Featured

SWIM & DIVE CHAMPIONSHIPS: Sabino girls win second team title

Sabino coaches Lisa Sartori (L) & Melanie Paulsen with the school mascot and the Division III state championship trophy. (Courtesy Photo)

D-I & D-II: Nov. 3-4: Skyline Aquatic Center
D-III: Nov. 3-4: Phoenix Country Day
D-I, D-II & D-III Diving: Nov. 3: Skyline Aquatic Center

COMPLETE RESULTS

The Sabino girls scored 259 points to win the Division III Swim and Dive championship over Scottsdale Prep (200) and Scottsdale Saguaro (159). The state championships for all three divisions were held Friday and Saturday in the Phoenix area.

This is the second state championship in a row for the Sabercats. Only five schools from Southern Arizona have won championships and Catalina Foothills leads all team with 10.

Including relays, 16 individuals from Southern Arizona won gold medals. Ironwood Ridge junior Hannah Houlton, Catalina Foothills standout Scott Pekarske and Pusch Ridge senior William Newman collected two golds each.

When relays are included, Sabino standout Skylar Dikeman took home three gold medals as did Pekarske. Sabino standout Kaylin Farnum collected two gold medals in relay competition.

Catalina Foothills swept second place for the boys and girls.

TEAM CHAMPIONSHIPS

Catalina Foothills (10)
2000: 4A (Nicole Sayers-Penkalski)
2001: 4A (Nicole Sayers-Penkalski)
2002: 4A (Nicole Sayers-Penkalski)
2003: 4A (Nicole Sayers-Penkalski)
2004: 4A (Nicole Sayers-Penkalski)
2005: 4A-I (Nicole Sayers-Penkalski)
2006: 4A-I (Dale Payne)
2007: 4A-I (RJ Lundstrom)
2009: 4A-I (RJ Lundstrom)
2010: D-II (RJ Lundstrom)
2013: D-II (Ed Walter)

Sabino (2)
2016: D-III (Melanie Paulsen)
2017: D-III (Melanie Paulsen)

Rincon/University
1996: 4A (Mike Ward)

Sahuaro
1982: 5A (Kelly McConnell)

Salpointe
2012: D-II (Chad Castillo)

Drake Barberii (Courtesy Photo)

2017 GIRLS CHAMPIONS

TEAM: Sabino
Hannah Houlton, Jr. Ironwood Ridge (D-II: 50 FREE)
Hannah Houlton, Jr. Ironwood Ridge (D-II: 100 FREE)
Skylar Dikeman, So. Sabino (D-III: 50 FREE)
Sabino (D-III: 200 Medley Relay)
1 Dikeman, Skylar 2 Oliver, Beatrice 3 Oliver, Margaret 4 Farnum, Kaylin
Sabino (D-III: 400 Free Relay)
1 Dikeman, Skylar 2 Montague, Laurel 3 Farnum, Amanda 4 Farnum, Kaylin

2017 BOYS CHAMPIONS

Drake Barberii, Jr. Rincon/University (D-I: 100 FLY)
Scott Pekarske, Jr. Catalina Foothills (D-II: 200 FREE)
Scott Pekarske, Jr. Catalina Foothills (D-II: 500 FREE)
William Newman, Sr. Pusch Ridge (D-III: 200 IM)
William Newman, Sr. Pusch Ridge (D-III: 100 BACK)
Grant Nations, Jr. (D-III: 100 BREAST)
Catalina Foothills (D-II: 400 Free Relay)
1 DeFoor, Bradley 2 Greener, John 3 Mulay, Sam 4 Pekarske, Scott

SECOND
TEAM Catalina Foothills Girls
Kaylin Farnum, So. Sabino (D-III: 200 FREE)
Kaylin Farnum, So. Sabino (D-III: 100 FREE)
Skylar Dikeman, So. Sabino (D-III: 100: BACK)
Kaylan Ottosen, Fr. Walden Grove (D-III: 50 FREE)
Summer Westmoreland, Fr. Catalina Foothills (D-II: DIVING)
Kristen Alicea Jorgensen, Sr. Rincon/University (D-I: 100 FREE)
Nina Weinberger, Jr. Pusch Ridge (D-III: 100 BREAST)
Ironwood Ridge Girls (D-II: 200 Medley Relay)
1 Kester, Mackenzie 2 Mayhew, Haley 3 Kimball, Brooke 4 Houlton, Hanna
Ironwood Ridge Girls (D-II: 200 Free Relay)
1 Kester, Mackenzie 2 Kimball, Brooke 3 Mayhew, Haley 4 Houlton, Hanna
TEAM: Catalina Foothills Boys
Saverio Multin, Sr. Gregory School (100 FLY)
Grant Nations, Jr. (D-III: 500 FREE)
Canyon del Oro Boys (D-II: 200 Free Relay)
1 Riester, Landyn 2 Matson, Wyatt 3 Lerew, Tyler 4 Pollock, Alexander
Canyon del Oro Boys (D-II: 400 Free Relay)
1 Riester, Landyn 2 Matson, Wyatt 3 Platt, Ryder 4 Pollock, Alexander

