Featured

Former Nighthawk pitcher Christian Pearcy named NACC All-Conference

(Rockford Photo)

Former Ironwood Ridge standout Christian Pearcy named Northern Athletics Collegiate Conference (NACC) South Division Honorable Mention playing for Rockford University in Illinois.

Pearcy was the ace of the Regents’ pitching staff throughout the year according to a release and ended his season at or near the top of the conference in multiple pitching categories. He made ten starts (2nd NACC), including tossing two complete games (6th NACC), and led the Regents with 61.0 innings pitched (4th NACC). He also had 66 strikeouts (2nd NACC) and a 3.84 earned run average (10th NACC).

This list will be updated all year in an effort to recognize all former local prep stars who have gone on to achieve either academic and/or athletic awards at the next level. These are not high school awards but collegiate and professional recognitions. NOT CHAMPIONSHIPS. If you are aware of anything I have missed along the way, please let me know. amoralesmytucson@yahoo.com

Portions from news release.

We recognized 134 athletes in 2020 and 154 athletes this year so far.

Christian Pearcy/Baseball
Ironwood Ridge/Rockford
NACC South Pitcher of the Week (3/21)
NACC South All-Conference (5/17)

Trevor Werbylo/Golf
Salpointe/Arizona
All-Pac-12 First Team (5/6)
Forme Tour Player of the Year (9/14)

Delaney Schnell/Diving
Tucson/Arizona
NCAA All-American 1 Meter (3/19)
NCAA All-American Platform (3/21)
CSCAA All-American 1 Meter (3/23)
CSCAA All-American Platform (3/23)
Pac-12 Fall/Winter Academic Honor Roll (5/19)
CSCAA Scholar All-American (7/6)
Arizona Female Junior of the Year (8/23)

Bijan Robinson/Football
Salpointe/Texas
Maxwell Award Watch List (7/19)
AP Preseason All-American (8/24)
Walter Camp Offensive Player of the Week (9/7)
Big 12 Offensive Player of the Week (9/7)

Angelina Amparano/Soccer
Salpointe/Pima
ACCAC Keeper of the Week (8/31)
Aztecs Player of the Week (9/7)

Mari Acosta/Soccer
Sahuarita/Pima
ACCAC Player of the Week (9/6)

Hope Hisey/Soccer
Canyon del Oro/Arizona/FC Tucson Women
Pac-12 Fall/Winter Academic Honor Roll (5/19)
WPSL Desert Conference Goalie of the Year

Kelly Pierce/Soccer
Salpointe/FC Tucson Women (8/24)
Desert Conference Coach of the Year

Luz Duarte/Soccer
Catalina/Pueblo/FC Tucson Women
FC Tucson Women MVP (7/30)
WPSL All-Conference Team (8/17)

Laura Pimienta/Soccer
Mountain View/FC Tucson Women
WPSL All-Conference Team (8/17)

Nick Gonzales/Baseball
Cienega/Pirates
BaseballAmerica No. 3 Pirate Prospect (1/19)
BaseballAmerica No. 51 MLB Prospect (1/19)
MLB Second-Base Prospect (1/24)
MLB Top Prospect Performer (8/22)

Priscilla Pimienta/Soccer
Mountain View/FC Tucson Women
WPSL All-Conference Team (8/17)

Samantha Quezada/Softball
Mountain View/Bethany College
KCAC Softball Player of the Week (2/22)
First Team All-KCAC (5/5)

Marlee Baxter/Softball
Rio Rico/Tabor
All-KCAC Honorable Mention (5/5)

Kiko Romero/Baseball
Canyon del Oro/Central Arizona
All-ACCAC/Region I First Team (5/4)
West Coast League Player of the Week (8/16)
West Coast League Player of the Week (8/24)

Jordi Ives/Soccer
Mountain View/Air Force
Mountain West All-Newcomer Team (4/15)

Malia Vanisi/Soccer
Walden Grove/New Mexico
Lobo of the Week (5/12)
Mountain West Spring Academic Team (7/14)
Mountain West Scholar Athlete (7/15)

Amya Legarra/Softball
Canyon del Oro/Utah State
Mountain West Spring Academic Team (7/14)
Mountain West Scholar Athlete (7/15)

