Featured

Spring Playoffs: Beach Volleyball and Boys Team Tennis results

Andrea Owens (Andy Morales/AllSportsTucson)

Nogales, Catalina Foothills and Willcox advance in boys Team Tennis. Nogales will face Catalina Foothills in the D-II semifinal round set for Friday which means one will advance to the state championship match on Saturday.

Salpointe moves to the Beach Volleyball semifinals next Tuesday.

1A and 2A Baseball and Softball state brackets are set.

WEDNESDAY, MAY 5

BOYS TEAM TENNIS QUARTERFINALS
I: No. 1 Desert Mountain over No. 8 Rincon/UHS (5-0).
II: No. 3 Nogales over No. 6 Arcadia (5-4).
II: No. 7 Catalina Foothills over No. 2 Estrella Foothills (5-0).
III: No. 4 Willcox over No. 5 AZ College Prep (5-2).
III: No. 2 Scottsdale Prep over No. 7 Gregory School (5-1).

BEACH VOLLEYBALL QUARTERFINALS
I: No. 5 Basha over No. 13 Ironwood Ridge (3-2).
II: No. 1 Salpointe over No. 8 Deer Valley (4-1).

THURSDAY, MAY 6

GIRLS D-II TEAM TENNIS QUARTERFINALS
No. 10 Nogales at No. 2 Cactus Shadows, 1 p.m.

FRIDAY, MAY 7

GIRLS D-II TEAM TENNIS SEMIFINALS
No. 3 Catalina Foothills vs. TBD, noon
No. 13 Salpointe vs. No. 9 Canyon View, 11 a.m.

BOYS TEAM TENNIS SEMIFINALS
II: No. 3 Nogales vs. No. 7 Catalina Foothills, 10 a.m.
III: No. 4 Willcox vs. No. 1 PHX Country Day, 1 p.m.

1A/2A SOFTBALL FIRST ROUND AT MOFFORD
1A: No. 3 San Manuel vs. No. 14 Antelope, 6 p.m.
1A: No. 7 St. David vs. No. 10 Desert Christian, 8 p.m.
1A; No. 11 Valley Union vs. No. 6 Joseph City, 6 p.m.
2A: No. 1 Benson vs. No. 16 Arizona Lutheran, 4 p.m.
2A: No. 6 Willcox vs. No. 11 Heritage, 4 p.m.
2A: No. 8 Santa Cruz vs. No. 9 Chandler Prep, 4 p.m.
2A: No. 12 Bisbee vs. No. 5 Horizon Honors, 6 p.m.

1A BASEBALL FIRST ROUND AT GOODYEAR
No. 1 St. David vs. No. 16 Patagonia, 6:30 p.m.
No. 11 Desert Christian vs. No. 6 Tempe Prep, 6:30 p.m.

SATURDAY, MAY 8

BOYS D-II TEAM TENNIS CHAMPIONSHIP
Nogales/Catalina Foothills winner vs. TBD, 2 p.m.

2A/6A BASEBALL FIRST ROUND
2A: No. 15 Willcox at No. 2 Benson, noon.
2A: No. 13 St. Johns at No. 4 Tombstone, noon.
2A: No. 12 Scottsdale Prep at No. 5 St. Augustine, noon.

BOYS VOLLEYBALL FIRST ROUND
3A/6A SOFTBALL FIRST ROUND

TUESDAY, MAY 11

BEACH VOLLEYBALL QUARTERFINALS AT CASTEEL
No. 1 Salpointe vs. No. 4 Mesquite, 5 p.m.

2A BASEBALL QUARTERFINALS
Willcox/Benson winner vs. TBD, 4 p.m.

Comments
To Top