Featured

Jade Kwinn and Ais Martinez-Pompa win State Javelin Throw; Spring Golf Tee Times are set

Jade Kwinn (Sabino Photo)

SATURDAY, MAY 8

JAVELIN STATE CHAMPIONSHIP AT SETON CATHOLIC

STATE CHAMPIONS
D-II: Ais Martinez-Pompa, So. Cienega (130-6)
D-III: Jade Kwinn, Sr. Sabino (151-6) – State Record

SECOND PLACE
D-IV: Ally Jennings, So. Benson (102-11)

THIRD PLACE
D-IV: Anissa Jacquez, Fr. St. David (101-10)

FOURTH PLACE
D-II: William Stemler, Jr. Buena (155-2)
D-IV: Justin Ripperdan, Sr. Pusch Ridge (140-9)

FIFTH PLACE
D-III: Kiana Ortiz, Sr. Palo Verde (116-9)
D-IV: Bridger Sanborn. Sr. Willcox (137-10)

SIXTH PLACE
D-IV: Maylee Thompson, So. Willcox (92-3)

SEVENTH PLACE
D-II: Kendric Astacio, So. (147-6)
D-IV: Sydney Soto, Sr. Pusch Ridge (90-7)

EIGHTH PLACE
D-IV: Koy Richardson, So. St. David (133-4)

MONDAY, MAY 10

SPRING GOLF FIRST ROUND AT OMNI SONORAN
11:24 Jackson Orr, Pusch Ridge
11:33 Bailey Axen, Pusch Ridge
11:42 Joshua Carroll, Pusch Ridge
11:51 Sevy Ensio, Pusch Ridge
12:00 Jack Franco, Pusch Ridge
1:30 James Labukas, Gregory School

TUESDAY, MAY 11

SPRING GOLF SECOND ROUND AT OMNI

BEACH VOLLEYBALL SEMIFINALS
No. 1 Salpointe vs. No. 4 Mesquite at Casteel, 5 p.m.

BOYS VOLLEYBALL QUARTERFINALS
4A: No. 6 Salpointe at No. 3 Gilbert Christian, 6:30 p.m.
5A: No. 7 Millennium at No. 2 Cienega, 6:30 p.m.
5A: No. 6 Mountain View at No. 3 Gilbert, 6:30 p.m.

BASEBALL QUARTERFINALS
2A: No. 7 Phoenix Christian at No. 2 Benson, 4 p.m.
2A: No. 12 Scottsdale Prep at No. 4 Tombstone, 4 p.m.
3A: No. 4 Sabino vs. No. 5 Pusch Ridge, 6:30 p.m. at Goodyear
4A: No. 8 Notre Dame at No. 1 Canyon del Oro, 4 p.m.
4A: No. 5 Flagstaff at No. 4 Salpointe, 4 p.m.

SOFTBALL QUARTERFINALS
3A: No. 9 Winslow at No. 1 Sabino, 4:05 p.m.
3A: No. 12 ALA-Gilbert N at No. 4 Empire, 4:05 p.m.
3A: No. 10 Tanque Verde at No. 2 Snowflake, 4:05 p.m.
4A: No. 9 Poston Butte at No.1 Salpointe, 4:05 p.m.
4A: No. 6 Cactus at No. 3 Canyon del Oro, 4:05 p.m.
5A: No. 5 Mountain View at No. 4 Casteel, 4:05 p.m.
5A: No. 7 Cienega at No. 2 Canyon View, 4:05 p.m.
5A: No. 8 Buena at No. 1 Willow Canyon, 4:05 p.m.
5A: No. 14 Ironwood Ridge at No. 11 Millennium, 4:05 p.m.

WEDNESDAY, MAY 12

D-I TRACK & FIELD DAY 1 AT DESERT VISTA

WEDNESDAY, MAY 13

D-II TRACK & FIELD DAY 1 AT PERRY

BASEBALL QUARTERFINALS
3A: No. 4 Sabino/No. 5 Pusch Ridge vs. TBD at Diablo

FRIDAY, MAY 14

D-III TRACK & FIELD DAY 1 AT DESERT VISTA
D-IV TRACK & FIELD DAY 1 AT PERRY

1A BASEBALL SEMIFINAL AT DIABLO
No. 1 St. David vs. No. 5 Williams, 6:30 p.m.

SOFTBALL SEMIFINALS AT MOFFORD
1A: No. 3 San Manuel vs. No. 2 Bagdad, 5 p.m.
2A: No. 1 Benson vs. No. 4 Round Valley, 6 p.m.

SATURDAY, MAY 15

D-I/III TRACK & FIELD DAY 2 AT DESERT VISTA
D-II/IV TRACK & FIELD DAY 2 AT PERRY

Comments
To Top