Briggs Duce/Golf
Buena/Arizona
CGAA All-America Scholar (7/30)

Gavin Cohen/Golf
Catalina Foothills/Loyola Marymount
WCC Golfer of the Month (3/17)
LMU Male Athlete of the Year (4/26)
LMU Best Moment (4/26)
WCC Golf All-Academic Team (6/18)
CGAA All-America Scholar (7/30)

Turner Washington/Track & Field
Canyon del Oro/Arizona State
First Team NCAA Indoor All-American (3/14)
USTFCCCA Male Athlete of the Week (3/23)
Pac-12 Field Athlete of the Week (3/25)
Pac-12 Field Athlete of the Week (4/14)
USTFCCCA Male Athlete of the Week (4/20)
USTFCCCA Male Athlete of the Week (5/4)
First Team NCAA Outdoor All-American Shot Put (6/9)
First Team NCAA Outdoor All-American Discus (6/11)
The Bowerman Finalist (7/15)
CoSIDA Academic All-District (7/15)
USTFCCA All-Academic (7/22)
National Scholar Field Athlete of the Year Indoor (7/22)
National Scholar Field Athlete of the Year Outdoor (7/22)

Trevor Volpe/Track
Salpointe/Arizona
USTFCCA All-Academic (7/22)

Samantha Schadler/Track
Rio Rico/Duke
USTFCCA All-Academic (7/22)

Allie Schadler/Track
Rio Rico/Washington
USTFCCA All-Academic (7/22)

Trenton Bourguet/Football
Marana/ASU
Scholar Baller (7/22)

Isabella Almazan/Soccer
Salpointe/Northern Colorado
Big Sky All-Academic (7/15)

Kalista Kakou/Soccer
Salpointe/Eastern Washington
Big Sky All-Academic (7/15)

Colin Dreis/Football
Salpointe/Montana
Big Sky All-Academic (7/15)

Heath Beemiller/Football
Ironwood Ridge/NAU
Big Sky All-Academic (7/15)

Terrell Hayward/Football
Cienega/NAU
Big Sky All-Academic (7/15)

Taylor Powell/Football
Salpointe/Sacramento State
Big Sky All-Academic (7/15)

Morgan Gappmayer/Volleyball
Ironwood Ridge/NAU
Big Sky All-Academic (7/15)

Giselle Mata/Soccer
Cienega/NAU
Big Sky All-Academic (7/15)

Alyza Flores/Golf
Cienega/NAU
Big Sky All-Academic (7/15)

Luis Aguilar/Football
Nogales/Northern Arizona
Big Sky First Team (4/21)
Big Sky All-Academic (7/15)

Emma Franzone/Soccer
Sahuarita/Pima
Honorable Mention All-ACCAC (5/12)
Second Team All-Region I (5/12)
NJCAA First Team All-Academic (7/15)

Briannah Gerhart/Soccer
Tanque Verde/Pima
NJCAA First Team All-Academic (7/15)

Lydia Griffith/Basketball
Buena/Pima
NJCAA First Team All-Academic (7/15)

Marissa Lopez/Track
Sahuarita/Pima
NJCAA First Team All-Academic (7/15)

Andrea Vigil-German/Volleyball
Ironwood Ridge/Pima
NJCAA First Team All-Academic (7/15)

Wyatt Wingstad/Baseball
Cienega/Gateway
NJCAA First Team All-Academic (7/15)

Angel Addleman/Basketball
Palo Verde/Pima
NJCAA Second Team All-Academic (7/15)

Kaitlyn Bassett/Soccer
Sabino/Pima
NJCAA Second Team All-Academic (7/15)

Jesse Avina/Track
Buena/Paradise valley
NJCAA Second Team All-Academic Indoor (7/15)
NJCAA Second Team All-Academic Outdoor (7/15)

Alyssa Kopach/Soccer
Ironwood Ridge/Pima
Second Team All-ACCAC (5/12)
Second Team All-Region I (5/12)
NJCAA Second Team All-Academic (7/15)

Alejandra Ramirez/Soccer
Marana/Pima
NJCAA Second Team All-Academic (7/15)

