haley Mayhew – So. McKenzie Harrison – Sr. Mackenzie Kester – Fr.
Sabino: Skylar Dikeman, Beatrice Oliver, Margaret Oliver, Kaylin Farnum (STATE CHAMPION)

200 Free
Samantha Covello¸ Tucson
Kristen Covello, Tucson
Dalen Hinderaker, Salpointe
Heidi Bockisch, Jr. Catalina Foothills

200 IM
Kaylin Farnum, Sabino: 200 IM
Hayley Mayhew, So. Ironwood Ridge
Taylor Alicea-Jorgensen, Fr. Catalina Foothills
Eleora Bailey, Rincon/UHS

50 FREE
Kristen Covello, Tucson
Teagan McGinnis, Sr. Salpointe
Kristen Alicea Jorgensen, Jr. Rincon/UHS
Samantha Covello, So. Tucson

100 FLY
Taylor Alicea-Jorgensen, Fr. Catalina Foothills
Heidi Bockisch, Catalina Foothills
Eleora Bailey, Rincon/UHS
Abigail Hammons, Jr. Rincon/UHS

100 FREE
Hannah Houlton, So. Ironwood Ridge
Kaylin Farnum, Sabino (STATE CHAMPION)
Kristen Covello, Tucson
Ruby Bottai, So. Tucson

500 FREE
Dalen Hinderaker, Salpointe
Samantha Covello¸ Tucson
Hayley Mayhew, Ironwood Ridge
Mackenzie Reagan, The Gregory School

200 FREE RELAY
Tucson: Samantha Covello – So. Isabel Garcia – So. Ruby Bottai – So. Kristen Covello – Sr.
Rincon/UHS: Abigail Hammons – Jr. Eleora Bailey – Sr. Natalia Orbach-Mandel – Sr. Kristen Alicea Jorgensen – Jr. –
Salpointe: Jialing Brust, Haley Mattingly, Alexis Rothe, Teagan McGinnis
Catalina Foothills: Heidi Bockisch, Jenna Vaaler, Kristina DeFoor, Gianna Badillo

100 BACK
Samantha Covello¸ Tucson
Hannah Houlton, So. Ironwood Ridge
Isabelle Bishop, Sr. Catalina Foothills
Sarah Schou, So. Salpointe

100 BREAST
Eleora Bailey, Rincon/UHS
Hayley Mayhew, Ironwood Ridge
Lindsey Sohoel-Smith, So. Tanque Verde
Melissa King, Fr. Catalina Foothills

400 FREE RELAY
Rincon/UHS: Abigail Hammons – Jr. Eleora Bailey – Sr. Natalia Orbach-Mandel – Sr. Kristen Alicea Jorgensen – Jr.
Sabino: Skylar Dikeman, Margaret Oliver, Mikayla Spry, Kaylin Farnum (STATE CHAMPION)
Salpointe: Sarah Schou, Dalen Hinderaker, Alexis Rothe, Teagan McGinnis
Catalina Foothills: Heidi Bockisch – Jr. Jenna Vaaler – Sr. Gianna Badillo Taylor Alicea-Jorgensen – Fr.

DIVING
Hannah Kuntsman, Catalina Foothills
Andrea Bracamonte, Buena
Alexis Kinas, Catalina Foothills
Grace Linscott, Salpointe
Kate Longenecker, Salpointe

BOYS ALL-DIVISION I

Swimmer of the Year
Erik Orr, Rincon/UHS

Coach of the Year
Joe Farmer, Rincon/UHS

200 MEDLEY RELAY
Rincon/UHS: Tobias Kochenderfer – Sr. Keegan Kelaher – So. Drake Barberii – So. Alexander Singleton – Sr.
Tucson: Zane Olson – Fr. Griffin Tucker – So. Riley Dawley – Jr. Jade Brimhall – Fr.

