Baseball

PLAYOFFS: CDO advances to 4A state softball championship; Cienega & Sahuaro to 5A semifinals; Novak picks up win 672

CDO freshman Amya Legarra. (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

FREE SALPOINTE/CDO PHOTOS HERE

The third-ranked University of Arizona softball team is in Los Angeles this week, wrapping up the Pac-12 season at No. 12 UCLA. That would usually mean the lights at Hillenbrand Stadium would be dark for a few nights but not this week, not with high school playoffs nearing a climax.

The Wildcats flipped on the lights Thursday night and welcomed No. 1 Canyon del Oro and No. 5 Salpointe in an important semifinal game where the Dorados beat the Lancers 7-0 to advance to the 4A state championship game to be played Tuesday, May 9 at ASU. Arizona will also host a 3A quarterfinal game Friday night between No. 11 Sabino and No. 14 Sahuarita….

CDO/SALPOINTE GAME STORY AT AZPreps365.com

Expect Salpointe to be back next year. (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

In boy’s volleyball action,

Rincon/University, Ironwood Ridge and Sahuaro survived the 5A/6A Play-In Volleyball Tournament Thursday night. Sahuaro beat Pueblo 3-0 to give Cougar head coach Sandy Novak career win 672. She is now the career leader in the history of Southern Arizona.

The AZPreps365.com Volleyball Bracket Show will be streamed live on Friday at 11:30 a.m.

SOUTHERN ARIZONA COACHING LEADERS

Sandy Novak, Sahuaro
672-202 (874)
402: Girls (2 runner-up)
269: Boys (1 championship & 1 runner-up)
Juanita Kingston, Rincon/UHS
671-301 (972)
455: Girls (1 championship & 1 runner-up)
216: Boys (1 runner-up)
Bill Lang, Ironwood Ridge
635-334 (969)
417: Girls (2 runner-up)
218: Boys

THURSDAY, MAY 4

SOFTBALL

6A Round 3 at Rose Mofford.
No. 7 Hamilton beat No. 3 Tucson, 7-0

5A Round 3 at Rose Mofford
No. 1 Cienega beat No.5 Chaparral, 9-4
No. 3 Sahuaro beat No. 2 Shadow Ridge, 4-2 (11)

5A Elimination Bracket
No. 6 Verrado beat No. 9 Mountain View, 11-1 (5)
No. 10 Queen Creek beat No. 6 Ironwood Ridge, 5-2

4A Semifinal at Hillenbrand
No. 1 Canyon del Oro beat No. 5 Salpointe, 7-0

6A BOYS VOLLEYBALL PLAY-IN

At higher seed
No. 10 Rincon/UHS beat No. 23 Maryville, 3-0
No. 14 Westwood beat No. 19 Tucson, 3-0
No. 9 O’Connor beat No. 24 Sunnyside, 3-0

5A BOYS VOLLEYBALL PLAY-IN

At higher seed
No. 9 Ironwood Ridge beat No. 24 St. Mary’s, 3-0
No. 17 Queen Creek beat No. 16 Buena, 3-0
No. 15 Seton Catholic beat No. 18 Mountain View, 3-0
No. 12 Centennial beat No. 21 Flowing Wells, 3-0
No. 11 Sahuaro beat No. 22 Pueblo, 3-0

FRIDAY, MAY 5

BASEBALL

4A Quarterfinals, 4 p.m.
No. 8 Thunderbird at No. 1 Nogales
No. 7 Cactus Shadows at No. 2 Salpointe
No. 12 Coconino at No. 4 Canyon del Oro

3A Round 1 at Surprise Complex, 6:30 p.m.
No. 13 American Leadership vs. No. 4 Sahuarita
No. 14 Sabino vs. No. 3 Florence
No. 16 Empire vs. No. 6 Holbrook

2A Round 1 at Goodyear Complex, 4 p.m.
No. 9 Bisbee vs. No. 8 Benson
No. 12 Alchesay vs. No. 5 Willcox

1A Round 1 at Goodyear Complex
No. 14 Anthem Prep vs No. 3 Valley Union, 6:30 p.m.
No. 12 Mogollon vs. No. 5 St. David, 4 p.m.

SOFTBALL

3A Quarterfinal at Rose Mofford, 7 p.m.
No. 12 Empire vs. No. 4 Safford

3A Quarterfinal at Hillenbrand, 6:30 p.m.
No. 11 Sabino vs. No. 14 Sahuarita

2A Quarterfinal at Rose Mofford, 5 p.m.
No. 2 Benson vs. No. 7 Paradise Honors
No. 5 Santa Cruz vs. No. 4 Camp Verde
No. 6 San Manuel vs. No. 3 Morenci

1A Quarterfinal at Rose Mofford, 5 p.m.
No. 6 St. David winner vs. No. 3 Mogollon

GIRLS D-II TEAM TENNIS

Semifinal at Paseo Racquet Center, 11 a.m.
No. 1 Catalina Foothills vs. No. 4 Arcadia

BOYS D-II TEAM TENNIS

Semifinals at Paseo Racquet Center
No. 1 Catalina Foothills vs. No. 4 Salpointe, 9 a.m.
No. 11 Nogales vs. No. 2 Cactus Shadows, 10 am.

GIRLS D-III TEAM TENNIS

Semifinal at Paseo Racquet Center
No. 2 Pusch Ridge vs. No. 3 Page, 4 p.m.

BOYS D-III TEAM TENNIS

Semifinals at Paseo Racquet Center
No. 4 Pusch Ridge vs. No. 8 AZ College Prep, 1 p.m.
No. 2 Tanque Verde vs. No. 6 Miami, 2 p.m.

D-III/IV STATE TRACK MEET

Mesa Community College, 1:15 p.m.

SATURDAY, MAY 6

BASEBALL

2A Round Quarterfinal at Goodyear Complex
No. 9 Bisbee/No. 8 Benson winner vs. TBD

D-I/D-II/D-III/D-IV STATE TRACK MEET

Mesa Community College, 1 p.m.

5A/6A BOYS VOLLEYBALL

First Round, 4 p.m.

TUESDAY, MAY 9

SOFTBALL

6A Elimination at Rose Mofford, 6:30 p.m.
No. 3 Tucson vs. No. 15 Horizon

4A State Championship at ASU, 7:30 p.m.
No. 1 Canyon del Oro vs. No. 3 Sunrise Mountain

THURSDAY, MAY 11

SOFTBALL

5A Semifinals at Rose Mofford, 6:30 p.m.
No. 1 Cienega vs. No. 4 Verrado/No. 5 Chaparral winner
No. 3 Sahuaro vs. No. 10 Queen Creek/No. 2 Shadow Ridge winner

D-III GOLF DAY 1

Randolph Golf Course, 8 a.m.

FRIDAY, MAY 12

D-III GOLF DAY 2

Randolph Golf Course, 8 a.m.

BEACH VOLLEYBALL ALL-STARS
2017 SOFTBALL/BASEBALL All-FRESHMAN TEAM

FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here and on AZPreps365.com. Andy was named a Local Hero by the Tucson Weekly for 2016. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com

 

 

print
To Top