Alondra Lugo/Softball
Douglas/Eastern Arizona
NJCAA Second Team All-Academic (7/15)

Solymar Navarro/Softball
Sahuarita/Eastern Arizona
ACCAC Third Team (5/10)
NJCAA Second Team All-Academic (7/15)

Angela Amparano/Soccer
Salpointe/Pima
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Jaslyn Booker/Basketball
Buena/Pima
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Kortney Cahill/Soccer
Cienega/Pima
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Emmanuel Corral/Track
Pusch Ridge/Pima
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Shane Erickson/Baseball
Ironwood Ridge/Pima
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Aydalis Felix/Volleyball
Rincon/UHS/Pima
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Caleb Rayman/Track
Cienega/Pima
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Holly Stutz/Volleyball
Cienega/Pima
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Brendan Torres/Track
Empire/Pima
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Seti Valencia/Soccer
Sunnyside/Pima
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Alec Larson/Baseball
Catalina Foothills/Eastern Arizona
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Alyssa Carpio/Softball
Tucson/Yavapai
NJCAA Third Team All-Academic (7/15)

Maya Benita/Golf
Catalina Foothills/Arizona
WGCA All-American Scholar (7/6)

Spencer Packard/Baseball
Canyon del Oro/Campbell
Grand Park CSL All-Star (7/4)

Brooks Fail/Swim
Catalina Foothills/Arizona
NCAA All-American 500 Free (3/25)
NCAA All-American 1650 Free (3/27)
NCAA All-American 200 Fly (3/27)
NCAA HM All-American 800 Free Relay (3/24)
Pac-12 Fall/Winter Academic Honor Roll (5/19)
CSCAA Scholar All-American (7/6)

Andre Jackson/Baseball
Cienega/LA Dodgers (AA)
MLB Futures All-Star (6/30)

Roman Bravo-Young/Wrestling
Sunnyside/Penn State
NCAA All-American (3/20)
Honda Trophy Finalist
Penn State Male Athlete of the Year (6/29)

Erik Orr/Swim
Rincon/UHS/Air Force
Academic All-WAC (6/24)

Chloe Gavino/Tennis
Catalina Foothills/NM State
WAC Second Team (4/29)
Academic All-WAC (6/24)

Andrew Rhonehouse/Track
Catalina Foothills/Grand Canyon
Academic All-WAC (6/24)

Lyric Baker/Soccer
Cienega/NM State
Academic All-WAC (6/24)

Hannah Leitner/Soccer
Rincon/UHS/NM State
WAC Second Team (4/11)
Academic All-WAC (6/24)

Hannah Draper/Soccer
Catalina Foothills/NM State
Academic All-WAC (6/24)

Anabella Muscoreil/Basketball
Marana/Dixie State
Academic All-WAC (6/24)

Hope Banales/Softball
Canyon del Oro/NM State
Academic All-WAC (6/24)

Hailey Tanori/Softball
Sahuarita/NM State
WAC Athlete of the Week (3/22)
Academic All-WAC (6/24)

Bailey Thompson/Softball
Canyon del Oro/Seattle
WAC Athlete of the Week Nominee (3/15)
WAC Athlete of the Week (3/29)
WAC Athlete of the Week Nominee (4/12)
All-WAC First Team (5/12)
NFCA Pacific 3rd Team (5/20)
Academic All-WAC (6/24)

Anjolee Aguilar-Beaucage/Softball
Salpointe/Grand Canyon
WAC Athlete of the Week Nominee (4/5)
WAC Honorable Mention (5/12)
Academic All-WAC (6/24)

Lexy Coons/Softball
Sahuaro/Grand Canyon
Academic All-WAC (6/24)

Jaiden Reid/Softball
Ironwood Ridge/Grand canyon
Academic All-WAC (6/24)

Jake Engel/Baseball
Ironwood Ridge/Dixie State
All-Decade Team (1/7)
Academic All-WAC (6/24)

Sam Lossou/Soccer
Rincon UHS/Pima
First Team All-ACCAC (5/13)
First Team All-Region I (5/13)
United Soccer Coaches All-American (6/17)
NJCAA D-II First Team All-American (6/24)