200 FREE
Erik Orr, Sr. Rincon/UHS
Aiden Barg, Rincon/UHS
Riley Dawley, Tucson

200 IM
Drake Barberii – So., Rincon/UHS
Keegan Kelaher – So., Rincon/UHS
Jason Zhang, Rincon/UHS

50 FREE
Ethan Done, Rincon/UHS
Erik Orr, Sr. Rincon/UHS
Andrew Johnson, Rincon/UHS

100 FLY
Drake Barberii, So. Rincon/UHS
Alexander Singleton, Rincon/UHS
Silas Schneider, Rincon/UHS

100 FREE
Erik Orr, Rincon/UHS
Ethan Done, Rincon/UHS
Andrew Johnson, Rincon/UHS

500 FREE
Aidan Barg, Rincon/UHS
Chance Beckner, Rincon/UHS

200 FREE RELAY
Rincon/UHS: Ethan Done – Sr. Andrew Johnson – Jr. Alexander Singleton – Sr. Erik Orr – Sr.
Tucson: Zane Olson – Fr. Riley Dawley – Jr. Ethan Westfall – So. Jade Brimhall – Fr.

100 BACK
Ethan Done, Rincon/UHS
Tobias Kochenderfer – Sr., Rincon/UHS
Kort Breshears – So., Rincon/UHS

100 BREAST
Keegan Kelaher – So., Rincon/UHS
Jason Zhang, Rincon/UHS
Sebastian Montano – Fr., Rincon/UHS

400 FREE RELAY
Rincon/UHS: Erik Orr – Sr. Drake Barberii – So. Ethan Done – Sr. Andrew Johnson – Jr.
Tucson: Zafer Colak – Fr. Jade Brimhall – Fr. Will MacDonald – Fr. Ethan Westfall – So.

GIRLS ALL-DIVISION I

Girls Swimmer of the Year
Kristen Covello, Tucson

Coach of the Year
Chris Harrison, Tucson

200 MEDLEY RELAY
Tucson: Samantha Covello – So. Kristen Covello – Sr. Ruby Bottai – So. Isabel Garcia – So.
Rincon/UHS: Natalia Orbach-Mandel – Sr. Eleora Bailey – Sr. Abigail Hammons – Jr. Kristen Alicea Jorgensen – Jr.

200 Free
Kristen Covello, Tucson
Samantha Covello¸ Tucson
Sophie Holtzman – So., Rincon/UHS

200 IM
Eleora Bailey, Rincon/UHS
Samantha Covello¸ Tucson
Corryn Barter – Jr., Rincon/UHS

50 FREE
Kristen Covello, Tucson
Kristen Alicea Jorgensen – Jr., Rincon/UHS
Samantha Covello¸ Tucson

100 FLY
Kristen Covello, Tucson
Eleora Bailey, Rincon/UHS
Abigail Hammons – Jr., Rincon/UHS

100 FREE
Kristen Covello, Tucson
Ruby Bottai, So. Tucson
Kristen Alicea Jorgensen – Jr., Rincon/UHS

500 FREE
Samantha Covello¸ Tucson
Ruth Beadle – So., Rincon/UHS
Sophie Holtzman – So., Rincon/UHS

200 FREE RELAY
Tucson: Kristen Covello – Sr. Isabel Garcia – So. Samantha Covello – So. Ruby Bottai – So.
Rincon/UHS: Abigail Hammons – Jr. Eleora Bailey – Sr. Natalia Orbach-Mandel – Sr. Kristen Alicea Jorgensen – Jr.

100 BACK
Samantha Covello¸ Tucson
Ruby Bottai, So. Tucson
Abigail Hammons – Jr., Rincon/UHS

100 BREAST
Eleora Bailey, Rincon/UHS
Emma Gould – Sr., Rincon/UHS
Karsin Goettel – Jr., Rincon/UHS

400 FREE RELAY
Rincon/UHS: Abigail Hammons – Jr. Eleora Bailey – Sr. Natalia Orbach-Mandel – Sr. Kristen Alicea Jorgensen – Jr.
Tucson: Sophie Chapman – Fr. Isabella Trejo – So. Ximei Veneklasen – So. Lily Lukavich – So.

