Featured

BOYS SWIM & DIVE ALL-STARS: Scott Pekarske

Andy Morales (AllSportsTucson.com)

2017 Southern Arizona Boys Swim & Dive All-Stars

Swimmer of the Year
Scott Pekarske, Catalina Foothills

Freshmen of the Year
Aidan Reagan, Salpointe
Miles Bottai, Rincon/University

Coach of the Year
Todd Hatch, Canyon del Oro

ALL-SOUTHERN ARIZONA

200 MEDLEY RELAY
Rincon/University: Drake Barberii, Jason Zhang, Keegan Kelaher, Andrew Johnson
Catalina Foothills: Jake Morden, Sam Mulay, Scott Pekarske, Preston Grandpre
Salpointe: Samuel Stuckey, Blake Rosen, Aidan Reagan, Ricardo Santiago

200 FREE
Scott Pekarske, Catalina Foothills (State Champion)
Landyn Riester, Canyon del Oro
Bradley DeFoor, Catalina Foothills

200 IM
William Newman, Pusch Ridge (State Champion)
Wyatt Matson, Canyon del Oro
Sam Mulay, Catalina Foothills
Scott Pekarske, Catalina Foothills

50 FREE
Alexander Pollock, Canyon del Oro
Landyn Riester, Canyon del Oro
Andrew Johnson, Rincon/University

100 FLY
Drake Barberii, Rincon/University (State Champion)
Wyatt Matson, Canyon del Oro
Saverio Multin, Gregory School

100 FREE
Landyn Riester, Canyon del Oro
Miles Bottai, Rincon/University
John Greener, Catalina Foothills

500 FREE
Scott Pekarske, Catalina Foothills (State Champion)
Aidan Reagan, Salpointe
Bradley DeFoor, Catalina Foothills

200 FREE RELAY
Canyon del Oro: Landyn Riester, Wyatt Matson, Tyler Lerew, Alexander Pollock
Rincon/University: Keegan Kelaher, Jason Zhang, Kort Breshears. Miles Bottai
Catalina Foothills: Preston Grandpre, Scott Pekarske, Bradley DeFoor, John Greener

100 BACK
William Newman, Pusch Ridge (State Champion)
Saverio Multin, Gregory School
Drake Barberii, Rincon/University

100 BREAST
Grant Nations, Sabino (State Champion)
Sam Mulay, Catalina Foothills
Keegan Kelaher, Rincon/University

400 FREE RELAY
Catalina Foothills: Bradley DeFoor, John Greener, Sam Mulay, Scott Pekarske (State Champion)
Canyon del Oro: Landyn Riester, Wyatt Matson, Ryder Platt, Alexander Pollock
Rincon/University: Drake Barberii, Kort Breshears, Miles Bottai, Andrew Johnson

DIVE
Xander Tobolski, Buena
Dylan P Simpson, Cienega
Danilo Malo-Molina, Catalina Foothills

ALL-DIVISION I

Swimmer of the Year
Drake Barberii, Rincon/University

Coach of the Year
Doug McCoy, Rincon/University

200 MEDLEY RELAY
Rincon/University: Drake Barberii, Jason Zhang, Keegan Kelaher, Andrew Johnson
Tucson: Zachary Lukavich, Cosmo Zappellioni, Zane Olson, Riley Dawley
Sunnyside: Flynn Greenhouse, Fernando Mosquiera, Onie Dong, Dominic Matters

200 FREE
Miles Bottai, Rincon/University
Zachary Lukavich, Tucson
James Mance, Rincon/University

200 IM
Drake Barberii, Rincon/University
Jason Zhang, Rincon/University
Sebastian Montano, Rincon/University

50 FREE
Andrew Johnson, Rincon/University
Keegan Kelaher, Rincon/University
Kort Breshears, Rincon/University

100 FLY
Drake Barberii, Rincon/University (State Champion)
Ben Steller, Rincon/University
Sebastian Montano, Rincon/University

100 FREE
Miles Bottai, Rincon/University
Andrew Johnson, Rincon/University
Drake Barberii, Rincon/University

200 FREE RELAY
Rincon/University: Keegan Kelaher, Jason Zhang, Kort Breshears. Miles Bottai
Tucson: Zane Olson, Zachary Lukavich, Jade Brimhall, Riley Dawley
Sunnyside: Isaac Quintinilla. Diego Ruiz, Fernando Mosquiera, Onie Dong

100 BACK
Drake Barberii, Rincon/University
Eli Couchman, Rincon/University
Kort Breshears, Rincon/University

100 BREAST
Keegan Kelaher, Rincon/University
Jason Zhang, Rincon/University
Amra Mendoza, Rincon/University

400 FREE RELAY
Rincon/University: Drake Barberii, Kort Breshears, Miles Bottai, Andrew Johnson
Tucson: Jade Brimhall, Josh Sprauge, Will MacDonald, Tovar Simon-Lamoreaux

