Tucson High School Sports

Trayvion White & Parker Bays win track & field championships; Complete playoff update

Parker Bays (Courtesy Photo)

Sahuaro standout Trayvion White won the Division II long jump championship and Ironwood Ridge thrower Parker Bays won the shot put state title. Empire’s Isabel Cordova took second in the javelin throw.

IRONWOOD RIDGE/EMPIRE SOFTBALL & RIDGE /PUEBLO VOLLEYBALL

THURSDAY, MAY 2

TRACK & FIELD: D-III/D-IV DAY ONE (Mesa CC)
Trayvion White: Sahuaro D-II Long Jump Champion (23-08.5)
Parker Bays: Ironwood Ridge D-II Shot Put Champion (60-01)
Isabel Cordova: Empire D-II Javelin Second Place (114-10)

BASEBALL: 5A THIRD ROUND
5A: No. 1 Nogales over No. 4 Desert Mountain, 5-2

Nogales will have a week off before returning to Tempe to play for a spot in the 5A Conference championship game. https://t.co/z2tNHFPuRY— NI Sports (@NogalesSports) May 3, 2019

SOFTBALL: 6A SECOND ROUND
No. 12 Tucson over No. 4 Xavier Prep, 9-7

Aly Nava (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

SOFTBALL: 5A SECOND ROUND
No. 6 Empire over No. 3 Ironwood Ridge, 8-2
No. 5 Horizon over No. 4 Sunnyside, 4-2
No. 2 Centennial over No. 7 Mountain View, 4-2

Diana Nisbett (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

SOFTBALL: 4A SECOND ROUND
No. 1 Salpointe over No. 8 Douglas, 12-2 (5)
No. 6 Canyon del Oro over No. 3 Bradshaw Mountain, 14-4

(Andy Morales/AllSportsTucson.com)

BOYS VOLLEYBALL: 5A/6A PLAY-IN TOURNAMENT
6A: No. 16 Tucson over No. 17 Mountain Ridge, 3-1 (25-14, 25-17, 20-25, 25-15)
5A: No. 12 Ironwood Ridge over No. 21 Pueblo, 3-1 (25-12, 18-25, 25-23, 25-23)
5A: No. 15 Catalina Foothills over No. 18 Sunrise Mountain, 3-1 (14-25, 25-16, 25-21, 25-17)
5A: No. 14 Horizon Honors over No. 19 Canyon del Oro, 3-0
5A: No. 13 Higley over No. 20 Sahuaro, 3-0

FRIDAY, MAY 3

BASEBALL: 1A FIRST ROUND (Goodyear)
No. 11 St. David vs. No. 6 Baboquivari, 4 p.m.

BASEBALL: 2A FIRST ROUND (Goodyear)
No. 3 Bisbee vs. No. 14 Scottsdale Prep, 6:30 p.m.
No. 7 Benson vs. No. 10 Morenci, 4 p.m.
No. 13 St. Augustine vs. No. 4 Thatcher, 6:30 p.m.
No. 16 Tombstone vs. No. 1 Scottsdale Christian, 6:30 p.m.

BASEBALL: 3A FIRST ROUND (Surprise)
No. 4 Sahuarita Vs. No. 13 Odyssey Institute, 6:30 p.m.
No. 6 Sabino vs. No. 11 Gilbert Christian, 4 p.m.
No. 16 Catalina vs. No. 1 Valley Christian, 6:30 p.m.

SOFTBALL: 1A/3A QUARTERFINALS (Rose Mofford)
3A: No. 7 Sabino vs. No. 2 River Valley, 8 p.m.
3A: No. 9 Sahuarita vs. No. 1 Winslow, 8 p.m.
3A: No. 14 Pusch Ridge vs. No. 11 Yuma Catholic, 8 p.m.
1A: No. 2 St. David vs. No. 7 Mogollon, 6 p.m.
1A: No. 6 Valley Union vs. No. 3 Superior, 6 p.m.

SOFTBALL: 2A FIRST ROUND (Rose Mofford)
No. 1 Benson vs. No. 16 Phoenix Christian, 4 p.m.
No. 5 San Manuel vs. No. 12 Willcox, 4 p.m.

D-II BOYS TEAM TENNIS: SEMIFINALS (Paseo)
No. 1 Catalina Foothills vs. No. 13 Salpointe, 9 a.m.

D-III BOYS TEAM TENNIS: SEMIFINALS (Paseo)
No. 2 Gregory School vs. No. 6 Phoenix Country Day, 2 p.m.

D-II GIRLS TEAM TENNIS: SEMIFINALS (Paseo)
No. 2 Catalina Foothills vs. No. 3 Prescott, Noon
No. 4 Salpointe vs. No. 1 Notre Dame, 1 p.m.

D-III GIRLS TEAM TENNIS: SEMIFINALS (Paseo)
No. 2 Pusch Ridge vs. No. 11 Phoenix Country Day, 4 p.m.

SATURDAY, MAY 4

BOYS VOLLEYBALL: FIRST ROUND

D-II BOYS TEAM TENNIS: CHAMPIONSHIP (Paseo)
No. 1 Catalina Foothills/No. 13 Salpointe vs. TBD, 2 p.m.

SOFTBALL: 5A SECOND ROUND ELIMINATION
No. 3 Ironwood Ridge vs. No. 7 Mountain View, 1 p.m. at Amphitheater
No. 4 Sunnyside vs. No. 16 Sunnyslope, 1 p.m. at Rose Mofford

SOFTBALL: 4A SECOND ROUND ELIMINATION
No. 8 Douglas vs. No. 12 Vista Grande, 11 a.m. at Amphitheater

SOFTBALL: 2A QUARTERFINALS (Rose Mofford)
No. 5 San Manuel/No. 12 Willcox vs. TBD, 9 a.m.

TRACK & FIELD: FINAL DAY (Mesa CC)

TUESDAY, MAY 7

SOFTBALL: 6A THIRD ROUND
No. 12 Tucson vs. No. 1 Pinnacle, 7:30 p.m. at Rose Mofford

SOFTBALL: 5A THIRD ROUND
No. 6 Empire vs. No. 2 Centennial, 5:30 p.m. at Rose Mofford

SOFTBALL: 4A THIRD ROUND
No. 1 Salpointe vs. No. 4 Mingus, 5:30 p.m. at Rose Mofford
No. 6 Canyon del Oro vs. No. 2 Cactus, 5:30 p.m. at Rose Mofford

BEACH VOLLEYBALL PAIRS FIRST ROUND (Casteel)
D-II: No. 1 Alex Parkhurst/Abby Russell, Salpointe Catholic vs. Rosztoczy/Schleifer, Trivium Prep, 5 p.m.
D-II: Haley Bronson/Katie Call, Canyon Del Oro vs. No. 3 Rowan/Sukhareva, AZ College Prep, 5 p.m.

D-III GOLF: DAY ONE (Omni)

WEDNESDAY, MAY 8

D-III GOLF: DAY TWO (Omni)

BASEBALL: 4A SEMIFINALS (Diablo)
No. 2 Salpointe vs. TBD, 4 p.m.

THURSDAY, MAY 9

BASEBALL: 5A SEMIFINAL
5A: No. 1 Nogales vs. TBD, 6:30 p.m. at Diablo

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and he was awarded the Ray McNally Award in 2017 and he has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy is the Southern Arizona voting member of the Ed Doherty Award, recognizing the top football player in Arizona, and he was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at amoralesmytucson@yahoo.com 

To Top