BOYS ALL-DIVISION II

Swimmer of the Year
Brooks Fail, Catalina Foothills

Coach of the Year
Ed Walter, Catalina Foothills

200 MEDLEY RELAY
Salpointe: Liam Blair – Sr. Ryan Blanchard – Sr. Eric Hardy – Sr. Ricardo Santiago – Fr.
Catalina Foothills: Jack Hadley – Sr. Sam Mulay – Jr. Brooks Fail – Sr John Greener – Jr.
Canyon del Oro: Matthew Albers, Wyatt Matson, Alexander Pollock, Tim Oetter

200 FREE
Brooks Fail, Catalina Foothills (STATE CHAMPION)
Martin Hocheder, Catalina Foothills
Andrew Nay, Sr. Walden Grove

200 IM
Sam Mulay, Catalina Foothills (STATE CHAMPION)
Brooks Fail, Catalina Foothills
Braden Christensen – Sr., Cholla

50 FREE
James Hines, Sr. Salpointe
Jack Haley, Catalina Foothills
Jackson Breshears – Sr., Salpointe

100 FLY
Brooks Fail, Catalina Foothills
Wyatt Matson, Canyon del Oro
Sean Seyller, Catalina Foothills

100 FREE
Brooks Fail, Catalina Foothills
James Hines, Sr. Salpointe
Jackson Breshears – Sr., Salpointe

500 FREE
Brooks Fail, Catalina Foothills (STATE CHAMPION)
Martin Hocheder, Catalina Foothills
Scott Pekarske, Catalina Foothills

200 FREE RELAY
Catalina Foothills: Jack Hadley, Andy Duffield, John Greener, Brooks Fail
Salpointe: Jackson Breshears – Sr. Ryan Blanchard – Sr. Ricardo Santiago – Fr. James Hines – Sr.
Canyon del Oro: Alexander Pollock Tim Oetter Ernesto Apodaca Wyatt Matson

100 BACK
Liam Blair, Salpointe
Braden Christensen, Sr. Cholla
Jack Hadley, Catalina Foothills

100 BREAST
Sam Mulay, Catalina Foothills
Ryan Blanchard, Sr. Salpointe
Andy Duffield, Catalina Foothills

400 FREE RELAY
Catalina Foothills: Jack Hadley, Scott Pekarske, Sam Mulay, Brooks Fail
Salpointe: Jackson Breshears – Sr. James Hines – Sr. Eric Hardy – Sr. Liam Blair – Sr.
Canyon del Oro: Tim Oetter Alexander Pollock Matthew Albers Wyatt Matson

DIVING
Kelvin Swope, Buena
Danilo Molina, Catalina Foothills
Brian Scofield, Buena

GIRLS ALL-DIVISION II

Swimmer of the Year
Hayley Mayhew, Ironwood Ridge

Coach of the Year
Doug McCoy, Salpointe

200 MEDLEY RELAY
Catalina Foothills: Isabelle Bishop – Sr. Rachel Kahn – So. Taylor Alicea-Jorgensen – Fr. Melissa King – Fr.
Ironwood Ridge: Hannah Houlton – So. Haley Mayhew – So. McKenzie Harrison – Sr. Mackenzie Kester – Fr.
Salpointe: Dalen Hinderaker – Jr. Sarah Schou – So. Evelyn Flores – Sr. Haley Mattingly – Sr.

