Featured

Playoffs: Alyssa Brown breaks 2,000; Rio Rico upsets Greenway; Full Soccer & Basketball updates

Alyssa Brown scored 38 points. (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

No. 3 Sahuaro beat No. 14 Moon Valley 60-38 Wednesday night to advance to the quarterfinal round of the 4A state playoffs where the Cougars will face No. 6 Mesquite at home on Saturday, Feb. 22. Sahuaro (26-1) was led by junior standout Alyssa Brown and her game-high 38 points.

STORY AT AZPREPS365.COM

Southern Arizona Career Scoring Leaders: Girls

1 Julie Brase, Catalina Foothills (2,913) 1994-1998
2 Alexis Cortez, Tucson (2,479) 2012-2016
3 Olivia Snyder, Green Fields (2,382) 2009-2013
4 Sydni Stallworth, Palo Verde (2,182) 2011-2015
5 Shawn Coder, Willcox (2,162) 1986-1990
6 Paula Pyers, Santa Rita (2,082) 1980-1984
7 Taneisha Gossett, Flowing Wells (2,043) 1990-1994
8 Alyssa Brown, Sahuaro (2,019) 2017-Present

Arizona Career Scoring Leaders: Girls

1 Julie Brase, Catalina Foothills (2,913) 1994-1998
2 Kayla Pedersen, Red Mountain (2,611) 2003-2007
3 Christina Wirth, Seton Catholic (2,550) 2001-2005
4 Ashley Wirtzberger, Yuma Catholic/Gila Bend (2,505) 2006-2010
5 Alexis Cortez, Tucson (2,479) 2012-2016
6 Nicole Powell, Mountain Pointe (2,478) 1996-2000
7 Shaylee Gonzales, Mesquite (2,385) 2014-2018
8 Olivia Snyder, Green Fields (2,382) 2009-2013
9 Alyssa Wahl, Cibola (2,366) 1999-2003
10 Wendy Woudenberg, Scottsdale Christian (2,295) 2001-2005
11 Haley Cavinder, Gilbert (2,282) 2016-2019
12 Marie Folsom, Corona del Sol (2,270) 1990-1994
13 Desirae Gonzalez, Kingman (2,255) 2012-2016
14 Brooke Jackson, Mesa Mountain View (2,250) 2003-2007
15 Lindsey VanAllen, Mesquite (2,249) 2014-2018
16 Janae Gonzales, Sierra Linda (2,204) 2014-2018
17 Hanna Cavinder, Gilbert (2,191) 2016-2019
18 Dymond Simon, St. Mary’s (2,189) 2002-2006
19 Sydni Stallworth, Palo Verde (2,182) 2011-2015
20 Shawn Coder, Willcox (2,162) 1986-1990
21 Amy Showers, Camp Verde (2,161) 2001-2005
22 Bryce Nixon, Arcadia (2,122) 2014-2018
23 Najiyyah Pack, South Mountain (2,119) 2012-2016
24 Sonia Bribiescas, Superior (2,109) 1984-1988
25 Paula Pyers, Santa Rita (2,082) 1980-1984
26 Theresa Wirth, Seton Catholic (2,080) 2007-2010
27 Kalie Matthes, O’Connor (2,068) 2008-2012
28 Camille Zimmerman, Tempe Prep (2,054) 2010-2014
29 Taneisha Gossett, Flowing Wells (2,043) 1990-1994
30 Alyssa Brown, Sahuaro (2,019) 2017-Present
31 Taylor Chavez, Valley Vista (2,012) 2014-2018

WEDNESDAY, FEB.19

B Basketball Play-In Tournament (2A)
No. 10 St. Augustine 71, No. 23 Parker 53
No. 14 San Manuel 61, No. 19 Sanders 55

B Basketball First Round (3A/5A/6A)
No. 14 Pusch Ridge 59, No. 19 Monument Valley 48
No. 9 San Tan Foothills 62, No. 24 Tanque Verde 42
No. 5 Buena 68, No. 12 Ironwood Ridge 62
No. 10 Nogales 72, No. 7 Cienega 69
No. 2 Hamilton 67, No. 15 Tucson 42