Brianna Hardy/Softball
Buena/Phoenix College
NJCAA D-II Pitcher of the Week (3/14)
ACCAC D-II Pitcher of the Week (4/2)
ACCAC D-II Pitcher of the Week (4/11)
ACCAC First Team (5/10)
ACCAC Pitcher of the Year (5/10)
Division II All-Region (5/10)
NJCAA D-II Championship MVP (5/10)
NFCA D-II South Region First Team (6/4)
NFCA D-II First Team All-American (6/4)
NFCA D-II Pitcher of the Year (6/4)
NJCAA D-II First Team All-American (6/11)
NJCAA Female Student-Athlete of the Year (6/11)

Bryce Cotton/Basketball
Palo Verde/Perth Wildcats
Fans MVP (6/15)
National Basketball League MVP (6/15)
All-NBL First Team (6/15)

Karena Garcia/Multiple Sports
Flowing Wells/Smith
NEWMAC Academic All-Conference (3/10)
Smith Woman of the Year (5/28)
Smith Student-Athlete of the Year (5/28)

Nick Estrella/Baseball
Ironwood Ridge/Azusa Pacific
NCBWA All-West Region (5/26)
ABCA/Rawlings NCAA Div. II All-West Region (6/2)

Justice Summerset/Track & Field
Mountain View/Arizona
2nd Team NCAA Outdoor All-American (6/11)

Johnnie Blockburger/Track
Tucson High/Arizona
Pac-12 Track Athlete of the Week (3/25)
Pac-12 Track Athlete of the Week (4/14)
Pac-12 Freshman of the Year (5/19)
2nd Team NCAA Outdoor All-American (6/9)

Isaiah Murphy/Basketball
Cienega/ Hiroshima Dragonflies
Top 5 Rookie (6/6)

Tim Derksen/Basketball
Amphitheater/Geneve
Eurobasket All-Swiss SBL Player of the Year (6/4)
Eurobasket All-Swiss SBL Forward of the Year (6/4)
Eurobasket All-Swiss SBL Import Player of the Year (6/4)
Eurobasket All-Swiss SBL First Team (6/4)

Tristan Peterson/Baseball
Canyon del Oro/Washington State
Pac-12 All Conference (6/3)

Nate Baez/Baseball
Ironwood Ridge/ASU
Pac-12 Honorable Mention (6/3)

Lauren Wedman/Softball
Sahuaro/Colorado Mesa
RMAC Preseason Players to Watch (2/11)
RMAC Player of the Week (3/2)
RMAC First Team (5/12)
NFCA South-Central 1st Team (5/20)
NFCA D-II First Team (5/25)

Kevin Jimenez/Baseball
Nogales/New Mexico State
WAC Second Team (5/25)

Sam Beskind/Basketball
Catalina Foothills/Stanford
Pac-12 Fall/Winter Academic Honor Roll (5/19)

Jacob Meeker-Hackett/Football
Cienega/Arizona
Pac-12 Fall/Winter Academic Honor Roll (5/19)

Rhett Rodriguez/Football
Catalina Foothills/Arizona
Pac-12 Fall/Winter Academic Honor Roll (5/19)

Alex Parkhurst/Beach Volleyball
Salpointe/Arizona
Pac-12 Second Team (5/21)

Blaise Biringer/Softball
Cienega/Mississippi
SEC Freshman of the Week (4/13)
All-SEC Freshman Team (5/11)

Celine Pacheco/Softball
Empire/Milwaukee School of Engineering
NFCA Great Lakes 2nd Team (5/20)

Stacy Iveson/Softball
Catalina/Pima/Yavapai (coach)
NJCAA Softball Coaches Association Hall of Fame (5/21)

Carlie Scupin/Softball
Tucson High/Arizona
Pac-12 Freshman of the Week (3/2)
Pac-12 Player of the Week (3/2)
Pac-12 Player of the Week (4/26)
All Pac-12 Freshman Team (5/16)
NFCA West 3rd Team (5/20)

Halle Morris/Softball
Canyon del Oro/ Utah
NFCA Pacific 3rd Team (5/20)

Ellessa Bonstrom/Softball
Canyon del Oro/Utah
All Pac-12 Third Team (5/16)