200 Free
Dalen Hinderaker – Jr., Salpointe
Heidi Bockisch, Jr. Catalina Foothills
Jenna Vaaler, Catalina Foothilld

200 IM
Hayley Mayhew, So. Ironwood Ridge
Taylor Alicea-Jorgensen – Fr., Catalina Foothills
Ainsley Limesand – Fr., Catalina Foothills

50 FREE
Teagan McGinnis – Sr., Salpointe
Gianna Badillo, Catalina Foothills
Heidi Bockisch, Jr. Catalina Foothills

100 FLY
Taylor Alicea-Jorgensen, Fr. Catalina Foothills
Heidi Bockisch, Catalina Foothills
Isabelle Bishop – Sr., Catalina Foothills

100 FREE
Hannah Houlton – So., Ironwood Ridge
Teagan McGinnis – Sr., Salpointe
Sarah Schou – So., Salpointe

500 FREE
Dalen Hinderaker, Salpointe
Hayley Mayhew, Ironwood Ridge
Heidi Bockisch, Catalina Foothills

200 FREE RELAY
Salpointe: Jialing Brust, Haley Mattingly, Alexis Rothe, Teagan McGinnis
Catalina Foothills: Heidi Bockisch, Jenna Vaaler, Kristina DeFoor, Gianna Badillo
Ironwood Ridge: Haley Mayhew – So. Katrina Zearley McKenzie Harrison – Sr. Hannah Houlton – So.

100 BACK
Hannah Houlton, So. Ironwood Ridge
Isabelle Bishop – Sr., Catalina Foothills
Sarah Schou, Salpointe
Jenna Vaaler, Sr. Catalina Foothills

100 BREAST
Hayley Mayhew, Ironwood Ridge
Melissa King, Fr. Catalina Foothills
Brittany Manifold – Sr., Ironwood Ridge

400 FREE RELAY
Salpointe: Sarah Schou, Dalen Hinderaker, Alexis Rothe, Teagan McGinnis
Catalina Foothills: Heidi Bockisch – Jr. Jenna Vaaler – Sr. Gianna Badillo Taylor Alicea-Jorgensen – Fr.
Marana: Seadra Hamilton – So. Alexandra Young – Sr. Adelina Ortiz – Jr. Kiera Lamoreaux – Jr.

DIVING
Hannah Kuntsman, Catalina Foothills
Andrea Bracamonte, Buena
Alexis Kinas, Catalina Foothills
Grace Linscott, Salpointe
Kate Longenecker, Salpointe

BOYS ALL-DIVISION III

Swimmer of the Year
Will Newman, Pusch Ridge

Coach of the Year
Lisa Sartori, Sabino

200 MEDLEY RELAY
Tanque Verde: Sam Merrill – Jr. Tanner Morris – Sr. Xander Flores – Sr. Joe Breinholt – Sr.
Pusch Ridge: Will Newman – Jr. Joey Misiaszek – Jr. Jared Weinberger – Sr. Louis Choi – So.
Walden Grove: Theodore Lowell – Fr. Justin Kueck – Sr. Andrew Nay – Sr. Matt Vanisi – Fr.

200 FREE
Andrew Nay, Sr. Walden Grove
John Denninghoff – So., Sabino
Joe Breinholt – Sr., Tanque Verde

200 IM
Will Newman, Jr. Pusch Ridge (STATE CHAMPION)
Ian Urquhart – So., The Gregory School
Xander Flores – Sr., Tanque Verde

50 FREE
Joe Breinholt, Sr. Tanque Verde
Andrew Nay, Sr. Walden Grove
Brad Roden – Sr., Desert Christian

100 FLY
Will Newman, Pusch Ridge
Jared Weinberger – Sr., Pusch Ridge
Ian Urquhart – So., The Gregory School

100 FREE
Andrew Nay, Walden Grove (STATE CHAMPION)
Joe Breinholt, Tanque Verde
John Denninghoff – So., Sabino

500 FREE
Grant Nations, Sabino
Andrew Nay, Walden Grove
Jerah Francone – Jr., Desert Christian

200 FREE RELAY
Desert Christian: Caleb Kruis Jr., Keenan Harmon Jr., Jerah Francone Jr., Brad Roden Sr.
Sabino: Rory Albrecht, Seth Markowski, Grant Nations, John Denninghoff
Tanque Verde: Xander Flores – Sr. Sam Merrill – Jr. Tanner Morris – Sr. Joe Breinholt – Sr.

