Track and Field

Division IV Girl’s Track & Field All-Stars: Kacy Haynes & Amity Brown

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Kacy Haynes (5) with her teammates from the championship 4x100 relay (Courtesy)

Kacy Haynes (5) with her teammates from the championship 4×100 relay (Courtesy)

Runner of the Year
Kacy Haynes, Pusch Ridge

Athlete of the Year
Amity Brown, Immaculate Heart

Coach of the Year
Elmer Yazzie, Pusch Ridge

STATE CHAMPIONS

Girls High Jump
Amity Brown, Immaculate Heart (5-01)

Girls 4×100 Meter Relay
Pusch Ridge: Grizzle, Nicole; Corral, Lauren; Sawyer, Sara; Haynes, Kacy (51.65)

2ND PLACE

Girls Discus Throw
Theresa Sweeney, San Manuel (106-09)

Girls 100 Meter Dash
Kacy Haynes, Pusch Ridge (12.86)

3RD PLACE

Girls 200 Meter Dash
Kacy Haynes, Pusch Ridge (26.97)

ALL-SOUTHERN ARIZONA

100 METERS
1: Kacy Haynes, Pusch Ridge
2: Cherish Gotcher, Pusch Ridge
3: Maquanie Sullivan, Santa Cruz

200 METERS
1: Kacy Haynes, Pusch Ridge
2: Maquanie Sullivan, Santa Cruz
3: Lauren Corral, Pusch Ridge

400 METERS
1: Maquanie Sullivan, Santa Cruz
2: Wren Klump, Willcox
3: Keely Breedlove, The Gregory School

800 METERS
1: Wren Klump, Willcox
2: Maddie Garnand, Pusch Ridge
3: Katrina Alderete, St. Augustine

1600 METERS
1: Taylor Inocencio, St. Augustine
2: Eneida Quintero, San Manuel
3: Alyssa Chioye, St. Augustine

3200 METERS
1: Andrea Castaneda, San Manuel
2: Angel Valencia, Tombstone
3: Katrina Antone, Santa Cruz

100 HURDLES
1: Isabel Sanchez, Santa Cruz
2: Rebecca Perrez, Bisbee
3: Viviana Mendoza, Pusch Ridge

300 HURDLES
1: Keely Breedlove, The Gregory School
2: Isabel Sanchez, Santa Cruz
3: Emily Haynes, Immaculate Heart

4×100 RELAY
1: Pusch Ridge: Nicole Grizzle; Lauren Corral; Sara Sawyer; Kacy Haynes
2: The Gregory School: Keely Breedlove; Chiara Gloesslein; Ella Maltzman, Acacia Reeder
3: San Manuel: Andrea Castaneda; Angelica Garcia; Eneida Quintero; Leticia Vargas

4×400: RELAY
1: Pusch Ridge
2: St. Augustine: Taylor Inocencio; Katrina Alderete; Alyssa Chioye; Anna Ebenal
3: Willcox: Rebecca Archuleta; Kristi Webster; Viridiana Gutierrez; Wren Klump

4×800 RELAY
1: St. Augustine: Alyssa Chioye; Katrina Alderete; Taylor Inocencio; Deidra Sherman
2: Bisbee: Melissa Bustamante; Amy Luna; Zarina Martan; Irene Navarrete

SHOT PUT
1: Luciana Chavez, Bisbee
2: Theresa Sweeney, San Manuel
3: Kristi Webster, Willcox

DISCUS
1: Theresa Sweeney, San Manuel
2: Luciana Chavez, Bisbee
3: Kiauna Richardson, St. David

HIGH JUMP
1: Amity Brown, Immaculate Heart
2: Maquanie Sullivan, Santa Cruz
3: Sara Sawyer, Pusch Ridge

POLE VAULT
1: Rebecca Perez, Bisbee
2: Alicia Guerrero, San Manuel
3: Myranda Schasteen, Bisbee

LONG JUMP
1: Amity Brown, Immaculate Heart
2: Sara Sawyer, Pusch Ridge
3: Aubrey Malone, St. Augustine

TRIPLE JUMP
1: Jade Willard, San Manuel
2: Viviana Mendoza, Pusch Ridge
3: Heaven Murphy, Tombstone

Discuss this post in our Talk of Tucson Message Board
[bbp-forum-index]

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here, on AZPreps365.com and on the pages of the Vail Voice and the Tanque Verde Voice. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

[rps-paypal]



To Top