Brianna Guzman/Soccer
Douglas/Cochise
ACCAC Keeper of the Week (5/4)
Second Team All-ACCAC (5/12)
First Team All-Region I (5/12)

Derrick Calvillo/Baseball
CDO/Dickinson State
NSAA Player of the Week (4/12)

Jake Federico/Baseball
Tucson/Briar Cliff
Briar Cliff Athlete of the Week (3/15)
All-GPAC Honorable Mention (5/17)

Manuel Quiroz/Soccer
Sunnyside/Pima
Region I, D-II Finals Most Valuable Player (5/15)

John Michael Gonzalez Jr./Baseball
Empire/Rainy River
MCAC Player of the Week (4/19)
MCAC North Division Player of the Year (5/12)
All-MCAC Baseball Team (5/13)

Mateo Sierras/Baseball
Tucson/Rainy River
MCAC Pitcher of the Week (3/22)
MCAC All-North Division Team (5/12)
All-MCAC Baseball Team (5/13)

Akira Jones/Track & Field
Saint David/Pima
NJCAA D-I All-American (5/13)

Reise Way/Track & Field
Buena/Pima
NJCAA All-American (5/13)

Juan Suarez/Soccer
Desert View/Pima
All-ACCAC Honorable Mention (5/13)
Second Team All-Region I (5/13)

Francisco Manzo/Soccer
Salpointe/Pima
All-ACCAC Honorable Mention (5/13)
Second Team All-Region I (5/13)

Dave Cosgrove/Soccer
Catalina/Pima Coach
ACCAC Coach of the Year (5/13)

Reece Gardner/Track & Field
Marana/Pima
NJCAA All-American (5/12)

Alyssa Trejo/Softball
Tucson/UNLV
Rebel of the Week (4/30)

Mia Trejo/Softball
Tucson/UNLV
Mountain West Player of the Week (5/4)
Rebel of the Week (5/5)
All-Mountain West Second Team (5/12)

Jonathan Lerma/Baseball
Catalina/Central Lakes
MCAC All-Central Division Team (5/12)

Valentina Franco/Soccer
Tucson/Pima
First Team All-ACCAC (5/12)
First Team All-Region I (5/12)

Litycia Espinoza/Soccer
Sahuarita/Pima
Honorable Mention All-ACCAC (5/12)
Second Team All-Region I (5/12)

Saydee Guzman/Soccer
Cienega/Pima
Honorable Mention All-ACCAC (5/12)
Second Team All-Region I (5/12)

Ruth Morga/Soccer
Cholla/Park University
Player of the Game (4/1)
Cal Pac Honorable Mention (5/12)

Julian De Alva/Baseball
Ironwood Ridge/Rainy River
MCAC Player of the Week (3/22)
Voyageur Player of the Week (5/5)

Antonio Garcia/Baseball
Pueblo/Rainy River
Voyageur Player of the Week (5/5)

Tristan Shehorn/Football
Ironwood Ridge/Ottawa
SAC Offense 1st Team (4/22)
NAIA Coaches All-America (5/5)

Raquel Lane/Soccer
Desert Christian/Trinity International
NCCAA Scholar Athlete (5/4)

Mikey Lord/Soccer
Desert Christian/Trinity International
NCCAA Scholar Athlete (5/4)

Alex Kelch/Baseball
Canyon del Oro/Pima
All-ACCAC/Region I Second Team (5/4)

Taylor Radtke/Softball
Desert Christian/Vanguard
GSAC All-Softball Team (5/4)

Nalani Hernandez/Basketball
Tucson/Pima Asst. Coach
WER Asst. Coach of the Year Nominee (4/13)

Connor Wierman/Golf
Ironwood Ridge/Pima
NJCAA All-Region (5/2)

Andrew Rivas/Golf
Canyon del Oro/Pima
NJCAA All-Region (5/2)

Reagan Martin/Flag Football
Canyon del Oro/Kansas Wesleyan
Flag Football All-KCAC (4/17)

Diego Bejarano/Baseball
Tucson/Park University
Player of the Game (5/2)

Orlando Rodriguez/Baseball
Cholla/Rainy River
MCAC Player of the Week (4/27)