ALL-DIVISION II

Swimmer of the Year
Scott Pekarske, Catalina Foothills

Coach of the Year
Ed Walter, Catalina Foothills

200 MEDLEY RELAY
Catalina Foothills: Jake Morden, Sam Mulay, Scott Pekarske, Preston Grandpre
Salpointe: Samuel Stuckey, Blake Rosen, Aidan Reagan, Ricardo Santiago
Ironwood Ridge: James Fox, Owen Art, Jared Kimball, David Spalding

200 FREE
Scott Pekarske, Catalina Foothills (State Champion)
Landyn Riester, Canyon del Oro
Bradley DeFoor, Catalina Foothills

200 IM
Wyatt Matson, Canyon del Oro
Sam Mulay, Catalina Foothills
Scott Pekarske, Catalina Foothills

50 FREE
Alexander Pollock, Canyon del Oro
Landyn Riester, Canyon del Oro
John Greener, Catalina Foothills

100 FLY
Wyatt Matson, Canyon del Oro
Alexander Pollock, Canyon del Oro
Spencer Murphy, Marana

100 FREE
Landyn Riester, Canyon del Oro
John Greener, Catalina Foothills
Alexander Pollock, Canyon del Oro

500 FREE
Scott Pekarske, Catalina Foothills (State Champion)
Aidan Reagan, Salpointe
Bradley DeFoor, Catalina Foothills

200 FREE RELAY
Canyon del Oro: Landyn Riester, Wyatt Matson, Tyler Lerew, Alexander Pollock
Catalina Foothills: Preston Grandpre, Scott Pekarske, Bradley DeFoor, John Greener
Marana: Spencer Murphy, Ryan Oldham, Samuel Tietjen, Lance Oldham

100 BACK
Samuel Stuckey, Salpointe
Jake Morden, Catalina Foothills
Landyn Riester, Canyon del Oro

100 BREAST
Sam Mulay, Catalina Foothills
Owen Art, Ironwood Ridge
Wyatt Matson, Canyon del Oro

400 FREE RELAY
Catalina Foothills: Bradley DeFoor, John Greener, Sam Mulay, Scott Pekarske (State Champion)
Canyon del Oro: Landyn Riester, Wyatt Matson, Ryder Platt, Alexander Pollock
Salpointe: Aidan Reagan, Paul Rasoumoff, Samuel Stuckey, Justin Brown

DIVE
Xander Tobolski, Buena
Dylan P Simpson, Cienega
Danilo Malo-Molina, Catalina Foothills

ALL-DIVISION III

Swimmer of the Year
William Newman, Pusch Ridge

Coach of the Year
Jason Cann, Pusch Ridge

200 MEDLEY RELAY
Pusch Ridge: William Newman, Joseph Misiaszek, Christian Swiniuch, Wyatt Nunn
Sahuarita: Colton Law, Gabriel Martinez, Jacob Laity, Joseph Strode
Walden Grove: Theodore Lowell, Travis Scott, Matt Vanisi, Robert Lowell

200 FREE
William Newman, Pusch Ridge
Chase Newbold, Sabino
Christian Swiniuch, Pusch Ridge

200 IM
William Newman, Pusch Ridge (State Champion)
Evan Apuron, San Manuel
Ian Urquhart, Gregory School

50 FREE
Logan Jacobs, Gregory School
William Newman, Pusch Ridge
Saverio Multin, Gregory School

100 FLY
Saverio Multin, Gregory School
Ian Urquhart, Gregory School
William Newman, Pusch Ridge

100 FREE
William Newman, Pusch Ridge
Logan Jacobs, Gregory School
Matt Vanisi, Walden Grove

500 FREE
Grant Nations, Sabino
Chase Newbold, Sabino
Christian Swiniuch, Pusch Ridge

200 FREE RELAY
Pusch Ridge: William Newman, Jonathan Croyle, Corbin Matulewic, Wyatt Nunn
Sahuarita: Gabriel Martinez, Jacob Laity, Joseph Strode, Colton Law
Walden Grove: Matt Vanisi, Eden Laughman, Travis Scott, Jacob Stevens

100 BACK
William Newman, Pusch Ridge (State Champion)
Saverio Multin, Gregory School
Logan Jacobs, Gregory School

100 BREAST
Grant Nations, Sabino (State Champion)
Evan Apuron, San Manuel
William Newman, Pusch Ridge

400 FREE RELAY
Pusch Ridge: Wyatt Nunn, Christian Swiniuch, Corbin Matulewic, William Newman
Walden Grove: Robert Lowell, Theodore Lowell, Eden Laughman, Matt Vanisi
Sabino: Kaleb Adams, Mayson Lodge, Chase Newbold, Grant Nations

FALL SOCCER ALL-STARS

BOYS CROSS COUNTRY ALL-STARS

GIRLS CROSS COUNTRY ALL-STARS

BOYS GOLF ALL-STARS

GIRLS GOLF ALL-STARS

FRESHMAN ALL-STARS

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com


 
print

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

WordPress spam blocked by CleanTalk.
To Top