100 BACK
Will Newman, Pusch Ridge (STATE CHAMPION)
Andrew Nay, Walden Grove
Logan Jacobs – Jr., The Gregory School

100 BREAST
Grant Nations, Sabino
Justin Kueck – Sr., Walden Grove
Will Newman, Pusch Ridge

400 FREE RELAY
Sabino: Rory Albrecht, Seth Markowski, John Denninghoff, Grant Nations
Tanque Verde: Xander Flores – Sr. Tanner Morris – Sr. Sam Merrill – Jr. Joe Breinholt – Sr.
Desert Christian: Caleb Kruis – Jr. Jacob Harmon – Jr. Jerah Francone – Jr. Brad Roden – Sr.

GIRLS ALL-DIVISION III

Swimmer of the Year
Kaylin Farnum, Sabino

Girls Coach of the Year
Melanie Paulsen, Sabino

200 MEDLEY RELAY
Sabino: Skylar Dikeman, Beatrice Oliver, Margaret Oliver, Kaylin Farnum (STATE CHAMPION)
Tanque Verde: Hazel Dasse – So. Lindsey Sohoel-Smith – So. Madison Winkle – Fr. Bridget Spooner – Sr.
Walden Grove: Grace Stevens – So. Jillian Big – Jr. Dilyn O’Connell – Sr. Emma Stevens – Sr.

200 Free
Isabella Black – Fr., Pusch Ridge
Hazel Dasse – So., Tanque Verde
Dilyn O’Connell – Sr., Walden Grove

200 IM
Kaylin Farnum, Sabino: 200 IM
Lindsey Sohoel-Smith – So., Tanque Verde
Isabella Black – Fr., Pusch Ridge

50 FREE
Isabella Black, Pusch Ridge
Skylar Dikeman, Sabino
Emma Stevens – Sr., Walden Grove

100 FLY
Margaret Oliver – Jr., Sabino
Darien Apuron – So., San Manuel
Haley Johnson – So., Pusch Ridge

100 FREE
Kaylin Farnum, Sabino (STATE CHAMPION)
Isabella Black, Pusch Ridge
Emma Stevens – Sr., Walden Grove

500 FREE
Mackenzie Reagan – So., The Gregory School
Margaret Oliver – Jr., Sabino
Anna Ellis – So., Tanque Verde

200 FREE RELAY
Walden Grove: Dilyn O’Connell – Sr. Jillian Big – Jr. Kaeleen Stauffer – Fr. Emma Stevens – Sr.
Sabino: Angela Malone – So. Beatrice Oliver – Jr. Mikaela Spry – Sr. Carah Haynes – Fr.
The Gregory School: Hannah Emami – Jr. Elaine Wright – Sr. Lora Calonje – So. Mackenzie Reagan – So.

100 BACK
Skylar Dikeman, Sabino
Dilyn O’Connell – Sr., Walden Grove
Isabella Black, Pusch Ridge

100 BREAST
Lindsey Sohoel-Smith, So. Tanque Verde
Nina Weinberger – So., Pusch Ridge
Gianna Sweeney – So., San Manuel

400 FREE RELAY
Sabino: Skylar Dikeman, Margaret Oliver, Mikayla Spry, Kaylin Farnum (STATE CHAMPION)
Tanque Verde: Bridget Spooner, Hazel Dasse, Sarynn Patterson, Lindsey Sohoel-Smith
Pusch Ridge: Haley Johnson – So. Gabriella Dean – Fr. Nina Weinberger – So. Isabella Black – Fr.

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

 

frog

print

To Top