Terrell Huggins/Baseball
Cienega/Pima
ACCAC DI Player of the Week (4/27)

Noah Estrella/Baseball
Flowing Wells/Pima
ACCAC DI Pitcher of the Week (4/27)

Clay Branton III/Football
Tucson/Arizona Christian
SAC Defensive 2nd Team (4/22)

Harrison Beemiller/Football
Ironwood Ridge/Northern Arizona
Big Sky Second Team (4/21)

Jonas Leader/Football
Canyon del Oro/Northern Arizona
Big Sky Second Team (4/21)

Abby Doughty/Softball
Cienega/Utah Valley
Preseason All-WAC Team (4/14)

Elijah Bussey/Soccer
Buena/Air Force
WAC Player of the Week (4/12)

Shakir Smith/Basketball
Tucson High/Sporting Portugal
2021 Taca De Portugal MVP (4/11)

Robby Campillo/Baseball
Salpointe/Arizona Christian
GSAC Player of the Week (2/8)

Chloe Kunnemann/Soccer
Empire/Pima
NJCAA DII Goalie of the Week (4/7)

Luisa Chavez/Basketball
Rio Rico/Pima
ACCAC Third Team (4/6)
ACCAC Region I-DII First Team (4/6)

Nikya Orange/Basketball
Tanque Verde/Pima
ACCAC Third Team (4/6)
ACCAC Region I-DII First Team (4/6)
ACCAC Player of the Week (4/6)

Reilly Tidwell/Softball
Mountain View/Western Oregon
GNAC Pitcher of the Week (3/29)

Ezekiel Alley/Basketball
Cholla/Northwest Nazarene
GNAC Player of the Week (1/11)
GNAC Player of the Week (1/18)
GNAC Player of the Week (2/8)
GNAC Player of the Week (2/22)
GNAC Player of the Week (3/8)
NCAA DII West Region All-Tournament Team (3/15)
NABC West District Second Team (3/21)

Tony Torres/Indoor Track
Ironwood Ridge/Colorado Mesa
USTFCCCA All-America (3/15)

Baylee Slaughter/Basketball
Marana/Arizona Christian
GSAC Scholar-Athlete (3/25)

Travis Walker/Basketball
Sabino/Arizona Christian
GSAC Scholar-Athlete (3/25)

Samantha Loving/Tennis
Salpointe/Southwestern College
KCAC Tennis Player of the Week (3/23)

Zachary Bohnenkamp/Track
Canyon del Oro/Northern State
NSIC All-Academic Team of Excellence (3/18)

Maggie Oliver/Swim
Sabino/St. Cloud State
NSIC All-Academic Team of Excellence (3/18)

Kelsey Siemons/Basketball
Catalina Foothills/Colorado Mesa
RMAC Defensive Player of the Week (3/1)
RMAC All-Academic First Team (3/4)
RMAC All-Conference Honorable Mention (3/4)

Natalie Bartle/Basketball
Ironwood Ridge/Colorado Mesa
RMAC All-Academic Honor Roll (3/4)
RMAC All-Conference Second Team (3/4)

Summer Fox/Basketball
Pueblo/Black Hills State
RMAC All-Academic Honor Roll (3/4)

Robby Wilson/Basketball
Salpointe/Arizona Christian
GSAC All-Conference (3/2)

Luke Morrison/Baseball
Cienega/Ozarks
ASC Player of the Week (3/1)

Emma Morris/Basketball
Tanque Verde/Chaminade
Female Athletes of the Week (2/16)

Bree Olson/Basketball
Pusch Ridge/ Hawai’i at Hilo
Athlete of the Week (2/3)

Mandy Lorenson/Softball
Ironwood Ridge/Ft. Lewis
RMAC Preseason Players to Watch (2/11)

Drew Hill/Baseball
Ironwood Ridge/Colorado School of Mines
RMAC Preseason Players to Watch (2/11)

Alfredo Villa/Baseball
Rincon/UHS/Adams State
RMAC Preseason Players to Watch (2/11)

Abram Carrasco/Basketball
Cholla/Westmont
GSAC Player of the Week (2/1)

Comments
To Top