Tucson High School Sports

Division II Wrestling All-Stars presented by the Tucson Conquistadores

(Andy Morales/AllSportsTucson.com)

Wrestler of the Year
Marcus Castillo, Mountain View (58-0)

Freshman of the Year
Jaime Rivera, Sunnyside (37-5)

Coach of the Year
Anthony Leon, Sunnyside (State Champion)

106
1: Brandon Lee, Flowing Wells (Section Champion)
2: Victor Lopez, Sunnyside
3: Zane Almon, Mountain View
4: Omero Bustomante, Empire
5: Ryan Cruz, Buena

113
James Brown, Sunnyside (Section/State Champion)
Brandon Paredes, Mountain View
Ethan Shoup, Cienega
Kellan Merz, Ironwood Ridge
Joaquin Fragoso, Flowing Wells

James Brown (Andy Morales)

120
Jaime Rivera, Sunnyside (Section/State Champion)
Chris Lopez, Mountain View
Cole Hickey, Cienega
Sergio Ochotorena, Desert View
Dylan Kern, Marana

Jaime Rivera (Andy Morales)

126
Bobby Tellez, Cienega (Section/State Champion)
Jesse Ybarra, Sunnyside
Seth Legros, Mountain View
Antonio Lopez, Desert View
Stefan Sulentic, Marana

Bobby Tellez (Andy Morales)

132
Marcus Castillo, Mountain View (Section/State Champion)
Tyler Rokop, Ironwood Ridge
Aaron Rodriguez, Sunnyside
Logan Mitchell, Cienega
Shane Snyder, Buena

Marcus Castillo (Andy Morales)

138
Rico Robles, Sunnyside (State Champion)
Jason Hill, Cienega (Section Champion)
Brent Ward, Ironwood Ridge
Esai Castillo, Mountain View
Richard Cunes, Desert View

Rico Robles (Andy Morales)

145
Carlo Castagnaro, Cienega (Section Champion)
Harrison Easby, Mountain View
Willie Rose, Sunnyside
Jacob Brown, Ironwood Ridge
Nate Nadler, Marana

152
Anthony Echemendia, Sunnyside (Section/State Champion)
Payton Billings, Ironwood Ridge
Jonathan Lopez, Desert View
Alex Klemm, Empire
Jesus Chavira, Marana

Anthony Echemendia (Andy Morales)

160
Fernando Villaescusa, Sunnyside (Section Champion)
Gabe Levy, Cienega
Avery Parker, Ironwood Ridge
Bryson Young, Mountain View
Luke Williams, Empire

170
Dominique Johnson, Cienega (Section Champion)
Jose Beltran, Ironwood Ridge
Orlando Sotelo Jr., Sunnyside
Devin Sullivan, Buena
Jacob Lloyd, Cholla

182
Elijah Wyatt, Sunnyside (Section/State Champion)
Chance Sasser, Ironwood Ridge
Garrett Bejarano, Empire
Timmy Morris, Cienega
Jovoni Borbon, Buena

Elijah Wyatt (Andy Morales)

195
Eric Purvin, Mountain View (Section Champion)
James Soto, Sunnyside
Luca Moili, Ironwood Ridge
Dev`yon Johnson, Buena
Anthony Contreras, Cienega

220
Rudy Acedo, Mountain View (Section Champion)
Mario Lopez, Buena
Christopher Gomez, Ironwood Ridge
Isaiah Webb, Cienega
Edmundo Pena, Sunnyside

285
Adrian Monveal, Sunnyside (Section Champion)
Manaia Fruean, Buena
Ervyn Rivuis, Desert View
Hernan Ortiz, Nogales
Seth Liest, Cienega

D-III WRESTLING ALL-STARS

D-IV WRESTLING ALL-STARS

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at

print

To Top