G Basketball First Round (4A)
No. 3 Sahuaro 60, No. 14 Moon Valley 38
No. 10 Salpointe 63, No. 7 Saguaro 54
No. 13 Rio Rico 57, No. 4 Greenway 50
No. 2 Shadow Mountain 62, No. 15 Catalina Foothills 29

B Soccer Quarterfinals (4A/5A)
No. 1 Douglas 3, No. 9 Walden Grove 1
No. 1 Sunnyside 3, No. 8 Casteel 0

THURSDAY, FEB. 20

B Basketball Quarterfinals (1A Prescott Valley)
No. 4 Baboquivari vs. No. 5 Duncan, 1:30 p.m.
No. 8 Patagonia vs. No. 1 Ft. Thomas, 4:40 p.m.

G Basketball Quarterfinals (1A PV/5A)
No. 1 St. David vs. No. 8 Grand Canyon, Noon
No. 4 Baboquivari vs. No. 5 Mogollon, 3 p.m.
No. 6 Buena at No. 3 Cactus Shadows, 7 p.m.

FRIDAY, FEB. 21

G Soccer Championship (3A)
No. 8 Sahuarita vs. No. 3 Gilbert Christian at Williams Field, 5 p.m.

B Basketball Quarterfinals (4A/5A)
No. 7 Buckeye at No. 2 Salpointe, 7 p.m.
No. 6 Mesquite at No. 3 Catalina Foothills, 7 p.m.
No. 5 Buena at No. 4 South Mountain, 7 p.m.
No. 10 Nogales at No. 2 Ironwood, 7 p.m.

G Basketball Second Round (3A)
No. 16 Valley Christian at No. 1 Sabino, 7 p.m.
No. 11 Tanque Verde at No. 6 Tuba City, 7 p.m.

G Basketball First Round (2A-Prescott)
No. 2 Bisbee vs. No. 15 Morenci, TBD

B Basketball First Round (2A)
No. 10 St. Augustine vs. No. 7 Camp Verde at Yavapai, 12:30 p.m.
No. 13 San Manuel vs. No. 4 Glendale Prep at Prescott, 7:30 p.m.

B Basketball Semifinals (1A)
G Basketball Semifinals (1A)

SATURDAY, FEB. 22

G Soccer Semifinals (4A/5A/6A)
No. 10 Ironwood Ridge vs. No. 6 Desert Mountain at Higley, 11 a.m.
No. 4 Catalina Foothills vs. No. 1 Prescott at Williams Field, 1 p.m.
No. 7 Salpointe vs. No. 2 Arcadia at Williams Field, 11 a.m.

B Basketball Second Round (3A)
No. 12 Holbrook at No. 5 Sabino, 7 p.m.
No. 14 Pusch Ridge at No. 3 ALA-Queen Creek, 7 p.m.

G Basketball Quarterfinals (2A/4A)
No. 6 Mesquite at No. 3 Sahuaro, 7 p.m.
No. 10 Salpointe at No. 2 Shadow Mountain, 7 p.m.
No. 13 Rio Rico at No. 5 Flagstaff, 7 p.m.

B Soccer Semifinals (4A/5A)
No. 4 Arcadia vs. No. 1 Douglas at Mountain View, 11 a.m.
No. 4 Sunrise Mountain vs. No. 1 Sunnyside at Mountain View, 1 p.m.

B Basketball Quarterfinals (2A)
B Basketball Championship (1A)
G Basketball Championship (1A)

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014, he was awarded the Ray McNally Award in 2017, a 2019 AZ Education News award winner and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. He was the first in Arizona to write about high school beach volleyball and high school girls wrestling. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Andy was named an Honorary Flowing Wells Caballero in 2019. Contact Andy Morales at amoralesmytucson@yahoo.com

To Top