THIRD
Nina Weinberger, Jr. Pusch Ridge (D-III: 200 IM)
Haley Mayhew, Jr. Ironwood Ridge (D-II: 200 IM)
Haley Mayhew, Jr. Ironwood Ridge (D-II: 100 BREAST)
Isabella Black, So. Pusch Ridge (D-III: 50 FREE)
Kaylan Ottosen, Fr. Walden Grove (D-III: 100 FREE)
Catalina Foothills Girls (200 Free Relay)
1 Sommerhauser, Maggie 2 King, Melissa 3 Bockisch, Heidi 4 Badillo, Giana
Catalina Foothills Girls (400 Free Relay)
1 Alicea-Jorgensen, Taylor 2 DeFoor, Kristina 3 Bockisch, Heidi 4 Badillo, Giana
Landyn Riester, Jr. Canyon del Oro (D-II: 200 FREE)
Wyatt Matson, Jr. Canyon del Oro (D-II: 100 FLY)
Aidan Reagan, Fr. Salpointe (D-II: 500 FREE)
Sam Mulay, Sr. Catalina Foothills (D-II: 100 BREAST)
Logan Jacobs, Sr. Gregory School (D-III: 50 FREE)
Ian Urquhart, Jr. Gregory School (D-III: 100 FLY)
Saverio Multin, Sr. Gregory School (100 BACK)
Pusch Ridge Boys (D-III: 200 Free Relay)
1 Newman, William 2 Croyle, Jonathan 3 Matulewic, Corbin 4 Nunn, Wyatt

FOURTH
TEAM Ironwood Ridge Girls
Samantha Covello, Sr. Tucson (D-I:100 BACK)
Kristen Alicea Jorgensen, Sr. Rincon/University (D-I: 50 FREE)
Taylor Alicea-Jorgensen, Taylor, So. Catalina Foothills (D-II: 200 FREE)
Taylor Alicea-Jorgensen, Taylor, So. Catalina Foothills (D-II: 100 FLY)
Margaret Oliver, Sr. Sabino (D-III: 100 FLY)
Margaret Oliver, Sr. Sabino (D-III: 500 FREE)
Isabella Black, So. Pusch Ridge (D-III: 100 FREE
Sabino Girls (D-III: 200 Free Relay)
1 Oliver, Margaret 2 Haynes, Carah 3 Montague, Laurel 4 Farnum, Amanda
Catalina Foothills Girls (D-II: 200 Medley Relay)
1 Burns, Meghan 2 Williams, Christiana 3 Alicea-Jorgensen, Taylor 4 King, Melissa
Pusch Ridge Girls (D-III: 200 Medley Relay)
1 Black, Isabella 2 Weinberger, Nina 3 Johnson, Haley 4 Dean, Gabriella
Bradley DeFoor, Jr. Catalina Foothills (D-II: 200 FREE)
Sam Mulay, Sr. Catalina Foothills (D-II: 200 IM)
Alexander Pollock, So. Canyon del Oro (D-II: 100 FLY)

FIFTH
TEAM Salpointe Girls
Heidi Bockisch, Sr. Catalina Foothills (D-II: 100 FLY)
Hannah Kunstman, Fr. Catalina Foothills (D-II: DIVING)
Audriana Scala, Fr. Catalina Foothills (D-II: 100 BREAST)
Isabelle Sansom, So. Desert Christian (D-III: 50 FREE)
Isabelle Sansom, So. Desert Christian (D-III: 100 FREE)
Salpointe Girls (D-II: 200 Medley Relay)
1 Hinderaker, Dalen 2 Hernandez-Haddock, Alyssa 3 Arvizu, Allison 4 Schou, Sarah
Aidan Reagan, Fr. Salpointe (D-II: 200 FREE)
Wyatt Matson, Jr. Canyon del Oro (D-II: 200 IM)
Landyn Riester, Jr. Canyon del Oro (D-II: 100 FREE)
Samuel Stuckey, So. Salpointe (100 BACK)
Evan Apuron, Fr. San Manuel (D-III: 200 IM)
Evan Apuron, Fr. San Manuel (D-III: 100 BREAST)
Logan Jacobs, Sr. Gregory School (100: FREE)
Catalina Foothills Boys (D-II: 200 Medley Relay)
1 Morden, Jake 2 Sam, Mulay 3 Scott, Pekarske 4 Grandpre, Preston
Salpointe Boys (D-II: 400 Free Relay)
1 Reagan, Aidan 2 Rasoumoff, Paul 3 Brown, Justin 4 Stuckey, Samuel

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com


 
print

To Top